Gospodarstveniki zadovoljni s poslovnim obiskom Vietnama

četrtek, 03. oktober 2024

 
Pred dnevi se iz Vietnama vrnila delegacija 25 predstavnikov slovenskih podjetij s področja transporta in logistike, ki je promovirala Slovenijo kot logistično platformo za srednjo in jugovzhodno Evropo na azijskih trgih. V času obiska so v trgovinskem središču Hošiminh in prestolnici Hanoj potekali trije poslovni forumi ter številna srečanja med slovenskimi in vietnamskimi podjetji, podpisan pa je bil tudi memorandum o sodelovanju med SPIRIT Slovenija in vietnamsko vladno agencijo za spodbujanje trgovine in investicij Vietrade, ki bo olajšal poslovno povezovanje in omogočil tesnejše sodelovanje med podjetji obeh držav. 



Gre za največjo slovensko transportno-logistično delegacijo, ki je doslej obiskala Vietnam, s čimer se nadaljujejo uspešni bilateralni odnosi med državama. Glavni cilj obiska je bila celovita predstavitev najkrajše transportne poti iz Vietnama do Srednje in Jugovzhodne Evrope ter promocija konkurenčnih in visokokakovostnih slovenskih logističnih storitev za vietnamska podjetja, ki želijo učinkovito izvažati v Evropo ali uvažati blago iz Evrope.  
 
Slovenski predstavniki so izpostavili ključne prednosti slovenske logistične verige: časovni prihranek od pet do sedem dni v primerjavi s severnoevropskimi pristanišči, nižji ogljični odtis, visoka prilagodljivost luških storitev ter poslovna naravnanost slovenskih carinskih organov, ki zagotavljajo storitve 24 ur na dan vse dni v tednu.
 
Prvi logistični forum, ki ga je 23. septembra 2024 organiziralo vietnamsko Ministrstvo za industrijo in trgovino v Hošiminhu, je bil osredotočen na povezljivost med vietnamskim in evropskim trgom ter pomembnost zelene logistike za zmanjšanje ogljičnega odtisa.  Razpravljali so tudi o izzivih kopenskega transporta in dejavnikih, ki vplivajo na učinkovitost in stroške prevoza. Med paneli je Luka Koper, kot pomemben člen logistične verige, predstavila svoje rešitve in priložnosti za vietnamska podjetja.


 
Naslednji dan je potekal Slovensko-vietnamski poslovni forum, na katerem so bila predstavljena inovativna slovenska podjetja in njihove zelene logistične rešitve. Praktične informacije o prednostih slovenskih pomorskih logističnih rešitev so izpostavila podjetja Luka Koper, Actual I.T., Gemini in Centralog, prednosti cestnega transporta in edinstvene rešitve za vietnamski trg pa predstavniki podjetij Comark, Prigo, Dvig, Frbejzar, F.A. Maik, Caneks, PDP Logis ter Softnet. Vietnamski strani pa so bile predstavljene tudi priložnosti na področju logistike in transporta med Slovenijo in Vietnamom.

Slovensko-vietnamski poslovni forum je 26. septembra 2024 potekal tudi v Hanoju, kjer so bile predstavljene poslovne in investicijske priložnosti obeh držav ter aktualne globalne dobaviteljske verige med regijo Azija-Pacifik in Evropo. Tudi tukaj so slovenska podjetja izpostavila svoje logistične rešitve in edinstvene prednosti transporta.  Na dogodku je bil podpisan tudi memorandum o sodelovanju med SPIRIT Slovenija in vietnamsko vladno agencijo za spodbujanje trgovine in investicij Vietrade, ki bo olajšal poslovno povezovanje med podjetji obeh dežel.
 
Direktor SPIRIT Slovenija Rok Capl je ob nagovoru udeležencev obeh poslovnih forumov v Hošiminhu in Hanoju izrazil zavezanost agencije k nadaljnjemu spodbujanju gospodarskih vezi z Vietnamom: »Naša agencija že vrsto let gradi tesne poslovne povezave med Slovenijo in Vietnamom prek različnih gospodarskih delegacij, poslovnih forumov, seminarjev in drugih aktivnosti. Verjamem, da bomo s podpisanim memorandumom priča številnim novim uspešnim poslovnim zgodbam med slovenskimi in vietnamskimi podjetji.«

Capl se je srečal tudi s predstavniki ITPC, vladne agencije za spodbujanje investicij in izvoza ter delegacijo Evropske unije v Vietnamu. Slovenska delegacija je imela številna srečanja z vietnamskimi špediterji, logističnimi operaterji, ladjarji, podjetji pristaniških skupnosti, industrijskimi podjetji, izvozniki, uvozniki in trgovci, ki jih zanima sodelovanje s slovenskimi logističnimi ponudniki. Pred poslovnim forumom v Hanoju se je delegacija sestala tudi z vietnamskim Ministrstvom za industrijo in trgovino, kjer so razpravljali o nadaljnji nadgradnji gospodarskega sodelovanja ter o morebitni vzpostavitvi neposredne pomorske in letalske povezave. Na srečanju se je predstavil tudi novi častni konzul Republike Slovenije v Vietnamu, Bui Quang Minh, ki je obljubil, da bo v svojem mandatu krepil gospodarsko sodelovanje med državama.

Udeleženci delegacije so obisk Vietnama ocenili za zelo uspešnega, saj so na vseh treh poslovnih forumih pridobili veliko vidnost in številne kontakte. Vietnamska podjetja so dobila jasno sliko o konkurenčnih prednostih slovenske logistike, ki se uveljavlja kot zanesljiv in strateško pomemben partner za širitev poslovanja v Evropi.

Jernej Horvat, Gemini d. o. o.: »S pridružitvijo delegaciji v Vietnam, kamor podjetje usmerja svoje napore, se  nismo obotavljali, saj smo s tem enostavneje izvedli znaten del načrtovanih aktivnosti. Z obstoječimi vietnamskimi partnerji smo se uspeli srečati neposredno, hkrati pa navezali tudi nove stike na kar treh dogodkih, ki nam bodo pomagali pri uresničevanju zastavljenih strateških ciljev. Spoznali smo vietnamsko srčnost, njihovo iskrenost in  prijateljski odnos. Hkrati pa smo se med seboj še bolj povezali tudi člani delegacije. Verjamem, da nam udeležba na tej delegaciji zagotavlja boljše možnosti za poslovne uspehe z vietnamskimi partnerji, hkrati pa pripomoreh  krepitvi odnosov med Vietnamom in Slovenijo.«

Branko Butala, Comark d. o. o.: »Delegacije v Vietnam smo se z veseljem udeležili. V projektni logistiki smo že bili vpeti v transporte za in iz Vietnama. Imamo kar nekaj prepoznavnih logistov, s katerimi sodelujemo in ki smo jih povabili oziroma jim priporočili obisk forumov. Comark  se skupaj z znamko pakiranja Paklog  zaveda, da mora iskati in nuditi zaledno in prekomorsko logistiko  skupaj z globalnimi in lokalnimi logisti, prevozniki. Zato podpiramo to, da znamo Slovenci stopiti skupaj, da se nas opazi in da bomo na dolgi rok vsi skupaj z Luko Koper v Vietnamu prepoznavni kot uvozno in izvozno okno Slovenije in predvsem Evrope.«

Borut Šemrl, Luka Koper d. o. o.: » Vietnam je za nas izredno zanimiv prekomorski trg, zato smo bili med glavnimi pobudniki za potovanje logistične delegacije v to državo. Promocijski dogodki v organizaciji SPIRIT Slovenija in GZS, pa tudi udeležba na lokalnem logističnem forumu so nam ponudili priložnost za informiranje in ozaveščanje javnih ustanov in strank v Vietnamu o obstoju Luke Koper in o njenih konkurenčnih prednostih.«
 
 
 

Preberite tudi:

Gospodarske delegacije, dnevi dobaviteljev, B2B dogodki