Afriški trenutek: postati globalna gospodarska sila

torek, 15. november 2022
 

Naravni viri lahko omogočijo vodilno vlogo celine v svetovnem gospodarstvu

Afrika se sooča s prelomno priložnostjo, da postane svetovna gospodarska sila. S svojo rastočo populacijo mladih in obiljem naravnih virov ima celina dva glavna elementa, ki lahko pomagata premakniti njeno gospodarstvo iz pretežno izvozno osredotočenega na bolj raznolik sklop, ki vključuje informacijska in proizvodna gospodarstva z veliko dodano vrednostjo. Takšna poteza ne bo samo okrepila afriškega lokalnega in regionalnega gospodarstva, ampak bi lahko pomenila pomembno konkurenčno prednost na svetovni ravni. To je zato, ker smo se znašli v času, ko se številne industrializirane države soočajo ali se bodo kmalu soočale s pomanjkanjem delavcev zaradi padajoče rodnosti.

Afriška bogata dediščina je prežeta z različnimi kulturami in naravnimi viri. Na celini je približno 30 % svetovnih zalog mineralov in 12 oziroma 8 % svetovne nafte in zemeljskega plina. Ti obnovljivi in neobnovljivi viri obsegajo 30 do 50 % naravnega kapitala v mnogih afriških državah.
 
Vendar zgolj viri in same številke niso dovolj, da bi ustvarili to spremembo na celini. Tako mlada populacija, kot afriški naravni viri bodo potrebovali upravljanje in naložbe, da bodo služili kot hrbtenica svetovnega gospodarstva.
 

Kako pripeljati Afriko in njeno mladino do tega cilja?

Afrika ima danes priložnost, da prevzame vodilno vlogo v svetovnem gospodarstvu, če postavi svojo mlajšo populacijo in naravne vire v središče rasti stabilnega gospodarstva in družbe. S pristopom sodelovanja vseh afriških držav, ki sodelujejo, bo izkoriščanje teh virov zahtevalo štiri ukrepe:
 
  • Nadgraditi sisteme izobraževanja in usposabljanja, da bi mlade pripravili na delovna mesta v hitro rastočih panogah.  
  • Lokalni pristop k izgradnji močnega lokalnega in nacionalnega gospodarstva. Gospodarstva po vsej Afriki bodo odvisna od tega, ali bodo mesta in vasi bolj produktivna in trajnostna. To zahteva sodelovanje med javnim in zasebnim sektorjem.
  • Ustvariti zaposlitvene priložnosti, zlasti za ženske in mlade, v hitro rastočih panogah in podjetništvu. Srce afriškega gospodarstva ostajajo mala in srednja podjetja, ustvarjanje dovolj „dobrih delovnih mest“ za mlade, doseganje enake zastopanosti spolov v delovni sili pa bo zahtevalo vzpostavitev zdrave kulture podjetništva v mikro, malih in srednjih podjetjih.
  • Uporaba novih tehnologij za posodobitev hitro rastočih industrij in razvoj trajnostnih „zelenih“ industrij. 
 




Pripravil:

Slovenski poslovni klub Zambija
e-mail: info@slo-zambia.com

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini