Socialni partnerji zagovarjajo prihodnostno usmerjen, dostopen in trajnosten energetski pristop na Koroškem

sreda, 22. januar 2025


Koroška bo kot gospodarsko, delovno in bivanjsko okolje v prihodnjih letih in desetletjih vse bolj odvisna od cenovno ugodne energije. Zagotoviti je treba varnost oskrbe, dostopnost in trajnost, zato se koroški socialni partnerji zavzemajo za trajnostno energetsko mešanico, ki vključuje vse oblike obnovljivih virov energije: hidroenergijo, fotovoltaiko, vetrno energijo, tehnologije shranjevanja, biomaso in vodik.


© WKK, Helge Bauer

Koroška ima najvišji delež obnovljive energije med vsemi avstrijskimi zveznimi deželami, kar predstavlja odlično izhodišče, ki ga je treba izkoristiti. Socialni partnerji - delavska zbornica, ÖGB, gospodarska zbornica in zveza industrialcev - poudarjajo, da je energijska preobrazba družbeno pomembna in mora služiti ustvarjanju in ohranjanju delovnih mest, krepitvi konkurenčnosti podjetij ter oskrbi prebivalcev z dostopno in okolju prijazno energijo.
 

Uvajanje energetske preobrazbe

Poraba električne energije naj bi se do leta 2040 podvojila. Cilj je zanesljiva, celoletna oskrba z energijo, kjer bodo fosilna goriva nadomestili obnovljivi viri. Obnovljiva energija se bo proizvajala in shranjevala decentralizirano – v gospodinjstvih, podjetjih, zadrugah ali energetskih skupnostih. To bo oskrbo naredilo varnejšo, učinkovitejšo, cenejšo in bolj regionalno, kar bo Koroško naredilo manj odvisno od svetovnega gospodarstva. Del preobrazbe so tudi termična sanacija stavb in širitev električnih omrežij.
 

Delovna mesta in dostopna energija

„Naš cilj je ohraniti in ustvariti delovna mesta ter zagotoviti dostopno energijo za potrošnike. Stroški energetske preobrazbe morajo biti pošteno razporejeni in socialno sprejemljivi. Zeleni poklici bodo v prihodnje vse bolj iskani. Koroška ima priložnost, da se okrepi kot izobraževalno središče na teh področjih,“ je dejal predsednik Delavske zbornice Günther Goach, ki predlaga infrastrukturni sklad za financiranje širitev.
 

Družbena razsežnost energetske preobrazbe

Predsednik ÖGB René Willegger poudarja, da je energetska preobrazba izziv za celotno družbo, ki mora združiti socialne in ekološke zahteve. Od tega bodo na koncu imeli koristi uporabniki, delavci in okolje. Preobrazba pomeni tudi nove tehnologije in zelene poklice.
 

Konkurenčnost in tehnološka odprtost

Predsednik Gospodarske zbornice Jürgen Mandl opozarja, da populistične prepovedi ogrožajo energetsko prihodnost Koroške. Predsednik IV Timo Springer dodaja, da je za prihodnjo blaginjo bistvena cenovno dostopna in zanesljiva oskrba z obnovljivimi viri energije. Industrija potrebuje trajnostno energetsko mešanico in tehnološko odprtost. Za to je potreben hitrejši razvoj obnovljivih virov energije in odprava birokratskih ovir.
 

Pobuda „Naša energija za našo Koroško“

Gospodarska zbornica opozarja na pobudo „Naša energija za našo Koroško“, ki jo je sprožilo združenje „Forum za varstvo narave in gospodarstvo Koroške“. Cilj pobude je prebivalstvo informirati na jasen in pregleden način o pomenu uravnotežene mešanice obnovljivih virov energije. Christoph Aste, predsednik združenja, poudarja pomen ozaveščanja prebivalcev na tem področju.


Pripravila:

Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov: office@sgz.at

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini