Francija je prepovedala uporabo PFAS kemikalij v kozmetiki in oblačilih
Francija je 1. država v Evropi, ki je prepovedala PFAS v kozmetiki in oblačilih
Francija je prva država v Evropi, ki je sprejela zakon o prepovedi uporabe PFAS ali »večnih kemikalij« v kozmetiki in oblačilih.20. februarja 2025 je francoska nacionalna skupščina končno potrdila okoljski predlog zakona, ki omejuje proizvodnjo in prodajo izdelkov, ki vsebujejo PFAS.
PFAS kemikalije oziroma perfluoroalkilne in polifluoroalkilne snovi so kemikalije, ki se v naravnem okolju ne razgradijo in so lahko škodljive za zdravje ljudi in okolje. Te sintetične snovi se v veliki meri uporabljajo v industriji in jih najdemo v najrazličnejših vsakdanjih predmetih, kot so ponve in kuhinjski pripomočki, embalaža ali oblačila. PFAS vključuje več kot 10.000 različnih kemikalij, od katerih so mnoge zelo strupene. Sčasoma se kopičijo v zraku, zemlji, vodi, hrani in končno v človeškem telesu, predvsem v krvi in v tkivih ledvic ali jeter.

Kaj določa novi zakon?
Zakon, ki bo začel veljati 1. januarja 2026, prepoveduje proizvodnjo, uvoz, izvoz in prodajo kozmetičnih izdelkov, oblačil in obutve, ki vsebujejo PFAS.Prepoved velja tudi za izdelke iz voska, ki vsebujejo snovi PFAS, na primer tiste, ki se uporabljajo za voskanje smuči.
Izjema bodo le nekateri industrijski tekstilni izdelki, namenjeni za posebne namene, kot so na primer zaščitna oblačila in obutev, ki jo uporabljajo varnostniki in gasilci.
Novi zakon vključuje tudi obveznost preverjanja prisotnosti PFAS kemikalij v pitni vodi, saj okoljevarstveniki in strokovnjaki iz vodne industrije opozarjajo, da se PFAS nahajajo tudi v vodi iz pipe. Vlada namerava v naslednjem letu predlagati posodobljene zdravstvene standarde glede PFAS kemikalij v pitni vodi.
Sprva je osnutek zakona predvideval prepoved PFAS tudi v kuhinjskih pripomočkih, vendar je bil predlog umaknjen, potem ko so francoski proizvajalci izrazili pomisleke, da bi takšna prepoved povzročila veliko izgubo delovnih mest.
Kako je s prepovedjo PFAS drugod po svetu?
Pred dobrim letom dni je Nova Zelandija postala prva država na svetu, ki je od konca leta 2026 za vedno prepovedala PFAS kemikalije v kozmetiki.V EU si več držav, vključno z Nemčijo, prizadeva za večinoma popolno prepoved te skupine substanc v EU.
EU je že omejila uporabo podskupine PFAS in razpravlja o širši prepovedi z nekaterimi izjemami.
Medtem industrijska združenja opozarjajo, da bi to lahko ogrozilo visokotehnološke industrije.
Kako nadomestiti PFAS kemikalije?
Uporaba najbolj zaskrbljujočih PFAS je bila mednarodno omejena že s Stockholmsko konvencijo o obstojnih organskih onesnaževalih (POP) leta 2004.Evropska agencija za kemikalije ECHA dela na prenovi evropske uredbe REACH o kemikalijah iz leta 2007, kar vodi do novih omejitev za PFAS.
Francija je prepovedala PFOS leta 2009, PFOA leta 2020 in PFHxS leta 2022, nato pa je francoski parlament v 2025 še potrdil zakon, ki omejuje njihovo uporabo v kozmetičnih izdelkih, vosku za smučanje in oblačilih.
Zamenjava PFAS kemikalij je za nekatere industrije zelo zapletena. To še posebej velja za farmacevtski sektor. Brez PFAS bo tudi težko izpeljati energetski prehod, saj so te kemikalije prisotne v toplotnih črpalkah in baterijah.
Organizacija OECD je identificirala 36 snovi PFAS, ki se uporabljajo v sestavi lepotnih izdelkov za prekrivanje pigmentov, pridobitev intenzivnejše barve ter kremastega ali bolj vodoodpornega izdelka ter pozvala k njihovi zamenjavi z nefluoriranimi snovmi.
Združenje Cosmetics Europe se je oktobra lani zavezalo, da jih bo vse zamenjalo do leta 2026. Kozmetični proizvajalec L'Oréal trdi, da je to storil že pri več kot 99 % izdelkih. Alternativne nefluorirane snovi je uporabil v več kremah in šminkah znanih blagovnih znamk.
Da bi povečali hitrost smuči, so v osemdesetih letih 20. stoletja parafin nadomestili fluorovi voski. Pri nekaterih delavcih, ki so bili v stiku s temi snovmi, so odkrili visoke ravni PFAS v krvi. To so bili predvsem vzdrževalci smuči ter inštruktorji deskanja na snegu. Mednarodna smučarska zveza je v sezoni 2023-2024 prepovedala fluorove voske na tekmovanjih. Pojavili so se novi voski na osnovi rastlinskega voska, vendar recepture niso vedno javne.

Po podatkih Evropske agencije za okolje EEA predstavlja tekstil približno 35 % svetovnega povpraševanja po PFAS.
V Evropi se za tekstil letno porabi med 41.000 in 143.000 ton proizvedenega PFAS.
Nekatere države, vključno s Kalifornijo, so že uvedle posebne prepovedi PFAS v tekstilu.
V Franciji Francoski inštitut za tekstil in oblačila IFTH išče alternative za vodo-odbojne obdelave brez fluorida, zlasti rešitve iz bioloških virov.
Viri:
- Factiva
- Deutsche Presse-Agentur
- CE Noticias Financieras English
- Agence France Presse
- Foto: iStock
Preberite še:
Več informacij o globalnih trendih na področju kemične industrije
Poslovno okolje Francije
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.