Na Japonskem bodo vsebnost alkohola prikazovali v gramih

četrtek, 11. marec 2021

Japonski proizvajalci alkoholnih pijač bodo na svojih izdelkih začeli prikazovati vsebnost alkohola v gramih, skupaj z odstotki. Najprej bodo tako označili piva in žgane pijače chuhai.

Po podatkih japonskega ministrstva za zdravje, znaša količina alkohola, ki poveča tveganje za bolezni, povezane z življenjskim slogom, 40 gramov na dan za moške in 20 gramov na dan za ženske. Ker 350-mililitrska pločevinka piva s 5 % alkohola vsebuje 14 gramov alkohola, 3 takšne pločevinke že presegajo tvegano količino za moške, 2 pločevinki pa za ženske.

Zaradi velike priljubljenosti alkoholnih pijač »chuhai«, ki vsebujejo skoraj 10 % alkohola, strokovnjaki opozarjajo na tveganje, da bi ljudje nezavedno lahko popili večje količine alkohola, s tem pa povečali tudi tveganje za nastanek številnih bolezni. Zato nameravajo japonski proizvajalci alkoholnih pijač v prihodnje na embalaži svojih izdelkov, pa tudi na svojih spletnih straneh, označiti vsebnost alkohola v gramih, da bi spodbudili primerno uživanje med uporabniki.

Družba Asahi Group Holdings Ltd. bo na svoji spletni strani že konec marca letos začela prikazovati vsebnost alkohola v gramih pri svoji vodilni znamki piva Super Dry, pri drugih pivih, pivu podobnih izdelkih ter pijači »chuhai« v pločevinkah. V družbi načrtujejo, da do konca junija oznake gramov že na vseh njihovih pijačah.

Družba Suntory Holdings Ltd. je napovedala, da bo začela na svojih izdelkih prikazovati vsebnost alkohola v gramih do konca letošnjega leta.

Tudi družba Kirin Holdings Co. bo do leta 2024 začela prikazovati vsebnost alkohola v gramih na skoraj vseh svojih pijačah v pločevinkah, vključno s pivom in pijačo chuhai, medtem ko bo družba Sapporo Holdings Ltd. takšne označbe začela uporabljati v letu 2025.

Te družbe istočasno pospešujejo tudi razvoj brezalkoholnih pijač ter pijač z nizko vsebnostjo alkohola, da bi zadostile povpraševanju o zdravju ozaveščenih potrošnikov, ki raste tako na Japonskem, kakor tudi na drugih globalnih trgih.

Japonska pivovarna Asahi Breweries Ltd. bo konec letošnjega marca lansirala novo pijačo z okusom piva, ki bo vsebovala 0,5 % alkohola, pivovarna Orion Breweries Ltd. Pa bo 23. marca letos lansirala pijačo chuhai v pločevinki, ki bo imela le 2 % vsebnost alkohola.
 

Največji proizvajalci piva in alkoholnih pijač na Japonskem (2020)

 
Podjetje Prihodki v mio EUR Št. zaposlenih
Suntory Holdings Ltd. 17.129,62 37.613
Asahi Group Holdings Ltd. 16.394,55 29.327
Kirin Holdings Co., Ltd. 14.953,66 31.040
Asahi Breweries Ltd. 6.722,04 3.485
Kirin Brewery Company Limited 5.362,05 3.750
Sapporo Holdings Ltd. 3.514,76 7.736
Sapporo Breweries Ltd. 1.904,97 2.154

 
Viri: Factiva, Jiji Press

Več informacij o globalnih trendih na področju živilske industrije