Trg virtualnih elektrarn bo leta 2027 vreden 6,37 mlrd USD

torek, 17. avgust 2021

V letu 2020 je bil globalni trg virtualnih elektrarn ocenjen na 1,85 mlrd USD. Po napovedih tržne raziskave Market Research, bo trg v obdobju 2021-2027 rasel po 28,61 % povprečni letni stopnji in v letu 2027 dosegel 6,37 mlrd USD.

Virtualna elektrarna kot element pametnih omrežji povezuje razpršene proizvodne vire in porabnike. S tem omogoča prilagajanje odjema in proizvodnje električne energije in povečuje stabilnost energetskega sistema.

Dejavniki, ki pospešujejo rast trga:

Virtualna elektrarna pomaga pri dobavi energije v času velikega povpraševanja, končni uporabniki pa lahko prihranijo odvečno energijo v napravah za shranjevanje energije, kot so na primer baterije. Globalno povečanje povpraševanja po nekonvencionalni energiji v sektorju proizvodnje električne energije, spremembe dinamike elektroenergetskega omrežja iz centraliziranega v distribuirano ter enostavnost regulacije stroškov in shranjevanja energije, spodbujajo razvoj trga virtualnih elektrarn. V napovedanem obdobju bo močna rast gradbene industrije, zlasti v azijsko-pacifiški regiji, povzročila tudi rast globalnega trga virtualnih elektrarn. Na trgu bo v napovedanem obdobju verjetno prišlo tudi do večjega tehnološkega napredka v elektroenergetskem sektorju in povečanja preferenc potrošnikov za nemoteno oskrbo z električno energijo. V energetskem sektorju bo po ocenah prišlo tudi do znatne širitve mednarodnih korporacij in uveljavljenih podjetij, ter do združitev in prevzemov.

Glavni konkurenti na trgu:
  • ABB Ltd. (Švica)
  • Comverge (ZDA)
  • Autogrid Systems Inc. (ZDA)
  • Cpower Energy Management (ZDA)
  • Blue Pillar Inc. (ZDA)
  • Cisco Systems Inc. (ZDA)
  • Enbala Power Networks Inc. (Kanada)
  • Flexitricity Limited (Združeno kraljestvo)
  • General Electric Company (ZDA)
  • Enernoc Inc. (ZDA)
  • Hitachi Ltd. (Japonska)
  • International Business Machines Corporation (ZDA)
  • Schneider Electric SE (Francija)
  • Robert Bosch GmbH (Nemčija)
  • Siemens AG (Nemčija)
 
Vse večji delež obnovljivih virov energije v mešanici proizvodnje električne energije poganja globalni trg:

Obnovljiva energija je naravno prisoten vir energije, ki ima pomembno vlogo pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. Obnovljiva energija je dražja v primerjavi s proizvodnjo električne energije na osnovi fosilnih goriv. Zaradi ohranjanja okolja in vse večje ozaveščenosti se države po vsem svetu zatekajo k obnovljivim virom za proizvodnjo električne energije. Po podatkih Mednarodne agencije za energijo (International Energy Agency - IEA) so leta 2015 obnovljivi viri energije na svetu predstavljali več kot polovico neto letnega prirasta električne energije in prehiteli premog glede na kumulativno instalirano moč. Vse večji delež obnovljivih virov energije v mešanici proizvodnje električne energije bo v prihodnje pozitivno vplival na trg virtualnih elektrarn.

Tržna segmentacija:

Globalni trg virtualnih elektrarn je segmentiran glede na tehnologijo in na končnega uporabnika.
Glede na tehnologijo je globalni trg virtualnih elektrarn razdeljen na distribucijo, odziv na povpraševanje in mešana sredstva. Tehnološki segment odziva na povpraševanje ima trenutno največji delež na trgu in bo tudi v napovedanem obdobju verjetno ohranil svojo prevlado na trgu virtualnih elektrarn. Ta segment je zaradi dolgoročnih prednosti za končne uporabnike in izboljšanja energetske učinkovitosti omrežja zelo donosna naložba. Posledično bo ta segment beležil hitro rast v prihodnjih letih.
Glede na končne uporabnike je globalni trg virtualnih elektrarn segmentiran na poslovne, industrijske in stanovanjske uporabnike. Segment industrijskih uporabnikov ima največji tržni delež in bo verjetno ostal prevladujoč segment tudi v napovedanem obdobju. Industrijski končni uporabniki so med najbolj aktivnimi uporabniki konfiguracij in storitev virtualnih elektrarn, ki pomembno prispevajo k rasti trga. Največje povpraševanje po električni energiji je v naftni industriji, v industriji papirja in celuloze ter v kemični industriji, kar ustvarja donosen trg za virtualne elektrarne v industrijskem sektorju.

Regijska segmentacija:

Azijsko -pacifiška regija doživlja najhitrejšo rast na globalnem trgu virtualnih elektrarn. To je mogoče pripisati povečanemu povpraševanju po energiji v hitri industrializaciji držav, kot sta Kitajska in Indija.



Viri: Factiva, Business and Financial Times, Market Research

Več informacij o globalnih trendih na področju zelenih tehnologij