Kanadski proračun 2023: ključni poudarki za EU podjetja

četrtek, 06. april 2023


Kanadska podpredsednica vlade in ministrica za finance, Chrystia Freeland, je predstavila vladni proračun za leto 2023. Proračun predvideva primanjkljaj v višini 43 milijard dolarjev za obdobje 2022–2023 in napoveduje primanjkljaje v višini 40,1 milijarde dolarjev za obdobje 2023–24 ter 35 milijard dolarjev za obdobje 2024–25.
 
Proračun ne spreminja zveznih stopenj davka na osebo ali dohodek pravnih oseb, vendar pa uvaja nove spremembe za razširitev alternativnega najnižjega davka (AMT), ki onemogočajo nekatere odbitke in povečujejo stopnjo vključitve kapitalskih dobičkov AMT na 100 %, med drugimi prilagoditvami.
 
Proračun vsebuje tudi druge pomembne spremembe, kot so prilagoditve pravil za medgeneracijske prenose podjetij in uvedba 2-odstotnega davka na neto vrednost odkupa delnic s strani javnih družb v Kanadi. Proračun zahteva tudi povratne informacije javnosti o pomembnih spremembah splošnega pravila proti izogibanju davčnim obveznostim (GAAR) ter uvaja spremembe, ki omogočajo lastniškim skladom zaposlenih (EOT) pridobiti in posedovati delnice podjetja.
 
Eden glavnih poudarkov letošnjega proračuna je razvoj kanadskega zelenega gospodarstva z uvedbo niza davčnih dobropisov za podjetja, namenjenih spodbujanju naložb v čisto energijo. Proračun napoveduje nove davčne olajšave za čisto elektriko in proizvodnjo ter predelavo s čisto tehnologijo ter pridobivanje in predelavo kritičnih mineralov. Poleg tega proračun vsebuje dodatne podrobnosti o drugih zelenih dobropisih, vključno s pogoji dela, potrebnimi za uveljavljanje polne 30-odstotne stopnje v okviru predhodno objavljenega naložbenega dobropisa za čisto tehnologijo in davčnega dobropisa za naložbe v čisti vodik.
 
Proračun napoveduje tudi javno posvetovanje o davčnem dobropisu za naložbe v čisto električno energijo ter predlagane delovne zahteve, ki bodo veljale za davčne olajšave na področju čistega vodika, čiste tehnologije in čiste električne energije.
 

 
Navajamo še nekaj poudarkov, na katere bi morali biti pozorni evropski poslovni deležniki.
 

Zvišanje pristojbin za varovanje letalskih potnikov 

Proračun vključuje tudi zvišanje stopenj varnostnih pristojbin za letalske potnike (ATSC) za storitve zračnega prevoza. To zvišanje bo veljalo za letala od 1. maja 2024 ali pozneje, za katera bo kakršno koli plačilo opravljeno na ta datum ali pozneje. Cene domačih enosmernih, domačih povratnih letov, čezmejnih in drugih mednarodnih letov se bodo zvišale. To lahko vpliva na evropska podjetja, ki imajo pogoste poslovne poti v Kanado, saj bi lahko povzročila višje stroške letalskih potovanj.
 

Trgovinske in carinske spremembe

Proračun do konca leta 2034 prenavlja programa splošne preferencialne tarife (GPT) in tarife za najmanj razvite države (LDCT), s posodobitvami za ustvarjanje programa GPT+, razširitev ugodnosti za nekatere kategorije uvoza in poenostavitev upravnih zahtev za kanadske uvozniki. To bi lahko vplivalo na evropska podjetja izven EU, ki uvažajo blago v Kanado, saj lahko vpliva na tarifne stopnje in upravne postopke. Podjetja v EU s Kanado še vedno poslujejo pod boljšimi pogoji zaradi začasne veljave sporazuma CETA, ki je odpravil večino carinskih dajatev.
 

