Kdo je Anna Kikina, edina ženska v odredu ruskih kozmonavtov?

ponedeljek, 10. oktober 2022

Med njenim prvim splošnim usposabljanjem za vesolje leta 2012 in prvim poletom v vesolje je minilo deset let. Anna Kikina bo na Mednarodno vesoljsko postajo poletela z ladjo Crew Dragon Elona Muska.

Njena zgodba je edinstvena, saj Kikina pred desetimi leti ni imela ničesar skupnega z vesoljsko industrijo. Na idejo o poletu v vesolje je prišla šele po tem, ko se je ruska vesoljska korporacija leta 2012 odločila, da bo izvedla eksperiment in prvič v zgodovini iskala kozmonavte med navadnimi ruskimi državljani (pred tem so se v odred lahko prijavili le vojaški piloti ali zaposleni v raketni in vesoljski industriji). Kikina je bila takrat pod psevdonimom Anna Raduga voditeljica in programska direktorica Radia Sibir-Altaj. O zaposlitvi jo je obvestil sodelavec.

Med pogoji so bili tehnična izobrazba, vsaj tri leta delovnih izkušenj, dobro zdravje in telesna pripravljenost. Kikina je ugotovila, da izpolnjuje vse pogoje.

Stara je bila 27 let, ko se je odločila, da bo opravila izpite za sprejem med kozmontavte in takoj zbrala vse dokumente. 

Dekleta so predstavljala četrtino kandidatov in jih je veliko izpadlo na stopnji zdravniškega pregleda. Na koncu je bilo izbranih osem kandidatov od začetnih 304 (med njimi 43 žensk), med ženskami pa je bila izbrana le Kikina.

Ana je postala šesta ženska v zgodovini sovjetsko-ruske kozmonavtike, ki je poletela v vesolje. Pred njo so leta 1963 poletele Valentina Tereškova, leta 1982 Svetlana Savickaja, v devetdesetih letih dvakrat Jelena Kondakova, leta 2014 Jelena Serova in leta 2021 igralka Julija Peresild kot del filmske ekipe filma Izziv.

To, da je morala Kikina na svoj polet čakati celih 10 let, je v ruski kozmonavtiki običajna praksa. V ekipi so bili tudi kozmonavti, ki do svoje upokojitve niti enkrat niso imeli priložnosti poleteti v vesolje. Do zdaj je Kikina sodelovala le v zemeljskem rusko-ameriškem poskusu simulacije vesoljskih poletov na dolge razdalje SIRIUS in obenem urila svoje znanje vseh deset let.

Zdaj bo šest mesecev preživela v orbiti Mednarodne vesoljske postaje. Bistvo njenega dela je, da vzdržuje delovanje postaje in vesoljskega plovila, ga popravlja in izvaja znanstvene poskuse.

Roskosmos je leta 2017 ponovil kampanjo za zaposlovanje navadnih ljudi v odred kozmonavtov, vendar ni bila izbrana nobena ženska.


Foto: Maksim Blinov / RIA Novosti

Vir: trends.rbc.ru

Pripravil:

Vladimir Putkin
RSB CLUB MSK
e-mail: vvptlt@list.ru

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini