Zasebne blagovne znamke povečujejo tržni delež v evropskem FMCG sektorju

četrtek, 24. oktober 2024
 

Segment zasebnih blagovnih znamk predstavlja med 21 % in 52 % prodaje supermarketov v Evropi

Zasebne blagovne znamke v FMCG sektorju so v razcvetu in prevzemajo tržne deleže velikim neodvisnim blagovnim znamkam.

Neodvisne blagovne znamke so včasih prevladovale na policah supermarketov, kar je bila posledica močne zvestobe potrošnikov. A danes temu ni več tako. Izdelki zasebnih oziroma trgovskih blagovnih znamk si pridobivajo vse večjo bazo strank.

Po podatkih Statista so potrošniški izdelki zasebnih blagovnih znamk pri stopnjah rasti prodaje boljši od izdelkov neodvisnih blagovnih znamk. In ta trend je še posebej močan v Evropi.

Segment zasebnih blagovnih znamk ima največji prodor na evropskem trgu, sledijo pa ZDA. Segment zasebnih blagovnih znamk predstavlja med 21 % in 52 % prodaje supermarketov v Evropi, odvisno od posamezne države.
 

Dejavniki rasti segmenta zasebnih blagovnih znamk

Eden glavnih dejavnikov rasti je kriza življenjskih stroškov, ki je potrošnike spodbudila k nakupu izdelkov zasebnih blagovnih znamk, ki so običajno cenovno ugodnejši.

Velik del nakupovalcev živil kupuje več izdelkov zasebnih blagovnih znamk.
V Španiji, Združenem kraljestvu, Franciji, Nemčiji in Italiji, je v preteklem letu med 18 % in 23 % kupcev povečalo nakupe hrane in pijače v segmentu zasebnih blagovnih znamk. Še več, potrošniki se aktivno odločajo za odmik od velikih, neodvisnih blagovnih znamk.

Približno 3 od 10 evropskih nakupovalcev hrane in pijače kupuje manj izdelkov neodvisnih blagovnih znamk, kar poudarja širši premik k alternativam zasebnih blagovnih znamk.

Ta trend se še naprej krepi, kar dokazuje, da se je zvestoba potrošnikov spremenila na trajnejšo osnovo, kljub okrevanju evropskega gospodarstva. In razlog za to je kakovost.

Z leti se je kakovost izdelkov zasebnih blagovnih znamk občutno izboljšala, kar je povzročilo pozitiven premik v dojemanju potrošnikov. Danes mnogi potrošniki menijo, da so glede na kakovost, izdelki zasebnih blagovnih znamk primerljivi, če ne boljši od izdelkov neodvisnih blagovnih znamk.

Vrhunske kolekcije, kot so Tesco Finest, Sainsburyev Taste The Difference in Carrefourjev Reflet de France, so dvignile status in privlačnost ponudb zasebnih blagovnih znamk.

Trgovci na drobno so v preteklih letih veliko vlagali v svoje strategije zasebnih blagovnih znamk in kupcem ponudili visoko kakovostne izdelke po primerni ceni. V svoje zasebne blagovne znamke so vključili širši nabor izdelkov, medtem ko so neodvisne blagovne znamke zmanjšale obseg izdelkov, ter preoblikovale embalažo in linije.

Potrošniki so prepoznali, da lahko izdelki zasebnih blagovnih znamk nudijo primerljivo ali vrhunsko kakovost in vrednost v primerjavi z neodvisnimi blagovnimi znamkami, ki so jih kupovali, zato so se odločili za zamenjavo.
 

Izdelki zasebnih blagovnih znamk predstavljajo grožnjo neodvisnim blagovnim znamkam

Izdelki zasebnih blagovnih znamk dokazujejo svojo moč z naraščajočim tržnim deležem in zvestobo strank, predvsem v segmentu hrane in pijače.

To pa predstavlja izzive za neodvisne blagovne znamke, ki že tako trpijo zaradi vse manjšega zanimanja potrošnikov.

Neodvisne blagovne znamke se zato usmerjajo k inovacijam in zagotavljanju dodatne vrednosti, saj si prizadevajo, da bi obdržale svoj položaj na trgu.


 

Tržni delež ameriških zasebnih blagovnih znamk bi lahko do leta 2033 dosegel 30 %

Glede na analizo Rabobank bi lahko tržni delež ameriških zasebnih blagovnih znamk do leta 2033 dosegel 30 % .

Izdelki zasebnih blagovnih znamk so leta 2023 predstavljali 19 % prodaje živil v ZDA, kar je le 2 % več od leta 2014, vendar bi številni dejavniki lahko v prihodnje pospešili njihovo rast.
 
  • Izdelki zasebnih blagovnih znamk so običajno 25 % do 65 % cenejši od izdelkov neodvisnih blagovnih znamk v ZDA, kar bi lahko v prihodnje pritegnilo več potrošnikov.
  • Pričakuje se tudi, da bo konsolidacija maloprodajnega trga na ameriški trg prinesla več izdelkov zasebnih blagovnih znamk. 
  • Naraščajoče število diskontnih trgovin v ZDA naj bi prav tako povečalo tržni delež zasebnih blagovnih znamk, pri čemer naj bi Aldi do leta 2028 deloval na približno 2.500 lokacijah v ZDA, Lidl in Trader Joe's pa prav tako pripravljata širitveni načrt.
  • Izboljšanje kakovosti zasebnih blagovnih znamk bo v prihodnjih letih eden vodilnih dejavnikov rasti.
  • V ZDA se povečuje število domačih dobaviteljev zasebnih blagovnih znamk, kar se kaže s povečanimi naložbami v nove proizvodne obrate in konsolidacijo nekaterih sredstev.
  • Nenehni stroškovni pritiski bi lahko v prihodnje vplivali tudi na nekatere manjše blagovne znamke, da bi se obrnile na pogodbeno proizvodnjo pod zasebno blagovno znamko, kar bi posledično povečalo število specializiranih dobaviteljev v državi.
  • Medtem ko je v ZDA že opaziti vse večje število mednarodnih specializiranih dobaviteljev zasebnih blagovnih znamk, ki so vstopili na trg, bo po napovedih to število še naraslo z naložbami v obliki prevzemov, partnerstev in novih podjetij.
 

 
Viri:
  • Factiva
  • WRBM Global Food
  • Just-drinks
  • Statista
 

 

Preberite tudi:

Globalni trendi na področju hrane in pijače



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: