Kakšna tveganja prinašajo napovedane carine za Evropo?
30 % carine bi razblinile skromna pričakovanja rasti
Reuters ocenjuje, da bi 30 % odstotne carine na evropsko blago, s katerimi grozi ameriški predsednik Donald Trump, za Evropo pomenile prelomnico, saj bi izbrisale velike dele transatlantske trgovine in Evropo prisilile k ponovnemu premisleku o njenem izvozno usmerjenem gospodarskem modelu.Evropski ministri, ki so se v ponedeljek 14. 7. 2025 srečali v Bruslju, menijo, da bodo Trumpa še pravočasno, pred 1. avgustom odvrnili od te odločitve in dosegli dogovor, s katerim bi obseg medsebojnega trgovanja v višini 1,7 trln USD (1,57 trln EUR) ostal na splošno nespremenjen.
Toda zaradi Trumpovih nihanj razpoloženja do EU, ki jo včasih označi za prijateljsko, drugič pa obtoži, da je ustanovljena z namenom uničiti ZDA, so napovedane 30 % carine dokaj realne.
Pred srečanjem z ministri in uradniki iz 27 držav članic EU o tej stopnji carin je evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič dejal, da bi uvedba carin praktično onemogočila dosedanjo transatlantsko trgovino. Uradniki EU upajo, da bi lahko omejili škodo s tem, da bi se dogovorili o osnovni carinski stopnji okoli 10 %, ki je trenutno v veljavi, z dodatnimi izvzetji za ključne panoge, denimo avtomobilsko industrijo.
Lani so ZDA predstavljale 1/5 celotnega izvoza EU, ki je sicer največja partnerica ZDA. Trumpu je trn v peti primanjkljaj ZDA v blagovni menjavi z EU v višini 235 mlrd USD (217 mlrd EUR), čeprav ZDA pri storitvah dosegajo presežek.
Gospodarski učinki
Posledice povečanja cen evropskega izvoza, od farmacevtskih izdelkov do avtomobilov, strojev ali vina, bi bile takoj vidne, ti izdelki pa bi postali predragi za ameriške potrošnike.Ekonomisti pri Barclaysu ocenjujejo, da bi carine v višini 35 % (vključno s sektorskimi in recipročnimi dajatvami) ter 10 % povračilne carine EU znižale gospodarsko rast evro območja za -0,7 odstotne točke.
To bi pokopalo večino že tako skromne rasti evrskega območja in verjetno pripeljalo do tega, da bi Evropska centralna banka še znižala svojo depozitno obrestno mero vse do približno 1 %.
Nemški institut IW ocenjuje, da bi carine med 20 % in 50 % Nemčiji do leta 2028 odnesle več kot 200 mrd EUR BDP.

Posledice za nacionalne politike
- Nemčija bi morala odložiti številne gospodarske reforme, vključno z davčnimi znižanji in vlaganji v infrastrukturo.
- Nemški kancler Friedrich Merz napoveduje, da bi 30 % carine močno prizadele jedro izvozno usmerjene industrije.
- Evropa bi se morala preusmeriti v iskanje alternativnih trgov ali spodbujati domače povpraševanje.
Strateški premislek EU
Odpirajo se vprašanja o tem, kako bo Evropa nadomestila izgubljeno dejavnost za ustvarjanje davčnih prihodkov in delovnih mest, potrebnih za financiranje ambicioznih načrtov, od oskrbe starajočega se prebivalstva do ponovnega oboroževanja vojske.Z obstoječo politiko diverzifikacije trgov je EU dosegla določene začetne dogovore z novimi partnerji. A kot kaže dolgo odlašanje z dokončno ratifikacijo obsežnega trgovinskega sporazuma med EU in Mercosurjem, težko pridobi končne podpise in uresniči vsebino.
EU nima alternativnih trgov, kamor bi se lahko obrnila. Nekateri opazovalci menijo, da je prav spor s Trumpom tisti, ki EU sili v dokončanje dolgo odlašane reforme enotnega trga, spodbujanje domačega povpraševanja in uravnoteženje gospodarstva, namesto da bi bilo odvisno od izvoza, ki prispeva približno polovico BDP.
Mednarodni denarni sklad je ocenil, da notranje ovire EU za prost pretok dejavnosti ustrezajo carinam v višini 44 % za blago in 110 % za storitve. Razprave o reformah, kot je vzpostavitev bolj svobodnih čezmejnih kapitalskih trgov, že več kot desetletje napredujejo zelo počasi.
Kako se bo vse to odrazilo na pogajalski strategiji EU v manj kot 3 tednih pred rokom, ostaja neznanka. Za zdaj je EU sicer odprta za pogovore, obenem pa pripravlja povračilne ukrepe, če pogovori ne bi bili uspešni.
Vpliv negotovosti na Fed
Nekateri evropski opazovalci menijo, da bi Trumpa k sklepanju dogovora lahko spodbudila prav negotovost glede rokov in pogojev, saj bi za Fed pomenila odlaganje pričakovanega znižanja obrestnih mer.Odlog ali umik pričakovane znižane obrestne mere Fed otežuje Trumpova prizadevanja, da bi spodbudil ameriško gospodarstvo z nižjimi stroški zadolževanja.
Viri:
- Factiva
- Reuters
- Foto: iStock
Preberite še:
Poslovno okolje ZDA
Poslovno okolje Nemčije
Trump napovedal carine na uvoz farmacevtskih izdelkov
Carine in vlaganja v ZDA
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.