Preverite dobavitelje in pazite na znake morebitnih davčnih prevar

torek, 15. februar 2022

Davčna uprava na Hrvaškem navaja primere tipičnih goljufij v povezavi z DDV in preverjanjem dobaviteljev, zato svetuje, da je treba biti skrajno previden pri sklepanju poslovnih odnosov iz tveganih dejavnosti, kjer je ponudba "predobra, da bi bila resnična" in da bi bila zakonita.

Opozarjajo na previdnost, da  se ne zapletete v transakcije, izvedene izključno z namenom prevare s plačilom davka. Spoznajte  svojega dobavitelja, poiščite zgodovino podjetja, preverite ID številko za DDV, preverite, ali ima vaš dobavitelj "pravi" naslov ali pisarno, zakaj so cene izdelkov presenetljivo nizke in podobno.

Ena bolj znanih prevar je povezana s sladkorjem, ko na območju Republike Hrvaške davčni goljufi kupijo večje količine sladkorja in prijavijo dostavo v drugo državo članico. Omenjena dobava dejansko ne poteka, sladkor ostaja na Hrvaškem, kar je zloraba DDV sistema. Nato udeleženci davčnih goljufij iz drugih držav članic prepakirajo sladkor, kupljen izven EU, ga napačno deklarirajo kot izdelek iz države članice in na hrvaški trg dostavljajo sladkor po bistveno nižjih cenah.

Priljubljene so tudi avtomobilske prevare, kjer davkoplačevalec nabavlja rabljene luksuzne avtomobile iz Evropske unije, prodaja avtomobile hrvaškemu podjetju z veliko maržo na izdanih računih, kjer je prikazan tudi 25 % DDV.  V  poslih so podjetja povezana prek ustanoviteljev in odgovornih oseb, brez dejanske dostave avtomobila. 

Prav tako pri dejanskih ali fiktivnih dobavah blaga in storitev podjetniki zahtevajo vračilo DDV, medtem ko sami davka namerno ne plačajo oziroma končajo v stečaju. Obstajajo številni primeri davčnih goljufij, pa tudi odločbe Evropskega sodišča, ki razlagajo, ali gre v posameznem primeru za goljufijo ali ne.

Kaj storiti?
Da se ne bi, ne krivi ne dolžni, znašli v težavah, je dobro narediti določene korake in te korake dokumentirati tako v nabavi kot v kasnejših fazah dobave.

Nekateri znaki za goljufijo so lahko:
  • dobavitelj je na novo ustanovljen, brez poslovne ali finančne zgodovine
  • dobavitelj ne pozna ponujenega blaga ali specifičnost trga tega blaga
  • dobavitelj ponuja hiter zaslužek brez tveganja
  • pri navodilih za plačilo gre to tretji osebi ali davčnim oazam
  • blago je v majhnih količinah (volumen) vendar ima visoko vrednost 
  • nenehne spremembe v lastništvu dobavitelja ali naslovu dobavitelja
  • dobavitelj nima prave pisarne itd.

Poleg tega je treba  upoštevati poreklo blaga, ugled in reference dobavitelja, poslovno izvedljivost posla, ali je transakcija sploh običajna v zvezi s to vrsto blaga ali storitev.
 
Davčna uprava vas bo v primeru težav zaprosila za zgoraj našteto, za dokazilo, da ste ravnali prav. Večino teh dokazil lahko pridobi dobavitelj sam, vaša dolžnost pa je, da jih arhivirate. Žal se izkaže, da nekateri od teh kriterijev preprečujejo "vstop" majhnih ali novih dobaviteljev, zato je treba vzeti v obzir cum grano salis oziroma  "dozo zdrave kmečke pameti", vendar ne dobesedno in ne v vsakem  primeru. 

Vir: www.crowe.com/hr/news/primjeri-poreznih-prevara



Pripravila:
Vesna Vukšinič Zmaić
SLO CRO Poslovni klub
E: poslovniklub@slo-cro-klub.hr