Uspešna predstavitev slovenskega vesoljskega sektorja na astronavtskem kongresu IAC v Milanu
Danes se v Milanu zaključuje Mednarodni astronavtski kongres (IAC), globalni strokovni dogodek vesoljske industrije. Letos so se na kongresu prvič aktivno predstavila tudi slovenska podjetja in institucije s področja vesoljskih tehnologij, ki so se združila na skupnem razstavnem prostoru pod okriljem SPIRIT Slovenija in Vesoljske pisarne Ministrstva za gospodarstvo. Skupaj se je predstavilo devet slovenskih udeležencev, ki so svojo prisotnost ocenili kot zelo uspešno. Na kongresu so se seznanili z najnovejšimi trendi in inovacijami v vesoljski industriji ter imeli številne priložnosti za navezovanje poslovnih stikov in mreženje z drugimi udeleženci.
Kongres IAC predstavlja povezovalni dogodek mednarodne vesoljske skupnosti, na katerem se zberejo vsi globalni vesoljski akterji. Pokriva vse vesoljske sektorje in teme ter ponuja najnovejše vesoljske informacije in trende v akademskih krogih in industriji, številne priložnosti za mreženje, stike in potencialna partnerstva. Letošnjega dogodka, ki je združil najpomembnejše voditelje, institucije in podjetja s področja vesoljske industrije, se je udeležilo več kot 11.000 udeležencev s celega sveta, ki so sodelovali v sejemskem in konferenčnem delu.
Letošnje vodilo organizatorjev pri snovanju dogodka je bilo, da so vesoljske tehnologije ključnega pomena za sedanje družbeno življenje in trajnostno prihodnost, vendar je vesolje omejen vir, zato je treba to bogastvo ohraniti za prihodnje generacije. Zato je bila rdeča nit letošnje 75. izvedbe Mednarodnega astronavtskega kongresa Odgovorno vesolje za trajnost. Organizatorji dogodka stavijo na prihodnost, v kateri vesoljske aplikacije in storitve pomagajo izboljšati življenje za vse na planetu Zemlja. Izpostavili so pomen vesolja kot okolja, ki mora biti varno in odprto za raziskovanje, miroljubno uporabo in mednarodno sodelovanje sedanjih in prihodnjih generacij v interesu planeta in vseh narodov. To je danes ključnega pomena, saj se vse več držav ter javnih in zasebnih akterjev dejavno vključuje v vesoljsko gospodarstvo.
SPIRIT Slovenija in Slovenska vesoljska pisarna, ki deluje na gospodarskem ministrstvu, sta letos prvič organizirala aktivno predstavitev slovenskega vesoljskega sektorja na dogodku IAC Milano 2024. Na skupnem slovenskem razstavnem prostoru se je predstavljalo devet slovenskih podjetij in institucij s področja vesoljskih tehnologij, in sicer: Comtrade 360, Dewesoft, Duol, XLAB, Ferročrtalič, Instrumentation Technologies, Intectiv, Skylabs in Center odličnosti Vesolje.si. Slovenska podjetja so dejavna na različnih področjih vesoljske industrije, s posebnim poudarkom na nišnih izdelkih in storitvah, kot so aplikacije za opazovanje Zemlje, obdelava velikih količin podatkov iz vesolja, nadzorni in merilni sistemi, novi materiali, ki se lahko uporabljajo v težkih pogojih, oprema za zemeljske postaje, mikrohladilniki, mikro- in nanosateliti ter številni drugi.
Slovenska podjetja in institucije nastop na IAC Milano 2024 pozdravljajo in ga ocenjujejo za zelo uspešnega, saj so se v sklopu dogodkov, ki so potekali v času kongresa, seznanili z najnovejšimi trendi in novostmi vesoljske industrije, imeli pa so tudi številne priložnosti za navezavo poslovnih stikov in mreženje z udeleženci kongresa.
Jure Kranjc in Majda Sever, Intectiv, d. o. o.: »Velika zahvala SPIRIT Slovenija in Ministrstvu za odlično organizacijo našega nastopa, ki je presegel naša pričakovanja s številnimi sestanki tako z nacionalnimi vesoljskimi agencijami, kot tudi posameznimi podjetji tega sektorja. Še posebej bi pohvalila obisk Matjaža Hana, gospodarskega ministra na našem razstavnem prostoru, ki je s svojo prisotnostjo potrdil in uveljavil ugled ter pomen nastopa slovenske vesoljske industrije na tovrstnih dogodkih.«
Simon Berkopec, Ferrročrtalič, d. o. o.: »Veseli nas, da sodelujemo v tako tehnološko naprednem sejmu, kot je IAC v Milanu. Z našimi rešitvami sicer primarno v področje additivnih tehnologij, ki se vse bolj uporabljajo tudi v vesoljski industriji. To je torej naša glavna stična točka in razlog, da smo se udeležili dogodka. Pričakovanja v tej industriji so velika, prav tako tudi potencial. Veseli nas, da je interes za naše specifične rešitve velik, in da krepimo našo prepoznavnost tudi na tem področju. Sam sejem bi ocenili kot uspešen, zavedamo pa se, da so to še vedno začetki naše poti in da bo pomembnost te strateške industrije iz leta v leto le še večja.«
Skylabs, d. o. o.: »Izjemno smo hvaležni SPIRIT Slovenija za organizacijo slovenskega razstavnega prostora, ki je bil dobro zasnovan, na dobri lokaciji in je privabil številne obiskovalce, kar je prineslo številne nove poslovne priložnosti! Predstavili smo nove tehnološke rešitve iz NANOsky Avionics produktne linije za mikrosatelitske misije, katerih izjemna odpornost na sevanje in visoka zanesljivost so hitro postale prepoznane kot rešitev najvišje ravni v vesoljski industriji. Ponosni smo, da smo med dogodkom podpisali novo pogodbo s poslovnimi partnerji za sodelovanje pri gradnji nove satelitske konstelacije, z namenom hitrega odziva pri zaznavanju civilno varnostnih tveganj. Poleg direktorja ESA, Josefa Aschbacherja, je naš slovenski razstavni prostor obiskalo tudi mnogo drugih nacionalnih vesoljskih agencij iz Evrope, kar dodatno potrjuje pomen naše prisotnosti na tem dogodku. Iskrena zahvala tudi gospodarskemu ministrtsvu ter Vesoljski pisarni, ki je pomagala slovenskim deležnikom pri vzpostavljanju in pridobivanju novih poslovnih priložnosti. Nadaljujmo z inovacijami in oblikovanjem prihodnosti vesolja!«
V sklopu delovnega obiska v Milanu je slovenski razstavni prostor na IAC Milano 2024 obiskal tudi gospodarski minister Matjaž Han, ki je ob obisku izpostavil, da je Slovenija od leta 2016, ko je postala pridružena članica Evropske vesoljske agencije – ESA, uspela zgraditi obetaven vesoljski sektor. Nekatera podjetja so na posameznih nišnih vesoljskih področjih uspela prevzeti celo vodilno vlogo, predvsem na področju opazovanja Zemlje, razvoja novih tehnologij in inovativnih materialov. »To je odlična priložnost, da pokažemo razvojne dosežke slovenskega vesoljskega sektorja, navežemo pomembne poslovne stike in okrepimo naše mednarodno sodelovanje,« je dejal.
Foto: MGTŠ