Pobude za zmanjšanje stroškov izpolnjevanja davčnih obveznosti za velika čezmejna podjetja
Evropska komisija je pripravila sveženj pobud za zmanjšanje stroškov izpolnjevanja davčnih obveznosti za velika čezmejna podjetja. Predlog z naslovom »Poslovanje v Evropi: okvir za obdavčitev dohodkov« (BEFIT) predvideva uvedbo novega enotnega sklopa pravil za določitev davčne osnove skupin družb. Sveženj vključuje tudi predlog za uskladitev pravil o transfernih cenah v EU in zagotovitev skupnega pristopa k težavam pri določanju transfernih cen.
To bo zmanjšalo stroške usklajevanja za velika podjetja, ki poslujejo v več kot eni državi članici, nacionalni davčni organi pa bodo lažje ugotovili, kateri davki so upravičeno dolgovani. Z novimi, enostavnejšimi pravili bi se lahko stroški izpolnjevanja davčnih obveznosti za podjetja, ki poslujejo v EU, zmanjšali za do 65 %.
BEFIT bo pomenil, da:
- Podjetja, ki so člani iste skupine, bodo svojo davčno osnovo izračunavala v skladu s skupnimi pravili.
- Davčne osnove vseh članov skupine bodo združene v eno samo davčno osnovo.
- Vsakemu članu skupine BEFIT bo pripadal odstotek skupne davčne osnove, izračunan na podlagi povprečja obdavčljivih rezultatov v zadnjih treh davčnih letih.
Sodelovanje s 27 različnimi nacionalnimi davčnimi sistemi, od katerih ima vsak svoja posebna pravila, je za podjetja drago, ko gre za izpolnjevanje davčnih obveznosti. To odvrača od čezmejnih naložb v EU, zaradi česar so evropska podjetja v primerjavi s podjetji drugod po svetu v slabšem konkurenčnem položaju.
Predlog temelji na mednarodnem davčnem sporazumu OECD/G20 o globalni najnižji ravni obdavčitve in direktivi o drugem stebru, sprejeti konec leta 2022. Nadomešča predloga Komisije CCTB (skupna osnova za davek od dohodkov pravnih oseb) in CCCTB (skupna konsolidirana osnova za davek od dohodkov pravnih oseb), ki sta umaknjena. Nova pravila bodo obvezna za skupine, ki poslujejo v EU in katerih skupni letni prihodki znašajo vsaj 750 milijonov EUR ter pri katerih ima končna nadrejena oseba v lasti vsaj 75 % lastniških pravic ali pravic, ki dajejo pravico do dobička.
Za manjše skupine bodo pravila veljala po lastni presoji, saj se lahko odločijo za vključitev, če bodo pripravile konsolidirane računovodske izkaze. To bi lahko bilo še posebej zanimivo za mala in srednje velika podjetja.
Ta sveženj vključuje tudi predlog za uskladitev pravil o transfernih cenah v EU in zagotovitev skupnega pristopa k transfernim cenam.
Predlog bo povečal davčno varnost ter zmanjšal tveganje sodnih sporov in dvojnega obdavčevanja. Direktiva bo tudi dodatno zmanjšala možnosti, da bi podjetja uporabljala transferne cene za namene agresivnega davčnega načrtovanja.
Ko bo Svet sprejel predloga, naj bi začela veljati 1. julija 2028 (za BEFIT) in 1. januarja 2026 (za predlog o transfernih cenah).

Pripravil:
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
e-naslov: bostjan.sinkovec@sbra.be