Izzivi rusko ukrajinske krize, 11. - 15. april, povzetek objav

torek, 19. april 2022
 

Dogajanja na ruskem trgu

 
Ob odprtju trgovanja na moskovski borzi 11. aprila 2022 sta se dolar in evro zvišala za 6 rubljev, potem ko je ruska centralna banka odpravila številne omejitve, ki so umetno zadrževale menjalni tečaj.
 
Med podjetji s področja avtomobilske industrije, ki se delno ali v celoti umikajo iz ruskega trga so med drugim Audi, General Motors in Honda. Umikajo se tudi nekateri proizvajalci koles in proizvajalec vlakov Alstrom. Proizvodnjo v Rusiji so ustavili Hyundai, Renault in Vokswagen. Več informacij je na voljo na tej povezavi.
 
Državni dumi so predloženi osnutki zakonov, ki med drugim dovoljujejo razlastitev katerega koli ruskega premoženja neprijateljskih držav in uvedbo kazenske odgovornosti za spoštovanje sankcij proti Rusiji.
 
 

Odziv držav na vojno v Ukrajini

 

Indija

Vodilni indijski proizvajalci avtomobilskih delov, kot so Lumax, Sona Comstar, Minda Industries in Sandhar Technologies, so bili zaradi naraščajočih vhodnih stroškov prisiljeni preučiti druge možnosti za zmanjšanje tveganja, s čimer je Indija dobila priložnost, da postane glavno proizvodno središče avtomobilskih delov, saj že ima uveljavljeno proizvodno bazo.
 
Indijski proizvajalci avtomobilskih komponent so začeli proizvajati več avtomobilskih delov znotraj države, zato imajo sedaj večje zaloge in lahko sklepajo dolgoročne pogodbe.
 

Izzivi po panogah

 

Turizem

Dvig cen v številnih državah omejuje proračune za počitnice mnogih ljudi, kar bo zmanjšalo nagnjenost gostov k porabi. Posledice so lahko manj počitnic, krajše počitnice, cenejše namestitve ter spremembe destinacij in izbire prevoza. Motnje mednarodnega letalskega prometa bodo povzročile tudi manjše povpraševanje z oddaljenih trgov, poleg tega bi se lahko povpraševanje s teh trgov zmanjšalo zaradi dojemanja Evrope kot vojnega območja.

Pandemije COVID-19 in vojna v Ukrajini sta edinstvena dogodka v novejši zgodovini, zato ni izkušenj o tem, v kolikšni meri taka posebna situacija vpliva na vedenje turistov. Poleg tega trenutno ni mogoče resno napovedati niti nadaljnjega poteka pandemije niti vojne in njenih gospodarskih posledic. 
 
 

Kozmetika

Tudi globalni kozmetični sektor, ki je vreden okoli 500 mlrd USD, se spopada s posledicami vojne v Ukrajini. Proizvajalci kozmetike namreč za izdelavo parfumov uporabljajo alkohol, pridobljen iz zrn in ekološke pese, za izdelavo kozmetike pa sončnično olje. Obe sestavini pa sta ključna pridelka iz Ukrajine.

Hkrati je energetska kriza, ki jo je sprožila vojna, dvignila cene stekla in papirja na rekordne vrednosti, medtem ko kitajski covidni omejitveni ukrepi evropskim proizvajalcem kozmetike omejujejo dobavo cenovno ugodnih komponent za embalažo kozmetike.

Višje cene embalaže, energije in surovin, so v povprečju zvišale proizvodne stroške v kozmetični industriji za 25 % do 30 %.
 
Po pandemiji koronavirusa je naraslo povpraševanje po alternativnih embalažnih materialih, zato so proizvajalci kozmetike začeli uporabljati več papirja in stekla ter manj plastike. Visoke cene plina pa povečujejo težave tako v steklarski kot v papirni industriji.
 
Proizvajalci v sektorju luksuzne lepote pričakujejo, da bodo potrošniki po prehodnem obdobju, ki bi lahko trajalo nekaj mesecev, prevzeli breme teh višjih stroškov.
 

Lesna industrija

Trgovinske sankcije in omejitve finančnih transakcij s strani Evrope, Severne Amerike in večjih trgov v Aziji, so ustavile pošiljke iz Rusije in Belorusije. Poleg tega je bil moten tudi izvoz iz Ukrajine. Celoten obseg izvoza lesa iz teh treh držav na vojnem območju, je leta 2021 znašal 34 mio m3. Več kot 25 % tega obsega je bilo izvoženega v države z veljavnimi sankcijami proti Rusiji in Belorusiji.
 
Najbolj bo prizadeta Evropa, ki je leta 2021 iz teh treh držav uvozila 8,5 mio m3 lesa iglavcev, saj je obseg uvoza lesa v letu 2021 predstavljal približno 10 % celotne porabe lesa v Evropi.
 
Zaradi ruske invazije na Ukrajino so se globalni trgovinski tokovi gozdnih proizvodov že močno spremenili in se bodo spreminjali tudi v prihodnje. Tudi ko bo mir končno dosežen, je malo verjetno, da se bo trgovina z lesom vrnila v vzorce trgovanja pred vojno.
 
 
 

Ukrepi EU kot odziv na rusko vojaško agresijo

 
Sprejet je peti sveženj ukrepov, ki med drugim vključuje:
 
  • prepoved nakupa, uvoza ali prenosa premoga in drugih trdnih fosilnih goriv v EU, če izvirajo iz Rusije ali se izvažajo iz Rusije, od avgusta 2022. Uvoz premoga v EU je trenutno vreden 8 milijard EUR na leto;
  • prepoved zagotovitve dostopa do pristanišč EU za plovila, registrirana pod rusko zastavo. Odobrijo se odstopanja za kmetijske in živilske proizvode, humanitarno pomoč in energijo;
  • prepoved cestnega prevoza vsem ruskim in beloruskim podjetjem, kar jim preprečuje cestni prevoz blaga v EU, vključno s tranzitom. Kljub temu so odobrena odstopanja za številne proizvode, kot so farmacevtski, medicinski, kmetijski in živilski proizvodi, vključno s pšenico, ter za cestni prevoz v humanitarne namene;
  • dodatne prepovedi izvozaki zadevajo letalsko gorivo in drugo blago, kot so kvantni računalniki in napredni polprevodniki, vrhunska elektronika, programska oprema, občutljivi stroji in transportna oprema, ter nove prepovedi uvoza proizvodov, kot so les, cement, gnojila, morski sadeži in alkoholne pijače. Samo dogovorjene prepovedi izvoza in uvoza so vredne 10 milijard EUR oziroma 5,5 milijarde EUR;
  • popolno prepoved transakcij za štiri ključne ruske banke, ki predstavljajo 23 % tržnega deleža v ruskem bančnem sektorju. Potem ko so bile te banke izključene iz sistema SWIFT, bodo zdaj predmet zamrznitve sredstev, s čimer bodo popolnoma izključene s trgov EU. 
 

Preberite tudi: 

 
Naše najnovejše objave vezane na izzive rusko-ukrajinske krize.
 

Kje v času rusko-ukrajinske krize iskati nove poslovne priložnosti?