Ponovni rekord pri koroških izvozih

petek, 26. julij 2024


Presežek v zunanjetrgovinski bilanci se je ponovno izrazito povečal na 1,1 milijarde evrov. Nove priložnosti se za koroške izvoznike odpirajo na področju zelene ekonomije. Predsednik Gospodarske zbornice noče slišati nič o obremenitvah: „Na omembo kakršnihkoli novih davkov reagiramo zelo alergično.“

Kljub težki gospodarski situaciji lahko Koroška pri izvozih preseže rekord iz leta 2022. Lani je naša dežela izvozila za skoraj 9,5 milijarde evrov blaga – to je za 0,9 odstotka več kot v rekordnem letu 2022. To znova dokazuje, da je prav v težkih časih izvoz najpomembnejši steber koroškega gospodarstva. Uvozi so se zaradi stabilizacije cen zmanjšali za 7,7 odstotka na 8,4 milijarde evrov, zmanjšale so se tudi uvozne količine, kar nakazuje na zadržanost pri naložbah in manjšo proizvodno dejavnost koroških podjetij. Presežek v zunanjetrgovinski bilanci se je lani povečal na 1,1 milijarde evrov (2022: 240 milijonov evrov) in ponovno dosegel rekordno raven iz leta 2018. Koroška tako skupaj z Zgornjo Avstrijo, Štajersko, Tirolsko in Predarlskim ponovno sodi v ekskluzivni krog le petih zveznih dežel s pozitivno zunanjetrgovinsko bilanco.
 

Trenutno težki časi za izvoznike

„Za letos pa je situacija pri izvozu manj rožnata,“ pravi predsednik Gospodarske zbornice Jürgen Mandl. To potrjujejo doslej znani podatki za celotno Avstrijo. Glede na to je padec pri izvozih od januarja do konca aprila za 4,1 odstotka v primerjavi s preteklim letom (opomba: 2023: 68,3 milijarde evrov, 2024: 65,5 milijarde evrov). Mandl nadaljuje: „Avstrija kot lokacija in s tem tudi naši izvozni proizvodi so zaradi visokih plačnih dogovorov in velike davčne obremenitve postali dragi. Domače gospodarstvo je zaradi upadajoče konkurenčnosti močno pod pritiskom. Politika je kljub prihajajočim volitvam nujno pozvana izboljšati okvirne pogoje za domače gospodarstvenike – ključne besede so zmanjšanje birokracije in davčne obremenitve.“
 

Schuschnig zahteva „regulativni premor“

Po mnenju deželnega svetnika za gospodarstvo Sebastiana Schuschniga je izvoz še vedno stabilizirajoči dejavnik za gospodarsko lokacijo. Še toliko pomembnejša je izvozna ofenziva, ki ni le prispevala k večji diverzifikaciji izvoznih trgov, temveč koroškim podjetjem ponuja tudi obsežen okvirni program za odpiranje novih trgov ali širitev. Inflacija in upadajoča pripravljenost za naložbe pa Schuschnigu povzročata skrbi: „Rezultati kažejo, da kot lokacija stojimo pred še večjimi izzivi, kot so tisti, ki smo jih že prešli.“ Zato zahteva „regulativni premor. Podjetja ne morejo več slediti naraščajočemu številu predpisov.“
 

Nemčija ostaja najpomembnejši trgovinski partner

Tako pri uvozih kot pri izvozih je Nemčija z velikim naskokom najpomembnejši trgovinski partner koroških podjetij. Z rastjo izvoza za 0,8 odstotka so se izvozi k našemu nemškemu sosedu povečali le rahlo. Upad je bil zaznan pri trgovini z neposrednimi sosedami Italijo in Slovenijo. Tako uvozi kot izvozi so upadli, še posebej izrazito v Sloveniji (-18 odstotkov pri izvozih in uvozih).

Najpomembnejši uvozni in izvozni proizvodi so še vedno kotli, stroji, aparati in mehanske naprave. Koroški izvozni hit, strojna in inštalacijska industrija, je leta 2023 zabeležil še vedno visoke stopnje rasti s 13 odstotki (2022: +14 %). Mnogi za Koroško pomembni izvozni proizvodi, kot so les (-19,5 %), plastika (-16,3 %), kemični proizvodi (-16,9 %) in papir (-17,6 %) pa so beležili dvomestne upade.

Direktor Gospodarske zbornice Meinrad Höfferer je ponosen na koroško zunanjo trgovino: „Smo ena redkih regij na svetu, ki ima presežek v izvozu z Nemčijo, z Kitajsko so uvozi in izvozi skoraj izenačeni, ZDA pa beležijo s +21 odstotki povratek leta.“


 © WKK | Studio Horst


Pripravila:

Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov: office@sgz.at


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini