Aktualna vprašanja in rešitve na področju valutne regulacije in nadzora

petek, 22. april 2022

 
Ruska protisankcijska uredba določa začasne ukrepe o ureditvi in nadzoru valute, ki so bili uvedeni v skladu z:  
Trenutno obstajajo številna nasprotja med predsedniškimi odloki št. 79, 81, 95 in 126 ter rusko valutno zakonodajo.

Komentar predsedniških odlokov o nadzoru valut

 
Aleksej Moisejev, namestnik ruskega ministra za finance, je 21. aprila 2022 komentiral razmere v zvezi z nedavnimi predsedniškimi odloki o nadzoru valut. V zvezi s tem je poudaril prakso hitrega odzivanja ruskega finančnega ministrstva na izzive, ki se v zvezi s tem pojavljajo podjetjem, tudi iz "neprijateljskih" držav. Poudaril je, da si bo rusko finančno ministrstvo prizadevalo upoštevati vse potrebe evropskih podjetij, ki ostajajo v Rusiji.
 
V zadnjih petih letih je bil v Rusiji liberaliziran devizni nadzor, številne zahteve pa so bile odpravljene. Kljub temu se devizni nadzor izvaja in je potreben v razmerah, ko je potrebna stabilizacija finančnih trgov. Nedavno sprejeti predsedniški odloki so zlasti omogočili zagotovitev stabilnosti tako menjalnega tečaja rublja kot obrestnih mer, ruski centralni banki pa so tudi omogočili, da je ta teden znižala ključno obrestno mero z 20% na 17%.
 
Namestnik ministra za finance se je osredotočil na dejstvo, da omenjeni odloki niso po naključju imenovani "Začasni ukrepi", saj so ti predlagani kot začasni. Tako ruska centralna banka kot rusko ministrstvo za finance bosta z liberalizacijo odlokov nadaljevala po dokončni stabilizaciji na domačem finančnem trgu. Na splošno se je proces liberalizacije že začel, saj so številne operacije izvzete iz področja uporabe odlokov.
 
Še vedno pa ni predvidena liberalizacija delovanja borznega trga zaradi strukturne prodaje številnih tujih vlagateljev, ki ne prispevajo k njegovi stabilizaciji. Druga skrb ruskega finančnega ministrstva so plačila dolgov v tuji valuti do nerezidentov. Tudi na tem področju se načrtuje ohranitev ukrepov v skladu z odlokom št. 95 in morda njihova uporaba v še strožji obliki.
 
Druga težnja, ki jo je omenil namestnik ministra za finance, je liberalizacija same valutne zakonodaje. Ta teden je bil v državni dumi predstavljen predlog zakona, ki za trikrat zmanjšuje globe za nerepatriiranje deviznih prihodkov od izvoza in številne druge globe. Poleg tega vlada na predlog podjetij preučuje možnost uvedbe moratorija do konca leta 2022 na uporabo glob v okviru valutnega nadzora.
 
Do danes so še vedno prisotna številna nasprotja med predsedniškimi odloki in rusko valutno zakonodajo. Vendar se pričakuje, da bo državna duma v kratkem sprejela spremembo zakona o regulaciji valute, iz katere bo razvidno, da imajo predsedniški dekreti prednost v smislu pravne veljavnosti pred zakonom, če je to posledica potrebe po stabilizaciji finančnega trga.
 
Pripravila:

Tatiana Morozova
Lokalna sodelavka za področje gospodarstva
Veleposlaništvo RS v Moskvi