Kabinet von der Leyen II mora postati komisija konkurenčnosti
Krepitev evropskih podjetij namesto uvajanja novih birokratskih obremenitev mora biti prednostna naloga za drugo mandatno obdobje von der Leynove - MSP potrebujejo več podpore
„Avstrijsko gospodarstvo čestita Ursuli von der Leyen ob imenovanju za predsednico Evropske komisije s strani Evropskega parlamenta. Ključno pa bo, da z bodočo ekipo pridobi veliko zaupanja,“ poudarja Mariana Kühnel, namestnica generalnega sekretarja Gospodarske zbornice Avstrije (WKÖ).
To še posebej velja za evropska podjetja: Evropa je močno izgubila konkurenčnost. Visoki stroški energije, akutno pomanjkanje kvalificirane delovne sile in pomanjkanje naložb v raziskave in razvoj zavirajo naše gospodarstvo. Temu se dodaja množica birokratskih obremenitev in neizpolnjene obljube iz prvega mandatnega obdobja von der Leynove.
„Cilj, zmanjšati 25 odstotkov poročanja, še vedno ni uresničen po več kot letu dni. Namesto tega se je Evropska komisija izkazala kot zgledna učenka pri vzpostavljanju novih birokratskih zahtev, ki so predvsem za približno 25,8 milijona evropskih MSP-jev izjemno težko breme,“ pravi Kühnlova.
Poglobitev enotnega trga EU, zmanjšanje birokracije in krepitev inovacijskega prostora v Evropi
Krepitev evropskega gospodarskega prostora mora biti zato glavna prednostna naloga. Vse pomembne odločitve – od izbire evropskih komisarjev naprej – morajo biti usmerjene v ta cilj. „Prvo kabinetno vodenje 'von der Leyen' je bilo komisija regulacij. 'Von der Leyen II' mora postati komisija konkurenčnosti. Evropska podjetja končno potrebujejo praktične rešitve in podporo,“ pojasnjuje namestnica generalnega sekretarja WKÖ.„Ključni deli za gospodarski preobrat so dosledno delo na poglobitvi enotnega trga EU, zmanjšanje birokratskih obremenitev za podjetja, dostopna in varna oskrba z energijo, aktivna trgovinska politika EU s kakovostnimi trgovinskimi sporazumi ter krepitev raziskovalnega in inovacijskega prostora v Evropi.
Zagon novega zakonodajnega obdobja EU in nova Evropska komisija morata biti izkoriščena kot „trampolin za krepitev evropske konkurenčnosti“. Čas se izteka, sicer bomo dolgoročno ostali na robu mednarodnega prizorišča, medtem ko bodo drugi določali tempo,“ je zaključila Kühnlova.
Pripravila:
Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov: office@sgz.at