Postaja vetrna energija predraga?

četrtek, 20. oktober 2022

General Electric (GE) zaradi visokih stroškov načrtuje veliko zmanjšanje delovnih mest v svojih vetrnih dejavnostih v ZDA, podobno pa razmišlja tudi o drugih trgih. Motnje v dobavni verigi in visoki stroški vetrnih turbin odvračajo podjetja od naložb v vetrno energijo, saj iščejo cenejše alternative.
 

Ali sta vetrna in sončna energija dražji in manj zanesljivi?

To je vprašanje, ki se postavlja že leta. Oba obnovljiva vira energije sta že velikokrat naletela na kritike zaradi ne-kontinuiranega zagotavljanja energije. Zdaj, ko cene jekla in drugih materialov še naprej rastejo, pa se je izkazalo, da je gradnja sončnih in vetrnih elektrarn tudi precej draga.

Cene sončne in vetrne energije so se pred pandemijo zniževale zaradi tehnoloških inovacij, zahvaljujoč obsežnim naložbam v raziskave in razvoj po vsem svetu. Toda po izbruhu pandemije, ki je prizadela svetovne dobavne verige, so cene komponent močno narasle. 

Ali se torej lahko izboljšana učinkovitost tehnologije vetrnih turbin uravnoteži z naraščajočimi cenami materiala?
 

Družba GE načrtuje odpuščanja v svojih vetrnih dejavnostih v ZDA 

V oktobru je družba GE napovedala, da bo v ZDA zaradi visokih stroškov odpustila približno 20 % svoje delovne sile v segmentu vetrnih elektrarn na kopnem. Temu bo sledila še ocena evropskih in azijskih vetrnih trgov. 

V družbi GE so pojasnili, da sprejemajo korake za racionalizacijo in velikost poslovanja na področju kopenskih vetrnih elektrarn glede na tržno realnost. Družba navaja, da gre za težke odločitve, ki pa so potrebne, da družba zagotovi konkurenčnost ter sčasoma izboljša dobičkonosnost.

Družba GE načrtuje prestrukturiranje in spremembo velikosti poslovanja, pri čemer kot glavne izzive navaja šibko povpraševanje, naraščajoče stroške in zamude v dobavni verigi. 
 

Primer GE osvetljuje širši izziv 

Medtem ko podjetja vlagajo večje naložbe v obnovljive vire energije v želji po razogljičenju dejavnosti, se hkrati spopadajo z naraščajočimi stroški vetrne energije.

Proizvajalci vetrnih turbin, pri katerih je povpraševanje v zadnjih letih močno naraslo, se še vedno trudijo ustvariti dobiček.

Celo velike družbe, ki delujejo na področju vetrne energije, kot so Vestas Wind Systems, General Electric Co. in Siemens Gamesa Renewable Energy, čutijo pritisk zaradi visokih stroškov surovin in logistike.

Potencialni odmik od vetrne energije bi lahko imel velike posledice v svetu. Pričakuje se, da bo vetrna energija močno podpirala svetovni prehod od fosilnih goriv k obnovljivim alternativam. 

Poleg tega bi se geopolitična pokrajina lahko spremenila, če bodo severnoameriške in evropske energetske družbe prevladovale pri financiranju vetrne energije, medtem ko bodo azijske sile, kot je Kitajska, povečale svoje naložbe v veter. 
 

Proizvajalci vetrnih turbin zvišujejo cene ter odklanjajo projekte 

V začetku tega leta je več zahodnih proizvajalcev turbin izjavilo, da se potegujejo za manj projektov na manj trgih, z načrti za zvišanje cen, racionalizacijo svojih izdelkov in zmanjšanje proizvodnih stroškov, da bi dosegli dobiček.

To se dogaja ravno v času velikega potenciala za projekte obnovljive energije, saj se svet sooča s pomanjkanjem fosilnih goriv in naraščajočimi stroški energije. 

Toda proizvajalci vetrnih turbin so leta 2022 zaradi naraščajočih stroškov materiala in hude konkurence na trgu že utrpeli izgube. Pogosto so v preteklih letih, po želji pridobiti tržni delež, preveč znižali svoje cene.

Družbi Vestas in Siemens Gamesa, ki skupaj obvladujeta približno 70 % trga zunaj Kitajske, sta v Q1 2022 beležili izgubo. Obe družbi sta v zadnjem letu zvišali svoje cene za dvomestni odstotek, prav tako pa sta tudi zavrnili nizko plačane projekte.

V zadnjem desetletju, zlasti po COP26 (Konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah 2021), se je zdelo, da je prihodnost vetrne energije samoumevna. Energetska podjetja, vlade in okoljevarstveniki so veliko upov polagali v vetrno energijo. Toda učinki pandemije Covid-19 ter invazije na Ukrajino so naredili te obete manj zanesljive, saj se podjetja spopadajo z naraščajočimi stroški in nižjimi dobički.
 


Viri: Factiva, Business and Financial Times, Oilprice.com

 

Preberite tudi:


Globalni trendi na področju zelene tehnologije

Na stotine delovnih mest v vetrnih elektrarnah na Poljskem



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: