Prva ograjna plošča vetrnih turbin na svetu, ki bo revolucionirala proizvodnjo vetrne energije
Ograja okoli zasebne družinske hiše bi lahko pokrila celotne letne potrebe hiše po elektriki
Pionirska nova vetrna turbina v obliki ograjne plošče naj bi revolucionirala in optimizirala proizvodnjo vetrne energije pri nizkih hitrostih in v urbanih okoljih.
Panel, ki ga je razvilo podjetje Panel Wiatrowy iz Opola, je sestavljen iz sistema vertikalnih turbin, ki učinkovito pretvarjajo nizke hitrosti vetra od 1 do 10 metrov na sekundo, hitrosti, ki jih najpogosteje najdemo v Evropi 80 odstotkov leta, v električno energijo.

Foto: Panel Wiatrowy
Proizvedeni v različicah od 1 do 4 metre, bodo potrošniki lahko namestili plošče kot samostojno konstrukcijo ali kot ograjo okoli celotne hiše ali poslovne zgradbe. Panele bo mogoče namestiti tudi na strehe, viadukte in mostove, pisarne, skladišča ali stanovanjske bloke.
Po ocenah podjetja bo 10 metrov dolga ograja lahko proizvedla 1 kW električne energije, ograja površine 1000 kvadratnih metrov pa 40 kW.
Trdijo tudi, da bi ograja okoli zasebne družinske hiše lahko pokrila celotne letne potrebe hiše po elektriki, skupaj z ogrevanjem čez zimo.
In ker turbine, uporabljene v njegovi tehnologiji, ne ustvarjajo hrupa, ki bi se razlikoval od hrupa v ozadju, so plošče varne za ljudi in živali ter jih je enostavno popraviti, obenem pa delujejo v vseh vremenskih razmerah in temperaturah.
Podjetje upa, da bo plošča pomagala začeti naslednjo generacijo kopenskih vetrnih turbin z uporabo novih tehnologij, ki še nikoli niso bile uporabljene pri proizvodnji vetrne energije, in da bo ideja pozitivno vplivala na prehod na obnovljivo energijo, tako da bo delovala kot dopolnilo že nameščenim fotovoltaičnim sistemom.

Foto: Panel Wiatrowy
Podjetje je na svojem profilu na Facebooku zapisalo: »Zaradi široke uporabe bo izdelek prispeval k decentralizaciji energetskih omrežij, pospešitvi elektrifikacije cestnega prometa in zmanjšanju smoga v mestih. Kjer se začnejo slabosti fotovoltaike, se začnejo tudi prednosti vetrnih panelov, ki lahko proizvajajo električno energijo tudi ponoči in ob oblačnih dneh, učinkovitost proizvodnje pa se poveča v zimski sezoni.«
Konec prejšnjega meseca je bil izum nagrajen z drugim mestom in nagrado v višini 300.000 zlotov (62.700 evrov) na tekmovanju za rešitve čiste energije, ki ga je organizirala banka ING Polska.
Pripravilo:
Društvo in poslovni klub Triglav - Rysy
e-mail: info@triglav-rysy.si
Preberite tudi:
Globalni trendi na področju obnovljivih virov energije
Storitve slovenskih poslovnih klubov