Pomanjkanje čipov se še poslabšuje

četrtek, 06. maj 2021

Globalno pomanjkanje čipov vstopa v novo, resnejšo fazo, ki bi lahko škodovala cenam delnic proizvajalcev avtomobilov.

Kljub temu, da je vrednost delnic avtomobilskih proizvajalcev letos zrasla, so morali številni proizvajalci svoje tovarne zaradi pomanjkanja polprevodnikov zapreti, kar bo podjetja stalo več mlrd USD. Vse kaže, da težave s pomanjkanjem čipov ne bodo hitro minile, med drugim tudi zaradi požara v japonski tovarni Renesas Electronics, ki je v času naraščajočega povpraševanja močno vznemiril oskrbovalne verige. Kitajski proizvajalec električnih vozil NIO je požar prejšnji teden navedel kot razlog, da bi se pomanjkanje čipov maja lahko močno poslabšalo.



Ključni kazalniki proizvodne dejavnosti kažejo, da avtomobilska industrija okreva, vendar naročila še vedno presegajo proizvodnjo, predvsem zaradi pomanjkanja čipov. Situacija se, po mnenju številnih strokovnjakov iz industrije, ne bo izboljšala vse do Q4 2021.

Prodaja avtomobilov trenutno dosega dobre rezultate. V ZDA so aprila letos prodali 1.5 mio lahkih vozil, kar je najvišja raven po letu 2005. Najnižja stopnja, dosežena v času koronske krize, je bila približno 8,6 mio.

Prodaja B2C je bila pri Ford Motors aprila letos 57 % višja kot aprila 2020, ko so bili saloni zaradi omejitvenih ukrepov zaprti, a je bila hkrati tudi za 24 % višja kot aprila 2019, pred pandemijo. Fordova prodaja elektrificiranih vozil je aprila 2021 dosegla mesečni rekord v več kot 11.000 prodanih primerkih, kar je 262 % več kot v enakem obdobju lani. A Ford ne more v celoti izkoristiti povpraševanja, saj ne more proizvesti toliko avtomobilov, kot jih prodajo prodajalci. Ko je Ford 28. aprila objavil poročilo o poslovanju za leto 2020, je hkrati ocenil, da bo izgubil do 50 % načrtovane proizvodnje v Q2 2021, kar je znižalo vrednost delnic družbe za več kot 9 %.

Kitajski NIO je ob poročilu poslovanja za leto 2020 tudi ocenil, da je požar v japonski tovarni Renesas Electronics položaj v avtomobilski industriji še poslabšal. Družba Renesas izdeluje mikro krmilnike in majhne računalnike. Podjetje proda približno 20 % svojih izdelkov v družbo Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), ki je eden največjih proizvajalcev polprevodnikov na svetu. Prodaja družbam Toyota, Ford in Volkswagen pa predstavlja približno 10 % celotne prodaje družbe Renesas.

Vodstvo Renesasa je ocenilo, da bo zaradi požara izgubljene približno 2 % do 3 % celotne letne prodaje. Tovarna zaradi požara ne bo obratovala približno 3 mesece, zato bo upad prodaje na letnem nivoju lahko dosegel tudi 10 %.

Tudi General Motors je v začetku maja poročal o finančnih rezultatih prvega četrtletja 2021. Vlagatelje je družba seznanila s tem, kako se spopada s pomanjkanjem čipov in koliko proizvodnje bo izgubljene, kar bo verjetno negativno vplivalo ne cene delnic družbe.

 
Viri: Factiva, Dow Jones, Barrons.com

Več informacij o globalnih trendih na področju panoge strojev in naprav

Več informacij o globalnih trendih na področju avtomobilske industrije