Agencija Fitch ohranila kreditno oceno Srbije na BB+ in pozitivne obete za investicijsko bonitetno oceno
Bonitetna agencija Fitch Ratings je v svojem najnovejšem poročilu za Srbijo ohranila pozitivne obete za pridobitev investicijske bonitetne ocene, pri čemer je kreditno oceno zadržala na ravni BB+, je sporočila Narodna banka Srbije.
Po navedbah agencije je odločitev o ohranitvi pozitivnih obetov za kreditno oceno Srbije podprta z ustrezno kombinacijo ekonomskih politik, vključno z dosedanjimi dobrimi rezultati fiskalnega upravljanja, močnimi gospodarskimi obeti, visokimi deviznimi rezervami in večjim bruto domačim proizvodom na prebivalca v primerjavi z mediano držav z enako bonitetno oceno.
Pozitivne obete za zvišanje kreditne ocene podpirajo tudi močna gospodarska rast, ki jo spodbujajo investicije, pri čemer pomembno vlogo igra program "Skok v prihodnost – Srbija Ekspo 2027", nadaljnje zmanjševanje deleža javnega dolga v bruto domačem proizvodu, krepitev zunanjega položaja države ter ustrezen odziv v obdobju izrazitih inflacijskih pritiskov.

Agencija Fitch napoveduje, da se bo realna rast bruto domačega proizvoda pospešila s pričakovanih 3,9 % v letu 2024 na 4,2 % v letu 2025 in 4,4 % v letu 2026, kar bo nad ocenjenim trendom rasti v višini 4 %.
Zasebna potrošnja bo ostala močna, podprta z odpornim trgom dela in stabilnim dotokom nakazil iz tujine. Poudarjeno je, da bi uspešna izvedba infrastrukturnih projektov lahko povečala produktivnost gospodarstva na srednji rok, kar bi pozitivno vplivalo na izvoz.
Pričakuje se, da bo prispevek neto izvoza k gospodarski rasti ostal negativen, predvsem zaradi visokih potreb po uvozu opreme in surovin.
Narodna banka Srbije v sporočilu navaja tudi, da je fiskalna politika zasidrana z novim nefinančnim instrumentom, dogovorjenim z Mednarodnim denarnim skladom, kar bo zagotovilo nadaljnje zniževanje deleža javnega dolga v bruto domačem proizvodu na srednji rok, kljub povečanju državnih kapitalskih investicij.
Agencija pričakuje, da se bo delež javnega dolga v bruto domačem proizvodu v prihodnjih letih še naprej zmanjševal in do konca leta 2027 padel pod 45 %, pri čemer bo pomemben dejavnik tudi močna gospodarska rast.
Zunanji položaj države se je dodatno izboljšal, saj so visoki prilivi tujih neposrednih investicij več kot v celoti pokrili primanjkljaj tekočega računa. Agencija Fitch ocenjuje, da bodo prilivi tujih neposrednih investicij in portfeljskih investicij več kot zadostovali za pokritje pričakovanega primanjkljaja tekočega računa tudi v prihodnjih letih, kar bo prispevalo k nadaljnji rasti deviznih rezerv.
Skupna inflacija je v letu 2024 v povprečju znašala 4,6 %, agencija Fitch pa pričakuje, da bo inflacija v letu 2025 ostala v ciljnem okviru (3 % ± 1,5 o.t.), pri čemer se bo do konca leta 2026 postopno približala osrednji ciljni vrednosti. Ocenjujejo, da bo Narodna banka Srbije po skupnem znižanju referenčne obrestne mere za 75 bazičnih točk v letu 2024 tudi v prihodnje previdno sproščala denarno politiko, pri čemer bo upoštevala vplive zunanjih in domačih dejavnikov na gibanje inflacije.
Dejstvo, ki ga bonitetna agencija Fitch posebej izpostavlja v svojem poročilu, in sicer povečanje bruto domačega proizvoda na prebivalca za skoraj 80 % v obdobju od leta 2018 do 2024, odraža uspešnost ekonomske politike v Srbiji. Takšna rast ni le eden od kriterijev za izboljšanje bonitetne ocene, temveč tudi pokazatelj, da se trajnostno približujemo dohodku razvitih tržnih gospodarstev - je po navedbah kabineta izjavila guvernerka Jorgovanka Tabaković.
Vir: eKapija
Pripravila:
mag. Danijela Fišakov
Slovenski poslovni klub
e-naslov: danijela.fisakov@spk.rs