Davčne olajšave za pridelovalce konoplje 

Licencirani proizvajalci konoplje v Kanadi bodo zdaj lahko od 1. aprila 2023 odvajali trošarine četrtletno. Pričakuje se, da bo ta sprememba v primerjavi s prejšnjim mesečnim obdobjem olajšala proizvajalce konoplje in jim olajšala plačilo davka. proces, kar bi lahko koristilo evropskim podjetjem, ki so vključena v industrijo konoplje v Kanadi.
 

Register dejanskega lastništva 

Proračun napoveduje nadaljnje zakonodajne spremembe za uvedbo javnega registra dejanskega lastništva zveznih korporacij. Namen te poteze je povečati preglednost in odgovornost ter lahko vpliva na evropska podjetja, ki poslujejo v Kanadi ali vlagajo v kanadska podjetja, saj bi lahko vplivala na korporativno upravljanje in zahteve glede razkritja podatkov o dejanskem lastništvu podjetij.
 

Samodejna prijava davkov za Kanadčane z nizkimi dohodki 

Kanadska vlada namerava do leta 2025 povečati število upravičenih Kanadčanov do svoje telefonske storitve "File My Return" na 2 milijona. Poleg tega namerava Kanadska agencija za prihodke (CRA) preizkusiti novo storitev samodejne prijave leta 2024 za Kanadčane, ki trenutno ne prijavljajo davkov, da lahko prejmejo ugodnosti, do katerih so upravičeni. To bi lahko vplivalo na evropska podjetja, ki imajo zaposlene ali stranke v Kanadi, saj lahko vpliva na postopke poročanja o plačah in davkih.
 

Prej napovedane davčne spremembe 

Proračun potrjuje, da namerava finančno ministrstvo nadaljevati s predhodno napovedanimi davčnimi ukrepi, vključno s previsokimi obrestmi in omejitvami stroškov financiranja, pravili poročanja za upravljavce digitalnih platform, samodejnim vnaprejšnjim nadomestilom za delavce v Kanadi, davčnimi olajšavami za naložbe v čiste tehnologije, itd. Ti ukrepi bi lahko vplivali na evropska podjetja, ki poslujejo v Kanadi ali imajo finančne transakcije s kanadskimi subjekti, saj lahko vplivajo na davčno načrtovanje in zahteve glede skladnosti.
 
V skladu z letošnjim kanadskim proračunom bo Kanada v naslednjih letih doživela primanjkljaje v višini več deset milijard dolarjev. Kljub temu proračun napoveduje številne spodbude za spodbujanje naložb v zeleno gospodarstvo, vključno z novimi davčnimi olajšavami za podjetja, ki vlagajo v čisto energijo. Drugi ukrepi, kot so uvedba davka na neto vrednost odkupa delnic in prilagoditev pravil za medgeneracijske prenose podjetij, kažejo na širši cilj kanadske vlade za spodbujanje trajnostnega in uravnoteženega gospodarskega razvoja. Poleg tega proračun napoveduje tudi javno posvetovanje o davčnih dobropisih za naložbe v čisto energijo, kar odraža zavezanost vlade k sodelovanju z javnostjo pri oblikovanju politike. Vse vsebine proračuna bodo zdaj podrobno preučene in razpravljane v kanadskem parlamentu, preden bodo sprejete kot uradna politika.
 
Na splošno proračun kanadske vlade za leto 2023 odraža njeno zavezanost podpori podjetjem in reševanju ključnih vprašanj, hkrati pa spodbuja preglednost in odgovornost v davčnem sistemu. Evropska podjetja z interesi v Kanadi bi morala pozorno spremljati ta razvoj dogodkov in poiskati strokovni nasvet za krmarjenje v spreminjajočem se okolju obdavčitve podjetij v Kanadi.
 
Povzeto po: KPMG Canada
 
Uredil: Simon Pribac
 
Kanadsko slovenska gospodarska zbornica
e-naslov: info@canslo.com

 

Preberite tudi: