Evropski trg pametnih domov

torek, 05. julij 2022
 

V prihodnjih 5 letih napovedana 9 % povprečna letna rast evropskega trga

Evropski trg pametnih domov naj bi po ocenah analitikov letos dosegel vrednost 26,7 mlrd USD. V prihodnjih 5 letih bo trg predvidoma rasel po 9 % povprečni letni stopnji in v letu 2027 dosegel vrednost 41,2 mlrd USD.

Pametni dom, ki se imenuje tudi povezan ali avtomatiziran dom, je stanovanjska enota, kjer je mogoče njene funkcionalnosti delno ali v celoti nadzorovati na daljavo ali ročno, z integracijo potrebnih elektronskih naprav in specializirane programske opreme.

Varnost in nadzor dostopa, upravljanje z energijo ter nadzor ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije (HVAC), so le nekatere izmed priljubljenih funkcij pametnega doma. Ekosistem pametnega doma zajema opremo, v katero so vključene elektronske naprave, programska oprema in komunikacijski mediji.
 

Naraščajoč pomen spremljanja doma

Pametni domovi lahko poleg osnovnih operacij, kot so ugašanje luči, zatemnitev luči in zapiranje zaves, opravljajo številne zapletene naloge, kot je na primer samodejna osvetlitev evakuacijskih poti v primeru požarnega alarma.

Povezljivost je postala novost in sestavni del različne gospodinjske opreme, vključno z varnostnimi kamerami ter komunalnimi in pametnimi števci, ki beležijo porabo električne energije in sporočajo informacije uporabniku.

V prihodnjih letih naj bi povezljivost postala vse bolj razširjen trend in vgrajen standard v praktično vsakem gospodinjskem pripomočku in opremi.


 

Vse večje število proizvajalcev širi svoje portfelje izdelkov za pametni dom

Vrednostna veriga industrije pametnih domov vključuje veliko število proizvajalcev komponent, naprav in sistemov po vsem svetu, pa tudi ponudnikov programskih algoritmov in storitev.

Samsung SmartThings, Amazon Echo, Google Home in Apple HomeKit so le nekateri izmed pametnih izdelkov za dom, ki so jih nedavno napovedali industrijski velikani.

Lastniki stanovanj so začeli pospešeno uporabljati sisteme za avtomatizacijo doma v širokem obsegu, predvsem zaradi prednosti, ki jih zagotavljajo. Sem spadata predvsem energetska učinkovitost in prihranki pri stroških.

Evropski proizvajalci izdelkov za pametni dom širijo svoje portfelje izdelkov, da bi poskrbeli za različna področja uporabe v gospodinjstvu, kot so varčevanje z električno energijo, varčevanje z vodo in varnost. Med te izdelke spadajo nadzorni elementi osvetlitve, krmilniki HVAC, kot so pametni termostati, senzorji in krmilni ventili, ter izdelki za varnost in dostop, na primer varnostne kamere in pametne ključavnice.
 

Nemški trg bo v prihodnjih petih letih dosegal najvišjo rast

Izdelki za pametni dom imajo v Nemčiji visoko stopnjo sprejetja. Glede na raziskavo, ki jo je izvedla nemška industrijska skupina Bitkom, je imelo 41 % vseh Nemcev leta 2021 nameščeno vsaj eno pametno napravo za dom. Enostavnost in udobje sta bila glavna motivatorja za nakup pametnih izdelkov za dom, kot navaja 78 % anketirancev, medtem ko jih je 69 % želelo narediti svoje domove varnejše. Energetsko učinkovitost je kot visoko merilo nakupa ocenilo 62 % anketirancev.

Vlada in industrija sta namenili več spobud za energetsko učinkovitost, kar bo spodbudilo tudi sprejetje izdelkov in storitev za pametni dom. 
 

Največji konkurenti na trgu: 

  • Honeywell (ZDA)
  • Siemens (Nemčija)
  • Johnson Controls (Irska)
  • Schneider Electric (Francija)
  • ASSA ABLOY (Švedska)
  • Amazon (ZDA)
  • Apple (ZDA)
  • ADT (ZDA)
  • Robert Bosch (Nemčija)
  • ABB (Švica)
  • Axis Communications (Švedska)
 
Viri: Factiva, MarketResearch.com, MarketsandMarkets

 

Preberite še: 

Globalni trendi na področju panoge strojev in naprav



 Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: