EU bo namenila 10 milijard EUR za prehod v zeleno in digitalno Evropo

sreda, 03. marec 2021

Evropska komisija je predlagala ustanovitev 10 partnerstev med EU, članicami in industrijo. Cilj namenjenih sredstev je zagotoviti zeleno, digitalno Evropo in povečati konkurenčnost evropske industrije, spodbuditi dodatne investicije ter doseči pozitiven učinek na zaposlovanje, okolje in družbo.

Predlagana institucionalizirana evropska partnerstva bodo izboljšala pripravljenosti in odziv EU na nalezljive bolezni, razvila aviacijo z nizkimi emisijami ogljika, podprla uporabo obnovljivih bioloških surovin v proizvodnji energije, zagotovila vodilni položaj Evrope v digitalnih tehnologijah in infrastrukturi ter izboljšala konkurenčnost železniškega prometa. Predlagana partnerstva so Global Health EDCTP3, Inovativna zdravstvena pobuda, Ključne digitalne tehnologije, Evropa, ki temelji na biološki osnovi, Čisti vodik, Čisto letalstvo, Evropska železnica, Raziskava ATM enotnega evropskega neba 3, Pametna omrežja in storitve ter Meroslovje.

Partnerstvo Global Health EDCTP3 bo prineslo rešitve na področju zmanjšanja posledic nalezljivih bolezni v podsaharski Afriki in okrepilo raziskovalne kapacitete za pripravo in na odziv na nalezljive bolezni po svetu. Do leta 2030 naj bi partnerstvo razvilo vsaj dve novi tehnologiji za spopadanje z nalezljivimi boleznimi ter podprlo vsaj 100 raziskovalnih inštitutov v 30 državah pri razvoju tehnologij za preprečevanje vnovičnih epidemij.

Inovativna zdravstvena pobuda bo pomagala ustvariti ekosistem evropskih zdravstvenih raziskav in inovacij. Vključevala bo preventivo, diagnostiko, zdravljenje in obvladovanje bolezni.

Partnerstvo Ključne digitalne tehnologije vključuje področje elektronskih komponent, njihovega načrtovanja, izdelave in integracije v sisteme ter programske opreme, ki določa njihovo delovanje. Glavni cilj tega partnerstva je podpora digitalni preobrazbi vseh gospodarskih in družbenih sektorjev ter evropskega zelenega dogovora ter podpora raziskavam in inovacijam za naslednjo generacijo mikroprocesorjev.

Partnerstvo s področja bioloških surovin bo prispevalo k doseganju podnebnih ciljev do leta 2030. Namen partnerstva je razvoj in razširitev trajnostnega pridobivanja in pretvorbe biomase v izdelke na biološki osnovi ter podpora uvajanju bioloških inovacij na regionalni ravni z dejavnim sodelovanjem lokalnih akterjev in z namenom oživitve podeželskih, obalnih in obrobnih regij.

Čisti vodik partnerstvo namerava pospešiti razvoj in uvedbo evropske vrednostne verige za čiste vodikove tehnologije, kar bo prispevalo k trajnostnim, razogljičenim in popolnoma integriranim energetskim sistemom.

Čista aviacija je spodbuda letalstvu na njegovi poti k ogljični nevtralnosti. Njegov cilj je razvoj naslednje generacije ultra učinkovitih nizkoogljičnih letal z novimi viri energije, motorji in sistemi, ki bodo izboljšali konkurenčnost in zaposlovanje v letalskem sektorju.

Partnerstvo Evropska železnica namerava pospešiti razvoj in uvedbo inovativnih digitalnih in avtomatizacijskih tehnologij, za doseganje korenite preobrazbe železniškega sistema in ciljev evropskega zelenega dogovora.

Partnerstvo Raziskava ATM enotnega evropskega neba 3 bo pospešilo tehnološko preobrazbo upravljanja zračnega prometa v Evropi in jo prilagodilo digitalni dobi. Evropski zračni prostor bo tako najučinkovitejši in okolju prijazen. Partnerstvo bo tudi skrbelo za spodbujanje konkurenčnosti letalskega prometa ter njegovo okrevanje po epidemiji korona virusa.

Pametna omrežja in storitve bo podpiralo tehnološko suverenost pametnih omrežij in storitev v skladu z novo industrijsko strategijo za Evropo, novo strategijo EU za kibernetsko varnost in omrežjem 5G.

Partnerstvo Meroslovje namerava pospešiti oblikovanje evropsko vodilne vloge na področju meroslovnih raziskav, vzpostavitve samozadostne evropske meroslovne mreže, namenjene podpori in nastanka novih inovativnih izdelkov, odziva na družbene izzive in omogočanja učinkovitega oblikovanja in izvajanja predpisov in standardov, ki podpirajo javni red.

Vir: D&B Hoovers News

Več informacij o globalnih trendih na področju obnovljivih virov energije

Več informacij o globalnih trendih na področju IKT