Poljska odprla največjo plinsko elektrarno, ki bo pokrivala 5 % nacionalnega povpraševanja po elektriki

četrtek, 14. november 2024


Zagnala se je največja plinska elektrarna na Poljskem, ki bo zagotovila dovolj električne energije za 5 % nacionalnega povpraševanja. Njen upravljavec, PGE v državni lasti, ki je največji proizvajalec električne energije na Poljskem, trdi da je elektrarna »ena najsodobnejših v Evropi«. 

Naložba »bo okrepila energetsko varnost Poljske in zagotovila stabilno oskrbo z energijo za več kot 3 milijone gospodinjstev«, je na slovesnosti ob predstavitvi izjavil Dariusz Marzec, izvršni direktor PGE.

Elektrarna PGE Gryfino Dolna Odra, katere razvoj je stal več kot 3,7 milijarde zlotov (856 milijonov evrov), se nahaja v provinci Zahodno Pomeransko na severozahodu Poljske in je sestavljena iz dveh plinsko-parnih enot, vsaka z bruto zmogljivostjo 683 MW. 


 
Njen nazivni izkoristek presega 63 %, zaradi česar je po mnenju PGE več kot 70 % učinkovitejši od starih enot na premog. Poljska se še vedno zanaša na premog za proizvodnjo skoraj dveh tretjin svoje električne energije, kar je daleč največji delež v Evropi, vendar se zadnja leta usmerja k virom z nižjimi emisijami. 

Nova tovarna »je bila zasnovala tako, da izpolnjuje najstrožje omejitve emisij«, trdi PGE, pri čemer so emisije prahu in žveplovih oksidov zmanjšane skoraj na nič. 

Njena emisijska stopnja je ocenjena na 330g ogljikovega dioksida (CO2) na kWh proizvedene električne energije, kar je skoraj trikrat manj kot pri enotah na premog. 

Zagon elektrarne je pozdravil namestnik podnebnega ministra Miłosz Motyka, ki je dejal, da »ne bo imela neposrednega vpliva le na stabilnost elektroenergetskega sistema, tj. na varnost, ampak je tudi še en korak v preobrazbi našega gospodarstva«. 

»Naložba plina je zelo pomemben del energetskega prehoda in premika k podnebni nevtralnosti«, je dodal Robert Kropiwnicki, namestnik ministra za državno premoženje. 

»Nenehno širimo sistem OVE«, je dejal Kropiwnicki, vendar obnovljivi viri energije »potrebujejo vzporedne stabilne vire energije, ki delujejo kot osnova, prav tako pa trenutno ni bolj prilagodljive zmogljivosti od zmogljivosti plina«. 

Ravno v prejšnjem tednu je bila Poljska prisiljena uvažati energijo iz sosednje Nemčije, Švedske in Ukrajine, saj je pomanjkanje vetra povzročilo upad proizvodnje energije iz vetrnih turbin, poroča Business Insider Polska. 

Tako prejšnja poljska vlada, ki je zapustila položaj decembra 2023, kot sedanja sta se zavezali k strategiji postopnega opuščanja premoga in zmanjšanja emisij, zlasti z razvojem obnovljive in jedrske energije.

Vendar naj bi prva jedrska elektrarna v državi začela delovati šele leta 2035, plin pa naj bi prav tako igral ključno vlogo. Njegov delež v mešanici energetskih virov naj bi se do leta 2030 povečal na 15 % do 31 %, medtem ko je lani znašal 8,5 %, kažejo ocene, ki jih je objavil Poljski ekonomski inštitut.

Lani je PGE razkril načrte za dosego podnebne nevtralnosti do leta 2040, deset let prej, kot je bilo načrtovano. Vendar se je od te strategije umaknil manj kot teden dni kasneje po pritožbah premogovnikov, politično vplivne skupine.

Vir: Notes from Poland


Pripravil:

Matej Hojnik
Društvo in poslovni klub Triglav-Rysy
e-naslov: matej.hojnik@triglav-rysy.si


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini