Poročilo EK: Makedonija ni napredovala pri zaščiti pred podnebnimi spremembami

torek, 05. november 2024


Poročilo Evropske komisije o napredku države v okviru poglavja 27: Okolje in podnebne spremembe ugotavlja, da se Severna Makedonija sooča z velikimi izzivi pri izpolnjevanju direktiv EU. Pomanjkanje specializiranega osebja in šibke institucionalne zmogljivosti ogrožajo nadzor kakovosti in pravilno izvedbo presoje vplivov na okolje. Čeprav je bilo narejenih nekaj korakov naprej, so potrebne pomembne reforme in izboljšave v različnih sektorjih, vključno z ravnanjem z odpadki, kakovostjo zraka, varstvom narave in podnebnimi spremembami.

V okoljskem delu poročilo kaže, da Severna Makedonija ni v celoti skladna z direktivami o presoji vplivov na okolje, kar negativno vpliva na vse druge sektorje. Pomanjkanje specializiranega osebja in šibke institucionalne zmogljivosti ogrožajo nadzor kakovosti in pravilno izvedbo presoje vplivov na okolje. To po njihovih navedbah vodi v potrjevanje infrastrukturnih projektov brez temeljitega premisleka o vplivih na okolje.

Zelo omejen napredek Poročilo ugotavlja tudi glede kakovosti zraka. Obstoječi sistem spremljanja in strukture, zadolžene za zbiranje in obdelavo podatkov, je treba okrepiti. Iz EK pravijo, da so mrežo avtomatskega nadzora ohranili, a so zmogljivosti izjemno nizke, zato je treba dokončati postopek definiranja con in aglomeracij.

- Država bi morala okrepiti sistem inšpekcijskega nadzora in sankcij ter okrepiti model financiranja sektorja, ki bi temeljil na načelih onesnaževalec plača in polnega povračila stroškov, navaja poročilo.

V poglavju o varstvu narave je navedeno, da bi morala Makedonija sprejeti nov zakon o naravi in nadaljevati aktivnosti za identifikacijo potencialnih območij Natura 2000. Pomanjkanje vzdržnega financiranja in upravnih zmogljivosti ostaja pomemben izziv tudi tukaj, čeprav so bila prvič dodeljena sredstva iz državnega proračuna za podporo upravljanju štirih narodnih parkov.

Poročilo ugotavlja, da sta industrijsko onesnaževanje in obvladovanje tveganja v zgodnji fazi usklajevanja, zakon o industrijskih emisijah pa mora še biti sprejet. Ni razvoja na področju kemikalij in obremenitve s hrupom.

Kar zadeva podnebne spremembe, poročilo ne ugotavlja napredka in poudarja, da je treba še sprejeti zakon o podnebnih ukrepih.

- Sprejeti je treba še posodobljen nacionalni energetski in podnebni načrt ter dolgoročno podnebno akcijsko strategijo skupaj s ciljem podnebne nevtralnosti do leta 2050. Nacionalni sistem inventarja toplogrednih plinov zahteva tudi operacionalizacijo. Severna Makedonija mora do decembra 2025 v celoti uvesti sveženj o cenah ogljika in se uskladiti z EU. Prav tako bi morala pripraviti in predložiti nov nacionalno določen prispevek v skladu s Pariškim sporazumom in upoštevati nedavne posodobitve podnebne politike EU v okviru svežnja „Pripravljeni na 55“.



Vir: www.ekonomijaibiznis.mk (MIA)


Pripravilo:

Društvo slovenskih in makedonskih podjetnikov
e-naslov: contact@dsms.mk

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini