Podjetjem raste dobiček, a plače ostajajo enake - Statistika razkriva kruto resnico
Republiški zavod za statistiko Srbije vsak mesec objavi povprečne mesečne zaslužke delavcev v Srbiji. Poleg povprečne plače na republiškem nivoju so znane tudi povprečne plače po dejavnostih ter v določenih regijah.
Povprečna novembrska bruto plača je znašala 138.911 dinarjev, neto pa 100.738 dinarjev. Znana je tudi mediana plače, ki kaže, da 50 odstotkov zaposlenih zasluži manj kot 77.830 dinarjev, kar po besedah predsednika Zveze samostojnih sindikatov Vojvodine Gorana Milića pomeni, da ima veliko delavcev bistveno nižje plače od povprečja.
"Mediana plače v višini 77.830 dinarjev kaže na resen problem pri razdelitvi dohodkov in naraščajočo neenakost", pravi Milić in dodaja, "da približno polovica zaposlenih zasluži manj od tega zneska, kar pomeni, da večina delavcev ne more zadovoljiti osnovnih življenjskih potreb brez velikih odrekanj."
Opozarja tudi, da čeprav ni velikih razlik med plačami v javnem in zasebnem sektorju, obstaja velik razkorak med plačami zaposlenih v pravnih osebah (107.805 dinarjev) in plačami samostojnih podjetnikov ter njihovih zaposlenih (50.192 dinarjev).

"Plače podjetnikov in zaposlenih zunaj rednega delovnega razmerja so nižje za približno 60.000 dinarjev, kar dodatno kaže na razlike v ekonomskem statusu različnih kategorij zaposlenih. Ti delavci pogosto nimajo ustrezne zaščite in ugodnosti, njihove plače pa so podvržene tržnim razmeram, zaradi česar so bolj ranljivi na ekonomske šoke. Minimalna plača in dejstvo, da veliko delavcev zasluži manj od povprečja, kažeta na resen problem v razdelitvi ekonomske moči", opozarja Milić.
Izkušnje drugih držav
Podobne težave imajo tudi druge države v regiji. Neodvisni hrvaški sindikati so opozorili, da v bogatih multinacionalnih podjetjih veliko delavcev prejema nepričakovano nizke plače.Opozarjajo tudi, da je zaradi nizkih plač v zasebnem sektorju delo na Hrvaškem sistematično podcenjeno ter da plače delavcev v zasebnem sektorju rastejo trikrat manj od dobička podjetij.
Milić poudarja, da ni mogoče vplivati na višino plač v različnih podjetjih, saj ni pravil, ki bi določala, kakšne morajo biti plače v podjetjih, ki dobro poslujejo in ustvarjajo dobiček. V nekaterih podjetjih so plače v skladu s poslovnimi rezultati, pogosteje pa so le 10 do 15 odstotkov višje od minimalne plače.
"Težko je reči, kakšne so plače v različnih podjetjih, saj zunanjih vpogledov v te podatke ni. Mnogim podjetjem je najpomembnejše, da ob izplačilu plač spoštujejo minimalno plačo, pri čemer jim v prid igra socialni položaj zaposlenih in velika negotovost delovnih mest. Mnogi zaposleni so prisiljeni delati pod takšnimi pogoji", poudarja Milić.
77.830 dinarjev – mediana plače v Srbiji
Dodaja, da trenutna situacija ni vzdržna in da se bo morala spremeniti. "Da bi se to spremenilo, je potrebno podpisati kolektivne pogodbe, ki pa jih, kot nenehno poudarjam, v realnem sektorju – industriji in proizvodnji – ni. To kaže na namero države, da ščiti delodajalce. Zavzemamo se tudi za panožne kolektivne pogodbe, saj določajo pravice in obveznosti zaposlenih ter morajo biti nad tem, kar določa Zakon o delu. Po tem bi morale slediti individualne pogodbe, ki veljajo za konkretno podjetje in pomenijo neposredna pogajanja med sindikati in delodajalci", zaključuje Milić.Vir: eKapija
Pripravila:
mag. Danijela Fišakov
Slovenski poslovni klub
e-naslov: danijela.fisakov@spk.rs