Lani v Evropi za 18 % večja proizvodnja elektrike iz premoga

četrtek, 24. februar 2022

Proizvodnja električne energije iz premoga se je v Evropi lani medletno povečala za 18 % na 579 TWh, kar je prekinilo trend upadanja od leta 2012. Podobno bi se lahko ponovilo tudi v letu 2022, predvsem zaradi pomislekov o dobavi plina in omejenih alternativ. Če se bodo visoke cene plina nadaljevale, ali bi konflikt med Rusijo in Ukrajino zmanjšal proizvodnjo plina, bi se proizvodnja premoga lahko leta 2022 povečala za 11 % na 641 TWh, ocenjuje raziskovalna družba Rystad Energy.

Kot kaže regionalna energetska kriza, premog ostaja pomembna sestavina v mešanici virov električne energije, še posebej, ko je pod vprašajem zanesljivost drugih virov energije, kar se verjetno ne bo spremenilo v bližnji prihodnosti.

Leta 2021 se je v Evropi zaradi neugodnih vremenskih razmer za -4 % zmanjšala proizvodnja elektrike iz vetra, medtem ko se je proizvodnja v hidroelektrarnah zmanjšala za -1 % zaradi nizke ravni hidro jezov v ključnih državah.

Proizvodnja vetrne energije bi se po ocenah Rystad Energy, letos lahko nekoliko povečala na 469 TWh v primerjavi s 447 TWh leta 2021. Sončna energija bi se po projekcijah lahko povečala na 191 TWh s 180 TWh, kar skupaj predstavlja povečanje za 33 TWh. Ostali obnovljivi viri energije, ki trenutno predstavljajo skromen delež proizvodnje, pa bi lahko letos dodali še dodatnih 77 TWh.

Proizvodnja jedrske energije se je lani v Evropi povečala za 6 % na 884 TWh, vendar naj bi se letos nekoliko zmanjšala zaradi izzivov, kot so starajoči se reaktorji in načrtovano vzdrževanje v Franciji.

Kljub rekordno visokim cenam plina je evropska proizvodnja plina v letu 2021 beležila le skromen upad. Glede na omejitve pri drugih virih energije bi se lahko zaradi vztrajno visokih cen plina, potrošniki še nekaj časa soočali z naraščajočimi cenami energije.


Viri: Factiva, Renewables Now, SeeNews

Več informacij o globalnih trendih na področju zelenih tehnologij