Razcvet poljske industrije baterij ogrožajo predlagana pravila EU o emisijah
Strožji predpisi o emisijah bi lahko prizadeli poljsko gospodarstvo
Poljska je vodilna evropska proizvajalka litij-ionskih baterij in druga v svetu, za Kitajsko. Toda prihodnost industrije je zdaj pod vprašajem.
Poljska je lani prehitela ZDA in imela drugo največjo proizvodno zmogljivost litij-ionskih baterij na svetu, za Kitajsko. Baterije zdaj predstavljajo 2,4 % vsega poljskega izvoza.
Februarja letos je začela veljati Uredba o baterijah, zakon EU, ki ureja proizvodnjo in ravnanje z odpadki baterij. Spremljala ga bo vrsta delegiranih aktov, ki bodo določili podrobna pravila za delovanje trga baterij v bloku.
O teh aktih se še vedno pogajajo v Bruslju, vendar obstajajo pomisleki, da bi lahko privedli do konca prevlade Poljske v sektorju baterij, ki naj bi imel ključno vlogo pri elektrifikaciji in energetskem prehodu.
Eden od delegiranih aktov bo določil pravila za izračun ogljičnega odtisa baterij, rezultati pa bi lahko vplivali ne le na subvencije, ampak tudi na odločitve vlagateljev o tem, kje naj postavijo svoje obrate.
V zadnjih letih si podjetja zaradi bližine nemškega trga in izobražene, a razmeroma poceni delovne sile želijo postaviti proizvodne obrate na Poljskem.
Danes je v državi največji evropski obrat za proizvodnjo baterij – tovarna LG Energy Solution v Wrocławu – ki po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) predstavlja polovico celotne proizvodne zmogljivosti baterij v Evropi.
Trenutno, ko želi proizvajalec zmanjšati svoj ogljični odtis, da bi svoje baterije naredili privlačnejše za zelene kupce, lahko uporabi tako imenovane pogodbe o nakupu električne energije (PPA) za nakup zelene energije neposredno od dobavitelja ali izravnavo emisij z nakupom čiste energetske izkaznice za subvencioniranje ogljičnega dolga.
Med posvetovalnim procesom o metodologiji za izračun ogljičnega odtisa baterij, ki se je zaključil konec maja 2024, pa so številne države zagovarjale, da Evropska komisija opusti možnost izravnave emisij, poroča Poljski ekonomski inštitut (PIE).
Namesto tega so predlagali, da se ogljični odtis izračuna na podlagi emisijske intenzivnosti proizvodnje električne energije v državi, kjer je tovarna baterij.
To bi koristilo državam z visokim deležem obnovljivih virov in jedrske energije, kot so Francija, Švedska in Finska, vendar bi bil udarec za države, kot je Poljska, ki kljub vse večjim prizadevanjem za zeleno še vedno močno zaostaja.
Lani je 63,8 % poljske proizvodnje električne energije prihajalo iz premoga, kar je daleč največji delež v EU. Leta 2022 je bila Poljska uvrščena med najmanj zelene države v EU.

Obnovljivi viri energije so leta 2023 proizvedli rekordnih 26 % poljske električne energije, kar je več kot leto prej z 19 %. Vendar je premog še naprej proizvajal večino električne energije v državi, kar je predstavljalo skoraj dve tretjini mešanice energetskih virov.
Takšna sprememba pravil bi prizadela tudi Nemčijo, ki se je v zadnjih letih oddaljila od jedrske energije. Konec julija se je pet velikih nemških poslovnih združenj izreklo proti predlagani novi metodologiji, poroča revija Focus.
"Razumljivo je, da imajo sedanji in nastajajoči vodilni v proizvodnji morda zadržke glede predloga," je za Notes from Poland povedal Kamil Lipiński, vodja oddelka za energijo in podnebje pri PIE.
Opozoril je na velike razlike v intenzivnosti emisij med zadevnimi državami: "V nekaterih dneh ... je 750 g/kWh na Poljskem, 454 g/kWh v Nemčiji in 21 g/kWh v Franciji."
Po izračunih PIE je ogljični odtis ene kWh baterije, proizvedene v Franciji, okoli 3-4 kilograme, medtem ko je na Poljskem več kot desetkrat višji, okoli 40 kilogramov.
Kaj lahko Poljska – in EU – izgubita?
Aleksander Rajch, član upravnega odbora združenja New Mobility Association (PSNM), ki podpira razvoj elektromobilnosti in alternativnih goriv na Poljskem ter v srednji in vzhodni Evropi, trdi, da bi predlagane spremembe lahko prizadele baterijsko industrijo ne le na Poljskem, ampak tudi v širši EU."Če bo sprememba sprejeta, bo negativna, ker resnično zmanjšuje potencial industrije v tej regiji. In to ne pomeni, da bo šlo samo v zahodno Evropo. Prav tako se bo preusmeril v Severno Ameriko ali Azijo," je povedal za Notes from Poland.
Za Poljsko bi medtem sprejetje predlagane metodologije pomenilo izgubo prihodnjih naložb v enega njenih ključnih izvoznih sektorjev. Samo v prvem četrtletju tega leta je izvoz baterij znašal 12 milijard zlotov (2,81 milijarde evrov), kar je približno 2 % celotnega poljskega izvoza blaga, kar je po vrednosti na drugem mestu za avtomobilskimi deli.
"To je seveda slabo za poljsko gospodarstvo. To je slabo za trg dela," je dejal Rajch. "V srednji in vzhodni Evropi imamo potencial, da postanemo konkurenčno središče proizvodnje baterij. Če ta potencial odvzamemo zaradi drugih težav (t.j. počasnega prehoda na zeleno energijo), potem tukaj naredimo napačno potezo."

Pred izgubo ključnih sektorjev za prihodnost razogljičenja je posvaril tudi nekdanji guverner Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi v svojem nedavnem poročilu o prihodnosti evropske konkurenčnosti, pripravljenem za Evropsko komisijo (EK).
"Kitajska konkurenca postaja akutna, poganja jo močna kombinacija subvencij, inovacij in obsega," je dejal Draghi ob predstavitvi poročila v Evropskem parlamentu. "Še vedno obstajajo drugi sektorji, kot so baterije, kjer ne želimo biti popolnoma odvisni od tuje tehnologije iz strateških razlogov, zato je ključnega pomena ohraniti znanje in izkušnje v Evropi."
Po besedah Fabricea Stassija, generalnega sekretarja Batteries European Partnership Association (BEPA), povezovanje ogljičnega odtisa z energetsko mešanico države tudi ni smiselno "z vidika obvladovanja tveganja".
"Držav ne smemo kaznovati zaradi njihove mešanice energetskih virov, glede na to, da niso vse države hkrati izboljšale svojih omrežij," je dejal med kongresom Nove mobilnosti PSNM septembra v Lodžu. "Morali bi poiskati rešitev, ki bo delovala za vse, ker drugače boste na koncu vlagali v baterije le v nekaj državah."
Negotova prihodnost poljske proizvodnje baterij
Piotr Jarmowicz, strokovnjak za industrijsko politiko in predpise EU na poljskem ministrstvu za razvoj, meni, da bi bila sprememba, predlagana EK, "uničujoča za države, kot je Poljska"."Evropsko komisijo je treba ves čas opominjati, da nobena regija ne sme biti zapostavljena," je dejal med kongresom New Mobility Congress. "Od regulativnega okvira EU bi morali vsi pričakovati nekaj pravičnosti, osnovne pravičnosti."
Poljska podjetja medtem upajo, da jim bo Evropska komisija omogočila izračun ogljičnega odtisa na podlagi "od primera do primera".
"Če lahko en investitor vlaga na primer v vetrno (energijo), v sončna polja, zakaj bi bil potem kaznovan, ker je v državi z mešanico, ki jih postavlja v slabši položaj?" je za Notes from Poland povedal Andrzej Kublik, izvršni direktor QSense, podjetja za nadzor kakovosti in upravljanje življenjskega cikla baterij.
Ni jasno, kdaj bo Evropska komisija predložila končni osnutek Evropskemu parlamentu in Evropskemu svetu v odobritev.
"Komisija je 11. julija imela sestanek strokovne skupine, na katerem so države članice dobile priložnost, da podajo dodatne pripombe v zvezi z osnutkom delegiranega akta v pisni obliki," so zapisali. "Komisija trenutno konsolidira vse povratne informacije, ki so jih prejele države članice, in analizira možno pot naprej."
Po besedah okoljskega pravnika Radosława Maruszkina bi se lahko Poljska kot država članica, tudi če bi bil akt sprejet, pritožila na Sodišče Evropske unije zaradi neveljavnosti takega delegiranega akta. Vendar so takšni pozivi "redko uspešni", je dodal na kongresu Nove mobilnosti.
Tudi če bi bil na koncu uspešen, bi bil tak postopek dolgotrajen in bi ustvaril dodatno negotovost – nekaj, kar bi samo po sebi lahko odvrnilo nadaljnje naložbe in razvoj v eni najpomembnejših poljskih industrij.
Vir: Notes from Poland
Pripravil:
Matej Hojnik
e-naslov: matej.hojnik@triglav-rysy.si