Vpliv novih carin na cene v ZDA

četrtek, 06. marec 2025


Uveljavitev novih višjih carinskih dajatev pri uvozu produktov iz določenih držav v ZDA se seveda pozna tudi pri cenah na trgu ZDA. A seveda različno od kategorije do kategorije blaga. 

Stroški osnovnih izdelkov, ki prihajajo iz številnih različnih držav, so ostali sorazmerno nespremenjeni, saj je konkurenca tista, ki določa te cene. So pa izdelki, ki jih poimenujemo nišni in vrhunski (npr. italijansko vino, kitajske konzole za videoigre) in je pričakovati, da se bodo cene teh drastično zvišale. Znani ekonomisti in poslovneži v ZDA že imajo novo ime za nove, višje carine in to je "davek na blago".



Imajo pa nove carine vpliv na zelo različne gospodarske panoge. Cene stanovanj v ZDA so že na preizkušnji meje dostopnosti. Nove carine, ki jih je uvedla Trumpova administracija, bodo verjetno še povišale stroške novih domov. Z uveljavitvijo novih carinskih tarif se pričakuje, da bi se stroški novega doma lahko povečali za približno 5 % ali več kot 20.000 $ za tipično novo zgrajeno nepremičnino in da se bodo stroški gradnje letos zaradi tarif zvišali za 4 6 %.

A tudi gospodinjska oprema, kot so aparati, razsvetljava in pohištvo, bi se lahko podražila za 10-20 %, morebitne nove tarife za kitajsko jeklo pa bi lahko spremenile proračune projektov za dvomestne odstotke. Uvedba dodatnih carin na ta uvoz bo povzročila višje materialne stroške, ki se bodo na koncu prenesli na kupce stanovanj v obliki višjih cen stanovanj. Združenje graditeljev stanovanj ocenjuje, da je bilo leta 2023 pri gradnji novih večstanovanjskih in enodružinskih stanovanj uporabljenih materialov v vrednosti 184 milijard dolarjev. Od tega je bilo 13 milijard dolarjev ali 7 % blaga uvoženega iz tujine.

Kanada je glavni dobavitelj lesa v ZDA. Država je leta 2023 uvozila les v vrednosti približno 8,5 milijarde USD, pri čemer je približno 70 % te količine uvozila iz Kanade. Za velik del tega uvoza že veljajo 14,5 odstotne „proti dampinške in izravnalne dajatve“. Trumpova predlagana 25 odstotna carina bi povišala cestnino za kanadski les na 39,5 %.

Mehika je ključni dobavitelj mavca, ki se uporablja v suhih zidovih. ZDA so leta 2023 uvozile za 456 milijonov dolarjev izdelkov iz apna in mavca, pri čemer je 71 % teh izdelkov izviralo iz Mehike.

Kitajska je glavni vir jekla, aluminija in gospodinjskih aparatov. Skupaj bi lahko nove carine za Kitajsko, Kanado in Mehiko povečale stroške uvoženih gradbenih materialov za 3 do 4 milijarde dolarjev. 

Blagovna menjava med ZDA in Kanado je leta 2024 znašala 762,1 milijarde dolarjev, medtem ko je bila blagovna menjava z Mehiko leta 2024 ocenjena na 839,9 milijarde dolarjev. Mehika in Kanada sta dve največji posamezni trgovinski partnerici ZDA, ki podpirata 13 milijonov ameriških delovnih mest. Kot praktični primer vpliva novih carin na poslovanje v ZDA je podatek, da le te vplivajo na dobavne verige in je recimo industrija bourbonov v Kentuckyju, ki so jo zadele povračilne carine že izgubila skoraj 600 milijonov dolarjev izvoza.

Čaka pa se še na podatke vplivov višjih carinskih tarih za članice EU!

Vir: www.uschamber.com


Pripravil:

Jurček Žmauc
Slovenian American Business Association
e-naslov: info@sloaba.com

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini