Povpraševanje po evropskih storitvah v oblaku raste

torek, 04. marec 2025
 

Evropski ponudniki storitev v oblaku beležijo vse večje povpraševanje

Medtem ko napovedane gospodarske poteze ameriškega predsednika Donalda Trumpa povzročajo veliko negotovosti za evropsko gospodarstvo, pa evropski ponudniki storitev v oblaku poročajo, da povpraševanje po njihovih storitvah narašča.

Podjetja namreč po spremembi vlade v ZDA ponovno ocenjujejo svojo odvisnost od vodilnih na trgu, kot sta Amazon in Microsoft.

Tudi ameriški tržni analitiki opažajo, da se po ponovni izvolitvi Donalda Trumpa povpraševanje strank po evropskih oblačnih storitvah hitro povečuje.

Svetovalna družba Gartner na primer ugotavlja, da pri tem ne gre samo za varstvo podatkov, temveč tudi za strah pred digitalnim izsiljevanjem, saj že obstajajo zgodnji znaki, da bi lahko Trumpova administracija uporabljala tehnologijo kot sredstvo pritiska.
 
 
 

Zamenjava ponudnikov lahko zmanjša tveganja

Globalni trg IT storitev, predvsem storitev v oblaku, v zadnjih letih beleži močno rast.

Na trgu prevladujejo 3 ameriški ponudniki. To so
  • Amazon Web Services (AWS)
  • Microsoft 
  • Google.

Njihov tržni delež je ocenjen na okoli 63 %, v Evropi pa celo na 70 %. Evropski konkurenti so v primerjavi z njimi manjši, saj nobeden od njih nima več kot 2 % tržnega deleža.

Ti 3 veliki ameriški ponudniki so razvili široko paleto storitev. Obenem močno širijo tudi kapacitete svojih podatkovnih centrov. Razkorak med njimi in evropskimi ponudniki je velik, kar še posebej velja za področje umetne inteligence, kjer so ameriški ponudniki v veliki prednosti s svojimi milijardnimi naložbami.

Evropski ponudniki storitev v oblaku so v zadnjih letih precej vlagali v razvoj osnovnih funkcij. S tem so storitve v oblaku postale primerne za številne aplikacijske scenarije in so tako vsaj delno lahko zamenjava za velike ameriške ponudnike.

Uporabnikom pa takšna zamenjava ponudnika lahko minimalizira tveganje in prepreči strateško odvisnost.
 

Napovedane nove naložbe

Številna evropska podjetja beležijo povečano povpraševanja po storitvah v oblaku in glede na novo nastalo tržno situacijo napovedujejo nove obsežne naložbe.
 
  • Deutsche Telekom na primer napoveduje povečanje računalniških zmogljivosti, saj želi ponuditi podjetjem alternativo storitvam velikih ameriških ponudnikov. Družba je napovedala, da bo za širitev projektov IT storitev uporabila kapital iz 2 mlrd EUR vrednega sklada skupine in partnerjev. Višino naložb ni razkrila.
  • Nemški ponudnik storitev v oblaku OVH Cloud ugotavlja, da tveganje zaradi uporabe ameriških storitev v oblaku narašča, zato vse več podjetij zasleduje strategijo več oblakov, kar pomeni, da podjetja uporabljajo več takih podatkovnih platform. Predvsem se povečuje povpraševanje v panogah, kjer se obdelujejo občutljivi podatki ali kjer obstajajo visoke varnostne zahteve. Sem spadajo zdravstvena in finančna industrija ter javni sektor.
  • Avstrijski ponudnik A1 opaža, da podjetja vse pogosteje umikajo podatke iz oblakov velikih ameriških ponudnikov. V družbi beležijo ekstremno povpraševanje po izključno evropski ponudbi hčerinske družbe A1, Exoscale. A1 pri Exoscale uporablja odprtokodno programsko opremo, katere izvorna koda, torej osnova programa, je odprta in jo zato lahko preverijo neodvisni strokovnjaki.
  • Tudi nemški ponudnik storitev v oblaku Ionos beleži povečano povpraševanje. Večje kot je podjetje in močnejša kot je obveznost skladnosti, večja je potreba po varnih, suverenih alternativah ameriškim ponudnikom, pravijo v družbi, kjer za letos napovedujejo visoko rast prodaje.
  • Nemški ponudnik Schwarz Digits zaradi večjega povpraševanja in tržnega potenciala širi infrastrukturo. Največja prihajajoča naložba je izgradnja podatkovnega centra v Brandenburgu, kamor bo družba investirala več mlrd EUR, brez javnega financiranja.
 

Razprave o varstvu podatkov 

O prenosu podatkov v ZDA poteka stalna pravna in predvsem politična razprava.

Trump blokira nov sporazum o varstvu podatkov.

Po razkritjih Edwarda Snowdna leta 2013 je Evropsko sodišče enega za drugim razveljavilo 2 sporazuma, s katerima sta EU in ZDA želeli pravno urediti čezatlantski prenos podatkov. Sodniki so posebej kritizirali široke možnosti dostopa tajnih služb in pomanjkanje pravne zaščite državljanov EU.

Od leta 2023 obstaja nov sporazum, imenovan Okvir zasebnosti podatkov. Vsebuje nekaj zavezujočih jamstev ZDA za zagotovitev ustrezne zaščite podatkov evropskih državljanov. Vlada ZDA je ustanovila neodvisen organ za spremljanje pravil, nadzorni odbor za zasebnost in državljanske svoboščine. A vlada pod predsednikom Donaldom Trumpom zdaj blokira nadzorni organ. Odpustila je vse svoje predstavnike razen enega in ker komisija zdaj ni sklepčna, do nadaljnjega ne more opravljati svojega dela.

Kljub temu je Okvir zasebnosti podatkov še vedno veljavna pravna podlaga za prenose podatkov, vsaj dokler Evropsko sodišče v novi sodbi ne razglasi sporazuma za neveljavno.
 
Viri:
  • Factiva
  • Handelsblatt
  • Foto: iStock
 

Preberite še:


Globalni trendi na področju IKT

EU in ZDA na nasprotnih bregovih glede regulacije AI

Poslovno okolje ZDA



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: