Nova EU pravila o embalaži in odpadni embalaži

sobota, 25. november 2023
 
  • Evropski parlament je glasoval za prepoved BPA (organska spojina Bisfenol A) in PFAS (Per- in polifluoroalkilne snovi) v embalaži za živila.
  • Evropski poslanci želijo tudi odpraviti manj potrebno embalažo, kot so zelo lahke plastične nosilne vrečke. 
  • Industrija plastike je zaskrbljena, da je glasovanje zamujena priložnost za spodbujanje naložb v krožno plastično embalažo.
 

EU proizvaja vedno več embalaže, s tem pa tudi vse več odpadne embalaže 

Leta 2009 je EU proizvedla 66 mio ton odpadne embalaže, leta 2021 pa že 84 mio ton.

V letu 2021 je vsak Evropejec ustvaril 118,7 kg odpadne embalaže. Brez uravnavanja tega področja bi ta številka do leta 2030 lahko narasla že na 209 kg.

V odgovor na ta trend so oblikovalci politik razvili nova vseevropska pravila v skladu z Direktivo o embalaži in odpadni embalaži, da bi zaustavili naraščajoče odpadke in hkrati spodbujali ponovno uporabo in recikliranje. 

Evropski parlament je 22. novembra 2023 glasoval za prenovljeno zakonodajo o embalaži in odpadni embalaži. Izid glasovanja je bil 426 glasov za, 125 proti in 74 vzdržanih. 
 

Evropski poslanci pozivajo k prepovedi PFAS in BPA 

Kampanja za prepoved PFAS v embalaži za stik z živili se je v zadnjih letih okrepila. PFAS so sicer znane kot večne kemikalije, ker se v okolju ne razgradijo. Čeprav ni pričakovati, da bi oseba zaradi zaužitja PFAS akutno zbolela, se tveganje za zdravje poveča, če v daljšem obdobju zaužije večje količine.

PFAS so se infiltrirale v živilsko industrijo. Različne raziskovalne študije so odkrile PFAS tudi v organski, sladki vodi. Ped kratkim je v Belgiji izbruhnil škandal s PFAS, ko je bilo ugotovljeno, da je območje oskrbe z vodo Valonije močno onesnaženo s PFAS. Evropski poslanci so 22. 11. 2023 glasovali za prepoved uporabe PFAS v živilski embalaži ter s tem pokazali, da si prizadevajo zaščititi zdravje evropskih državljanov.

Evropski poslanci zahtevajo tudi prepoved BPA v embalaži, ki je v stiku z živili.
Znano je, da BPA prehaja iz materialov, ki so v stiku z živili, v hrano in pijačo, zato je prepovedana na nekaterih vrstah embalaže po vsej Evropi, kot so stekleničke za dojenčke. V Franciji je kemikalija popolnoma prepovedana v embalaži za hrano in posode.
 

 

Zmanjšanje embalaže, več ponovne uporabe in polnjenja  

Namen predlagane zakonodaje je zmanjšati embalažo v vseh državah članicah EU, in sicer za -5 % do leta 2030, -10 % do leta 2035 in -15 % do leta 2040.

Rezultati novembrskega glasovanja kažejo, da želijo poslanci Evropskega parlamenta določiti posebne cilje za zmanjšanje plastične embalaže: -10 % do leta 2030, -15 % do leta 2035 in -20 % do leta 2040.

Evropski poslanci želijo prepovedati prodajo zelo lahkih plastičnih nosilnih vrečk (pod 15 mikronov), razen če so te potrebne zaradi higiene ali so na voljo kot primarna embalaža za razsuto hrano, da se prepreči zavržena hrana. 

Predlagajo tudi močno omejitev uporabe nekaterih formatov embalaže za enkratno uporabo, kot je hotelska miniaturna embalaža za toaletne izdelke in skrčljiva folija za kovčke na letališčih.

Prav tako želijo spodbuditi možnosti ponovne uporabe in polnjenja za potrošnike. To bi pomenilo, da bi vsi končni distributerji pijač in hrane, od hotelov do restavracij in kavarn, dali potrošnikom možnost, da prinesejo svojo posodo.
 

Recikliranje 

V skladu z Direktivo o embalaži in odpadni embalaži bi morala biti vsa embalaža do leta 2030 primerna za ponovno uporabo ali recikliranje na ekonomsko izvedljiv način. Pri tem se pričakuje, da bo določena embalaža izvzeta, na primer lesena in voščena embalaža za živila.

Evropski poslanci tudi želijo, da države EU zagotovijo, da bo velika večina (90 %) materialov v embalaži (plastika, les, železne kovine, aluminij, steklo, papir in karton) do leta 2029 ločeno zbrana.

Industrija »take away« embalaže je izrazila zaskrbljenost, da embalaže za hrano za s seboj ne bo mogoče reciklirati v velikem obsegu, ker v EU ne obstajajo sistemi in infrastruktura za zbiranje in recikliranje takšne embalaže. Težava je v tem, da se uporabljena »take away« embalaža običajno ne zavrže doma, ampak jo potrošniki lahko zavržejo kjerkoli, zato se ne zbira ločeno.

Če EU prepove »take away« embalažo za hrano zaradi pomanjkanja ustrezne zbiralne infrastrukture, se bodo evropski potrošniki lahko poslovili od svojih najljubših jedi za s seboj, opozarjajo v industriji.

Izid glasovanja na plenarnem zasedanju glede krožnega gospodarstva in zlasti preprečevanja ni tako pozitiven. Od 3R (zmanjšaj, recikliraj, ponovno uporabi) je za enkrat nespremenjeno ostalo le področje recikliranje. Konec embalaže za enkratno uporabo je torej še daleč.
 

Zamujena priložnost za krožno plastično embalažo? 

Industrija brezalkoholnih pijač je pozdravila stališče evropskih poslancev, za katerega je industrijsko združenje Soft Drinks Europe (UNESDA) dejalo, da pošilja močan signal v podporo krožnosti embalaže pijač ter dopolnjevanju ponovne uporabe in recikliranja.
 
Evropski poslanci podpirajo obvezno vzpostavitev sistemov za vračilo kavcij (DRS), ki bodo pomagali povečati zbiranje embalaže za pijačo. UNESDA prav tako podpira sisteme za ponovno polnjenje, da bi zagotovili uvedbo embalaže za večkratno uporabo, kjer in ko je to najbolj smiselno z okoljskega vidika.
 
Drugo industrijsko združenje, Plastics Europe, je pozdravilo nekatere vidike glasovanja, vključno z nagrajevanjem visoko zbranih ali recikliranih formatov embalaže. Vendar so glasovanje opisali tudi kot zamujeno priložnost za ustvarjanje spodbud za proizvajalce plastike, da naredijo embalažo bolj krožno. Po njihovem mnenju prehod na krožno plastično embalažo zahteva ustrezne regulativne pogoje.
Članska organizacija je bila razočarana, ker je parlament glasoval za zmanjšane cilje glede vsebnosti reciklirane embalaže, občutljive na stik. To je zamujena priložnost, da se uredba o embalaži in odpadni embalaži uporabi za spodbujanje razvoja trga za reciklirano plastično embalažo v Evropi.

Trgovsko združenje je tudi zaskrbljeno, ker evropski poslanci niso zadostno pojasnili vloge plastike na biološki osnovi in reciklirane vsebine kot ločenih, a komplementarnih rešitev, ki prispevajo k trajnostni poti plastične industrije. Uredba je po njihovem mnenju usmerjena samo na plastično embalažo, čeprav so lahko tudi drugi embalažni materiali problematični za okolje. Združenje zato poziva k ambicioznemu predlogu, ki ustvarja pozitivno investicijsko klimo, ki je potrebna, da bo evropski sistem plastike lahko nadaljeval svojo trajnostno pot.
 

Naslednji koraki 

Evropski Parlament bo začel pogovore z nacionalnimi vladami o končni obliki zakona, ko bo Svet sprejel svoje stališče.

 
Viri: Factiva, WRBM Global Food


 

Preberite tudi:


Globalni trendi na področju zelene tehnologije
 
Globalni trendi na področju hrane in pijače

Zavajajoče trditve proizvajalcev ustekleničene vode o zeleni embalaži




Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: