EU je predlagala enoletni odlog uredbe proti krčenju gozdov (EUDR)
Nova evropska uredba EUDR, namenjena boju proti krčenju gozdov
1. maja 2023 sta Evropski parlament in Evropski svet sprejela novo evropsko uredbo EUDR, namenjeno boju proti krčenju gozdov.Po podatkih Evropske komisije je krčenje gozdov 2. največji vir emisij toplogrednih plinov, ki povzročajo podnebne spremembe, takoj za izgorevanjem fosilnih goriv.
EU zato namerava prepovedati uvoz blaga od dobaviteljev, ki ne morejo dokazati, da njihovo blago ni povezano s krčenjem gozdov.
Uredba EU proti krčenju gozdov (EUDR) bo vplivala na uvoz kakava, kave, goveda, soje, oljne palme, lesa, gume in sorodnih izdelkov, kot sta čokolada in usnje. Veljati naj bi začela 30. decembra 2024.
Več o novi EUDR uredbi preberite na tej povezavi.
Predlog za enoletni odlog EUDR
Zaradi pritiska več držav zdaj Evropska komisija od Evropskega parlamenta in Sveta zahteva, da za eno leto odložita začetek veljavnosti EUDR.V sporočilu za javnost Komisija navaja, da je namen predlagane odložitve dati mednarodnim partnerjem čas, da se pripravijo na nova pravila, pri tem pa odlog nikakor ne postavlja pod vprašaj ciljev ali vsebine zakona.
Odločitev Evropske komisije je prišla po tem, ko je več držav izvoznic zaprosilo za razširitev in revizijo zakona, vključno z Brazilijo in ZDA. Ukrep bo namreč močno vplival na dobavne verige kave, govedine, soje, kakava in usnja. Odlog zakona so zahtevale tudi nekatere države v EU, kot so Nemčija, Italija, Španija, Portugalska in Poljska.
3 mesece pred načrtovanim datumom izvajanja EUDR je več globalnih partnerjev večkrat izrazilo zaskrbljenost glede stanja pripravljenosti, nazadnje med tednom Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku.
Evropska komisija zdaj predlaga, da naj bi EUDR začel veljati 30. decembra 2025 za velika podjetja, oziroma 30. junija 2026 za mikro in mala podjetja.
Združenja, na katere vpliva EUDR, podpirajo njegov odlog, saj so predhodno opozorila, da bi pravočasno izvajanje pravil povzročilo škodo številnim malim podjetjem.
- EUDR bo od uvoznikov blaga namreč zahteval, da dokažejo, da blago ni bilo pridelano na izkrčenih gozdovih nikjer na svetu. V nasprotnem primeru bodo morali plačati globo v višini do 20 % letnega prometa.
- EUDR zahteva, da podjetja načrtujejo in sledijo svojim dobavnim verigam vse do zemljišča, kjer so bile pridelane njihove surovine. Kritiki menijo, da je ukrep preveč zapleten, saj dobavne verige vključujejo milijone kmetij in več posrednikov, katerih podatke je pogosto težko pridobiti ali preveriti.
- EUDR bo prinesel tudi višje cene surovin. Glede na izsledke raziskave, ki jo je prejšnji mesec objavil Fefac, EU združenje za industrijo krme za živali, bo soja, skladna z EUDR, stala 5 % do 10 % več kot običajna soja.
Predlog Komisije o odlogu morajo sedaj potrditi še Evropski parlament in države članice. Glasovanje bo verjetno potekalo novembra ali najpozneje decembra 2024.
Odlog EUDR prinaša izgube najbolj previdnim podjetjem
Podjetja in trgovci, ki so že plačali za pridobivanje kmetijskih proizvodov, ki so v skladu z zakonodajo EU proti krčenju gozdov, opozarjajo, da bodo imeli v primeru enoletnega odloga izgube.Evropsko združenje Fediol je za Reuters povedalo, da bodo njegovi člani, med katerimi so tudi veliki trgovci, kot je Cargill, ter predelovalci hrane, kot je švedski AAK, utrpeli izgube zaradi zamude po plačilu premij za zagotovitev surovin, ki so v skladu z zakonom. V Združenju pravijo, da gre za finančno izgubo, ki jo ustvarjajo, ker so bili pripravljeni pravočasno.
Predelovalci kakava in izdelovalci čokolade se soočajo s podobnimi izzivi, saj so že kupili kakavova zrna, ki so v skladu z EUDR in pri tem plačali do 6 % višjo ceno. Zdaj pa potrošniki ne bodo pripravljeni plačati več za kakav, ki je v skladu z zakonom, ki je bil zavrnjen. Zaradi tega bodo predelovalci in izdelovalci čokolade prisiljeni prevzeti te stroške nase.
Viri:
- Factiva
- Reuters
- CE NoticiasFinancieras
Preberite še:
Globalni trendi na področju lesne in pohištvene industrije
Globalni trendi na področju zelene tehnologije
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal