Italija je med vodilnimi državami na področju krožnega gospodarstva v Evropi
Analiza združenja Assoambiente trdi, da je realna slika boljša od tiste, ki jo kažejo evropski parametri
Združenje Assoambiente je dne 6. novembra na sejmu Ecomondo v Riminiju predstavilo rezultate lastne analize po imenu “Merjenje krožnosti držav EU”. Izsledke analize je predstavil predsednik Assoambiente Chicco Testa, ki pokazuje, da se stopnja komunalnih in posebnih odpadkov povečuje; povečuje se tudi uporaba recikliranih materialov namesto surovin. Hkrati se “dematerializacija” italijanskega gospodarstva nadaljuje, kar tudi vpliva na manjšo uporabo surovin.
Po navedbah združenja, so evropski parametri danes neučinkoviti pri konkretnem merjenju splošne ravni krožnosti evropskih držav in ne kažejo prave slike. Analiza je pokazala, da je Italija med vodilnimi državami pri recikliranju komunalnih in posebnih odpadkov. Italija je po zadnjih razpoložljivih podatkih iz leta 2021 dosegla 51,9 % raven recikliranih komunalnih odpadkov, s čimer je presegla cilj, ki je bil zadan za leto 2020 (50 %). V Evropi je povprečna stopnja recikliranja 48,7 %. Na tej posebni lestvici je Italija na osmem mestu, za Nemčijo (67,8 %), Avstrijo (62,5 %), Slovenijo (60,8 %), Nizozemsko (57,8 %), Dansko (57,6 %), Belgijo (55,5 %) in Luksemburgom (55,3 %). Če
skupaj združimo trdne odpadke, komunalne in posebne odpadke, je Italija z 85 % na prvem mestu na lestvici recikliranja, pred Belgijo.
Italija je trenutno četrta v Evropi po indeksu krožnosti: indeks meri delež recikliranega materiala, ki se ponovno vključi v industrijsko proizvodnjo, s čimer se izognemo uporabi surovin. Italija se je leta 2022 z 18,7 % (leta 2004 je delež znašal 5,8 %) uvrstila na četrto mesto evropske lestvice tega indeksa, za Nizozemsko (27,5 %), Belgijo (22,2 %) in Francijo (19,3 %). Indeks krožnosti ne upošteva le stopnje recikliranja odpadkov, temveč vključuje tudi izrabljena fosilna goriva in materiale, ki so v izdelanih izdelkih in blagu. Zaradi tega so odstotki nižji, kot pri recikliranju.
Med drugim je analiza pokazala, da je Italija med evropskimi velesilami na področju dematerializacije gospodarstva. Indeks produktivnosti uporabe virov kaže sposobnost gospodarstva, da proizvaja bogastvo z vse manj materiala, in povezuje bruto domači proizvod s porabo materiala. Leta 2023 bo Italija z indeksom 4,3 evra na kilogram na drugem mestu v Evropi, zaostala bo le za Nizozemsko s 5,8 evra na kilogram.
Predsednik Testa je nazadnje poudaril, da je potrebno na novo pregledati zastavljene cilje za krožno gospodarstvo v Evropi, kajti trenutno na cilje vpliva uporaba ali neuporaba fosilnih goriv v proizvodnji, ki pa nima veliko skupnega z indeksom krožnosti gospodarstva. Fosilnih goriv ni namreč mogoče predelati oz. reciklirati. Če iz enačbe izvzamemo to spremenljivko, je italijansko gospodarstvo na vrhu Evrope po stopnji krožnosti. Drugačno merjenje krožnosti države lahko pomeni, da posamezna država lahko bo (ali ne bo) podvržena postopku za kršitev pravnega reda EU, z vsemi stroški in posledicami, ki ji prinaša kršitev, če je le-ta ugotovljena.
Pripravilo:
Slovensko deželno gospodarsko združenje
e-naslov: info@sdgz.it