Italijanska vlada dviguje davčno stopnjo za dobičke od prodaje kriptovalut na 42 %

petek, 18. oktober 2024


Namestnik ministra za gospodarstvo Maurizio Leo je na predstavitvi finančnega načrta za leto 2025 dne 16. oktobra 2024 napovedal zvišanje davčnega odtegljaja za kapitalske dobičke od prodaje kriptovalut s 26  na 42 procentov. To je eden od novih ukrepov, ki jih bo vlada uvedla s finančnim zakonom v letu 2025.

Že v letu 2023 je italijanska vlada uvedla 26-odstotni davek za kapitalske dobičke od prodaje kriptovalut nad 2.000 evrov. Povečanje obdavčitve sledi porastu prodaje digitalnih valut v lasti italijanskih rezidentov v letu 2024, poroča portal wired.it. 

Davčni režim za kriptovalute postaja posledično vedno manj privlačen. Že zakon o proračunu za leto 2023 je določal, bodo kapitalski dobički obdavčeni s 26 %, tako kot drugi finančni prihodki (kot na primer dividende podjetij, ki kotirajo na borzi, ali obveznice, ki jih izdajo fizične osebe). Edina izjema v Italiji so državne obveznice, ki imajo - in bodo še naprej imele - precej ugodnejšo davčno stopnjo: za donose, prejete iz državnih obveznic, imetniki plačajo le 12,5 odstotni davek. Z uvedbo 42-odstotnega davka od 1. januarja 2025 dalje, trgovanje s kriptovalutami postane najmanj obetaven instrument za vlagatelje, kateri bolj nagnjeni k realizaciji kapitalskih dobičkov do konca leta 2024. 

Odločitev vlade, da prizadene imetnike kriptovalut, ni prišla v naključnem trenutku: potem ko je bitcoin dosegel vrednosti nad 73.000 dolarjev, so letos tudi italijanski vlagatelji začeli monetizirati svoje naložbe in prodajati digitalno premoženje. Trend je potrdil organ OAM, ki spremlja zastopnike in posrednike, dejavne v državi: ob koncu drugega četrtletja leta 2024, je bilo 1,3 milijona Italijanov, ki so imeli v svojih digitalnih portfeljih žetone v skupni vrednosti sredstev 2,2 milijarde evrov, kar je 22 % manj kot v prejšnjem četrtletju (ko je ta znašala 2,7 milijarde evrov). Napoved vlade bo ta trend po vseh navedbah še bolj pospešil, saj bo vsaka transakcija, zaključena do 31. decembra letos, davčno bolj obetavna.

 
Pripravilo:
 
Slovensko deželno gospodarsko združenje
e-naslov: info@sdgz.it
 
 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini