Dimitrieska-Kochoska: Proračun za leto 2025 je pripravljen s projekcijami proračunskega primanjkljaja v višini 4 % in rasti BDP v višini 3,7 %
Proračun Severne Makedonije za leto 2025 bo razvojni, ne bo pa zanemarjena socialna komponenta. Kapitalski izdatki bodo predvideni na ravni nad 44 milijard denarjev (cca. 714.761.448,366 EUR), projekcije proračunskega primanjkljaja in rasti BDP pa so določene s Fiskalno strategijo. To je v gostovanju v Dnevniku na MTV poudarila ministrica za finance Gordana Dimitrieska-Kochoska.
- Govorimo o razvojnem proračunu, ker je prihodnost države v tej smeri, torej z večjim razvojem bo boljše življenje za vse. Sociale ni mogoče popolnoma izklopiti. Predviden je večji nadzor, a če jo želite zmanjšati, morate ukrepati. Zato so predvideni ukrepi za prekvalifikacijo prejemnikov socialne pomoči, da bi lahko začeli delati. Večji poudarek bo namenjen tudi digitalizaciji procesov na ministrstvu za socialno politiko, demografijo in mladino, je dejala ministrica.
Dodala je, da je bil s sprejetjem fiskalne strategije predstavljen del projekcij, ki bodo prenesene v proračun za leto 2025, in sicer štiriodstotni proračunski primanjkljaj in 3,7-odstotna rast BDP.
- Vse, kar je v proračunu predvideno, bo realizirano. Kapitalski vložki so načrtovani nekje nad 44 milijard denarjev (cca. 714.761.448,366 EUR), kar v teh razmerah predstavlja odlično raven. Ob tem se bomo za razliko od doslej osredotočali na kakovostne projekte, kot so občinski, za katere so bile podpisane pogodbe. Od tega uresničevanja predvidene gospodarske rasti ne bomo odstopali, saj je naš fokus podpora investicijam. Še več, ko govorimo o investicijah, govorimo o realni realizaciji investicij. To sem potrdila na srečanjih v Washingtonu z visokimi predstavniki Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke, je poudarila ministrca in dodala, da je več aktivnosti pričakovati pri projektih s koridorjev 8 in 10d, ki se bodo izvajali v daljšem obdobju od prvotno načrtovanih 4 let, kar je po njenih besedah pozdravil tudi IMF.
Zvišanje plač bo v izobraževanju in zdravstvu, glede minimalne plače pa je dejala, da bi morala biti vezana na produktivnost. Glede javnega dolga je navedla, da bo ob koncu leta verjetno na ravni 64 %, a da bo to odvisno od realizacije ob koncu leta, torej obveznosti, ki bodo oddane za plačilo.

Vir: www.ekonomijaibiznis.mk
Pripravilo:
Društvo slovenskih in makedonskih podjetnikov
e-naslov: contact@dsms.mk