Priporočilo glede tujih naložb podjetij v tretje države
Evropska komisija je izdala priporočilo, v katerem poziva države članice EU, naj ponovno preučijo tuje naložbe svojih podjetij v tretje države. Priporočilo se osredotoča na tri strateško pomembna tehnološka področja, in sicer na polprevodnike, umetno inteligenco in kvantne tehnologije. Države članice poziva, da ocenijo tveganja za gospodarsko varnost, ki bi lahko izhajala iz takšnih transakcij. Do 15. julija 2025 morajo predložiti poročilo o napredku, do 31. marca 2026 pa celovito poročilo o izvajanju priporočila in ugotovljenih tveganjih.

Polprevodniki so osnova sodobne elektronike, ki je bistvena za vse, od pametnih telefonov do naprednih vojaških sistemov. Svetovna dobavna veriga polprevodnikov se je v zadnjih letih soočila s precejšnjimi motnjami, kar kaže na ranljivost velikega zanašanja na zunanje vire. EU želi s pregledom izhodnih naložb v tem sektorju preprečiti morebitno uhajanje tehnologije, ki bi lahko ogrozilo njeno strateško avtonomijo.
Umetna inteligenca je še ena osrednja točka priporočila. Tehnologije umetne inteligence imajo preobrazbeni potencial v različnih panogah, vključno z zdravstvom, financami in prometom. Vendar pa hiter razvoj in uvajanje umetne inteligence pomenita tudi velika tveganja, kot sta morebitna zloraba umetne inteligence v zlonamerne namene ali krčenje zasebnosti in državljanskih svoboščin. Komisija v priporočilu spodbuja države članice, naj skrbno ocenijo posledice tujih naložb v UI, da bi ta tveganja zmanjšali.
Kvantne tehnologije predstavljajo mejno področje znanstvenih in tehnoloških inovacij. Kvantne tehnologije, ki lahko korenito spremenijo računalništvo, komunikacije in kriptografijo, so pripravljene postati temeljni gradnik prihodnje tehnološke infrastrukture. Poudarek EU na tem področju odraža potrebo po zaščiti nastajajoče kvantne industrije pred tujim nadzorom in zagotavljanju, da se koristi kvantnega napredka uresničujejo v Uniji.
Za učinkovito izvajanje priporočila so države članice pozvane, naj vzpostavijo zanesljive mehanizme pregleda za izhodne naložbe. To vključuje zbiranje izčrpnih informacij o vpletenih straneh, naravi naložb in morebitnih povezanih tveganjih. S temeljitimi ocenami tveganja lahko države članice ugotovijo morebitne grožnje gospodarski varnosti in sprejmejo ustrezne ukrepe za njihovo odpravo.
Priporočilo poudarja tudi pomen vključevanja zainteresiranih strani. Sodelovanje s podjetji, akademskimi krogi in civilno družbo je ključno za celostno razumevanje naložbenega okolja in morebitnih tveganj. Ta sodelovalni pristop zagotavlja, da je postopek pregleda podprt z različnimi pogledi in strokovnim znanjem.
Poleg tega priporočilo poziva k rednemu poročanju in usklajevanju med državami članicami. Z izmenjavo informacij in najboljših praks lahko države članice razvijejo enoten pristop k obvladovanju tveganj za ekonomsko varnost.
Skratka, priporočilo Evropske komisije je pomemben korak k izboljšanju ekonomske varnosti EU. Z osredotočanjem na kritična tehnološka področja in spodbujanjem usklajenega pristopa k pregledom izhodnih naložb želi Komisija zaščititi strateške interese Unije in zagotoviti njeno dolgoročno vodilno vlogo na tehnološkem področju.
Več: Priporočilo
Pripravil:
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
e-naslov: bostjan.sinkovec@sbra.be