Farmacevtski sektor je ena najbolj inovativnih panog v Kanadi

četrtek, 12. december 2024
 

Največji segment kanadskega farmacevtskega sektorja predstavljajo inovativna zdravila

Kanadski farmacevtski sektor sestavljajo podjetja, ki razvijajo in proizvajajo inovativna zdravila (zdravila z blagovno znamko), generična zdravila ter zdravila brez recepta.

Proizvajalci inovativnih farmacevtskih izdelkov imajo ključno vlogo v kanadskem sistemu zdravstvenega varstva.

Kanadčani se močno zanašajo na zdravila na recept, Kanada pa se uvršča med države z najvišjimi izdatki za zdravila na prebivalca na svetu.



Gonilni dejavniki za naraščajočo porabo inovativnih zdravil vključujejo starajočo se demografsko kategorijo, širšo zdravstveno pokritost s provincialnimi načrti, odobritve novih terapij in napredek pri specializiranih zdravljenjih stanj, kot so redke genetske motnje in rak.

Skoraj polovica prihodkov proizvajalcev inovativnih zdravil izvira iz onkoloških zdravljenj.

Proizvajalci inovativnih zdravil se kljub velikemu povpraševanju spopadajo s konkurenco podobnih bioloških izdelkov, ki kupcem ponuja cenovno ugodnejše možnosti.

Patenti ščitijo proizvajalce inovativnih zdravil za določen čas, vendar vstop podobnih bioloških zdravil, ko jim poteče veljavnost, izpostavi proizvajalce močni konkurenci. Nova zdravila za redke bolezni nekoliko pomagajo ublažiti to tveganje.
 

Velikost in napovedi kanadskega farmacevtskega trga

Kanadski farmacevtski trg je v zadnjih 5 letih rasel po 4,9 % povprečni letni stopnji ter leta 2023 ustvaril prihodke v višini 32,3 mlrd USD ali približno 29,9 mlrd EUR.

Rast farmacevtskega trga v zadnjih letih lahko deloma pripišemo vse večji populaciji ljudi, starih 65 let in več, ki zaužijejo več zdravil kot mlajši in so bolj dovzetni za kronične bolezni. Glede na podatke o popisu prebivalstva, se je število prebivalcev, starejših od 65 let, v Kanadi leta 2023 povečalo za 5,6 % glede na prejšnje leto.

Poleg tega so povečane inovacije na področju posebnih zdravil zmanjšale učinke izteka patentov in zagotovile širitev trga z razvojem novih specialnih farmacevtskih izdelkov.

Ob upoštevanju teh dejavnikov je kanadski farmacevtski trg pripravljen na trajno rast.

Po napovedih MarketLine se bo v prihodnjih 5 letih rast trga nekoliko upočasnila na 3,2 %, trg pa naj bi v letu 2028 dosegel vrednost 37,7 mlrd USD ali približno 34,9 mlrd EUR.

Kljub projekcijam, ki kažejo na upočasnitev rasti, je kanadski farmacevtski trg pripravljen na zmerno rast v napovedanem obdobju.

Rast trga bo posledica sprejemanja nastajajočih tehnologij, digitalizacije za izboljšanje operativne učinkovitosti ter močne vladne podpore in financiranja.


Kanadsko Ministrstvo za zdravje se osredotočila na izboljšanje kanadskega sistema zdravstvenega varstva. Avgusta 2023 je minister za zdravje napovedal podporo za več kot 4.700 raziskovalcev in raziskovalnih projektov po vsej Kanadi. Te naložbe v višini več kot 960 mio USD (888 mio EUR) se izvajajo prek donacij, štipendij in programov ter so del stalne vladne podpore kanadskemu raziskovalnemu ekosistemu. Naraščajoča podpora vlade bo spodbudila rast kanadskega farmacevtskega trga v napovedanem obdobju.
 

Konkurenti na kanadskem farmacevtskem trgu

Kanadski farmacevtski trg je razdrobljen in na njem prevladuje več globalnih korporacij, kot so Johnson & Johnson, Sanofi-Aventis Canada, Apotex in Bausch Health, pa tudi nekatera manjša podjetja, kot so na primer biotehnološka podjetja, ki se osredotočajo na nišne izdelke.

Kanadsko farmacevtsko središče je Ontario, kjer so skoncentrirana številna farmacevtska podjetja ter raziskovalne in akademske ustanove, osredotočene na inovativne raziskave in razvoj.

Prisotnost pomembnih globalnih konkurentov ter veliko število podjetij, ki delujejo na trgu, zaostrujeta konkurenco.

Za trg so značilne visoke naložbe v inovacije in raziskave in razvoj, strateška partnerstva in zavezništva ter velik poudarek na skladnost z natančnimi varnostnimi standardi.
 

Vodilni konkurenti na trgu

  • Johnson & Johnson je eden vodilnih konkurentov na kanadskem farmacevtskem trgu. To biofarmacevtsko podjetje raziskuje, razvija, proizvaja in prodaja farmacevtske izdelke, medicinske pripomočke in potrošniške izdelke. Prek svojih operativnih podjetij posluje v skoraj vseh državah sveta. Leta 2023 je imelo podjetje 61 proizvodnih obratov, od tega 20 v Evropi, 13 v Afriki in 5 na zahodni polobli (brez ZDA). Sedež podjetja je v New Brunswicku, New Jersey, ZDA.
  • Apotex je hčerinska družba SK Capital Partners, ki razvija in proizvaja generična zdravila, ki so na voljo skoraj v vseh lekarnah in zdravstvenih ustanovah v Kanadi in se izvažajo po vsem svetu. Apotex trži zdravila v več kot 115 državah prek svojih distributerjev in podružnic v Latinski Ameriki, Evropi, na Bližnjem vzhodu, v Avstraliji in Aziji. Na leto proizvede do 25 mlrd odmerkov. Sedež podjetja je v Torontu, Ontario, Kanada.
  • Bausch Health Companies Inc je podjetje, specializirano za proizvodnjo, razvoj in komercializacijo medicinskih pripomočkov, izdelkov brez recepta (OTC) in farmacevtskih izdelkov. Konec leta 2023 je imelo podjetje 24 raziskovalno-razvojnih obratov po vsem svetu in 1.450 zaposlenih v oddelkih za raziskave in razvoj. Podjetje ima blagovne znamke in patente za ustrezne izdelke v ZDA, Kanadi in EU. Sedež podjetja je v mestu Laval, Quebec, Kanada.
  • Sanofi-Aventis Canada Inc je hčerinska družba Sanofija. Je ponudnik zdravstvenih izdelkov, ki odkriva, razvija in distribuira terapevtske rešitve. Podjetje ponuja izdelke za nego kože in las, kozmetične izdelke, izdelke za lajšanje bolečin ter izdelke za zdravje in dobro počutje. Podjetje razvija zdravila in zdravila za zdravljenje bolezni na terapevtskih področjih bolezni srca in ožilja, onkologije, tromboze, centralnega živčnega sistema, presnovnih motenj in interne medicine. Podjetje deluje v ZDA in Kanadi. Sanofi-Aventis ima sedež v Lavalu, Quebec, Kanada.
 

Blagovna menjava Slovenije in Kanade v farmacevtski industriji

Farmacevtski proizvodi predstavljajo največji delež v izvozu Slovenije v Kanado.

Slovenija je v Kanado v letu 2023 izvozila za 57,01 mio EUR farmacevtskih proizvodov, kar je lani predstavljalo 39 % celotnega izvoza Slovenije v Kanado.
 

Vrednost blagovne menjave farmacevtskih proizvodov Slovenije in Kanade (v 1.000 EUR) 

 
    v 1.000 EUR
Leto Izvoz blaga Uvoz blaga
2019 32.335 2.723
2020 52.389 2.947
2021 38.809 1.292
2022 38.386 1.413
2023 57.010 1.207
 


Viri:
  • Factiva
  • MarketLine Industry Profiles
  • Statistični urad RS
  • Foto: iStock
 

Preberite še:


Globalni trendi na področju farmacije

Gospodarstvo ter možnosti vstopa na kanadski trg



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: