Kanada se bliža vrhuncu po-pandemskega cikla insolventnosti podjetij

ponedeljek, 06. marec 2023
 

Insolventnost podjetij januarja za 55 odstotkov višja kot pred letom dni


Obdobje zgodovinsko nizkega števila insolventnosti podjetij se je končalo in morda se je šele začelo novo obdobje zapiranja podjetij, kažejo novi podatki.

Zvezni urad za stečajne upravitelje (federal Office of the Superintendent of Bankruptcy) je v sredo poročal, da je bila insolventnost podjetij januarja za 55 odstotkov višja kot v istem mesecu pred letom dni in za 7,5 odstotka višja kot januarja 2020.

Stečaji in predlogi stečajev, ki sta dve pravni poti za reševanje neobvladljivega dolga, so zdaj višji, kot so bili pred začetkom pandemije. S tem se končuje dosedanje obdobje nizkega števila zapiranj podjetij, ki se je analitikom zdelo nenavadno glede na razširjene zapore in gospodarske motnje v zadnjih treh letih.



Ekonomisti so tako majhno število stečajev v zadnjem obdobju pripisovali zveznim subvencijam in nizkim obrestnim meram, vendar sta se oba dejavnika sedaj zaključena in obdobje visoke inflacije in visokih obrestnih mer bo vidneje vplivalo na poslovne rezultate podjetij.

Zvezni podatki kažejo, da je bilo tekom letošnjega januarja 331 insolventnosti podjetij v primerjavi z 213 v januarju 2022. Večina insolventnosti je bila v sektorju nastanitve in prehrane, gradbeništvu, maloprodaji in proizvodnji.

V zadnjem času zvišane obrestne mere so prizadele predvsem podjetja z nizkimi maržami, kot so restavracije in trgovine, ker so se mnoga od njih morala zadolžiti, da so preživela pandemijo. To vključuje državna posojila za premagovanje krize, ki jih morajo podjetja odplačati do 31. decembra, da se del posojila odpusti.



Tudi gradnja se je upočasnila, ker so visoke obrestne mere upočasnile stanovanjski trg, zlasti na področju nadaljnje prodaje.

Kanadska centralna banka je začela zviševati obrestne mere pred približno enim letom, nove višje obrestne mere pa običajno trajajo od 18 do 24 mesecev, da vplivajo na gospodarstvo. Ker naj bi mere še nekaj časa ostale visoke, analitiki pričakujejo, da bo število insolventnih podjetij še naprej naraščalo.

Lastniki podjetij se večkrat ob srečevanju s poslovnimi težavami ali težjim obdobjem za poslovanje zatekajo k stečajem, saj je vzdrževanje delovanja podjetja v težkih razmerah izredno stresno in naporno za posameznika, ki vodi podjetje, stečaj pa tako za marsikoga pomeni osebno olajšanje, da so zaprli stresno poglavje v življenju. 

Določeni analitiki menijo, da so tovrstna gibanja včasih koristna, saj naj bi prihajalo do povečanja produktivnosti med obstoječimi podjetji, ko podjetja, ki šepajo skozi daljše obdobje zapustijo trg.


Povzeto po: The Globe and Mail

Uredil: Simon Pribac

Kanadsko slovenska gospodarska zbornica
e-naslov: info@canslo.com
 
 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini