Pregled ruskega trga - 25. marec 2022
Rusija namerava podpisati sporazum o projektu Pakistanski tok
Rusija računa na podpis delničarskega sporazuma za izvedbo projekta plinovoda Pakistanski tok v bližnji prihodnosti, je 23. marca 2022 povedal ruski minister za energetiko Nikolaj Šulginov.
Plinovod Pakistanski tok, ki se je prvotno imenoval Sever–jug, naj bi povezal infrastrukturo za utekočinjeni zemeljski plin v pristaniščih Karači in Gvadar v južnem Pakistanu z elektrarnami in industrijskimi porabniki plina v okrožju Kasur (Pundžab) na severu države. Plinovod v tem projektu naj bi bil dolg več kot 1100 kilometrov s pretokom do 12,3 milijarde kubičnih metrov na leto.
Novatek zamrznil svoje naložbene projekte
Ruski proizvajalec zemeljskega plina Novatek je prekinil vse svoje naložbene projekte, z izjemo Arctic LNG-2. Do konca avgusta 2022 načrtuje premestitev prve plavajoče ploščadi iz pristanišča Murmansk k izlivu reke Ob. Sicer sta drugi in tretji korak projekta negotova, saj je francoska energetska multinacionalka TotalEnergies napovedala prekinitev naložb v projekt.
Kazahstan lahko prek kaspijskega naftovoda od 54 milijonov ton preusmeri več kot 16 milijonov ton nafte
Kazahstan lahko na alternativne poti preusmeri več kot 16 milijonov ton od 54 milijonov ton nafte, ki jo izvaža prek sistema konzorcija za kaspijski naftovod, je dejal kazahstanski minister za energetiko Bolat Akčulakov 25. marca 2022.
Alternativne poti trenutno ne morejo načrpati vseh količin, če bi naftovod popolnoma zaprli. Sicer je alternativne poti mogoče razviti za celotne količine, vendar bi to trajalo dolgo, saj bi bilo treba zgraditi nov naftovod, je dejal. Kazahstan izvozi približno 68 milijonov ton nafte na leto, je še dodal minister.
Ob zunanjih pritiskih Evrazijska ekonomska skupnost kot vir stabilizacije
Integracijski procesi znotraj Evrazijske ekonomske skupnosti (Eurasian Economic Union; EAEU) bi lahko prispevali k zmanjšanju pritiska sankcij zoper Rusijo.
V zvezi s tem je mogoče razmisliti o naslednjih smereh:
1. Razvoj trgovine med državami EAEU z odpravo notranjih ovir na trgu EAEU. Konec leta 2021 je obseg trgovine med državami EAEU znašal 72,6 milijarde USD, kar je največ od vzpostavitve te unije. Po različnih ocenah so na trgu EAEU do danes odpravili do 30 odstotkov vseh notranjih ovir. Odprava polovice od preostalih 70 odstotkov bi lahko prinesla dodatno povečanje skupnega BDP trgov EAEU za 0,5 odstotne točke ali približno 10 milijard v USD.
2. Razvoj industrijskega sodelovanja tako med državami EAEU kot z zunanjimi partnerji.
3. Oblikovanje alternativnih poti za uvoz in izvoz blaga z uporabo carinskega območja unije EAEU, zlasti razvoj mednarodnega transportnega koridorja, imenovanega Sever–jug.
4. Razvoj finančne infrastrukture ali postopno oblikovanje skupnega finančnega trga za poenostavitev plačilnega prometa v trgovini med državami EAEU in zmanjšanje tveganja novih omejitev.
5. Razvoj zunanjega povezovanja, ki bo prispeval k preusmeritvi trgovinskih tokov. EAEU je danes formalizirala trgovinske sporazume z Vietnamom, Singapurjem, Iranom in Srbijo ter nepreferencialne trgovinske sporazume s Kitajsko. Ocenjeni obseg nerealiziranega izvoznega potenciala ruskih izdelkov na alternativne trge držav, ki niso uvedle omejitev za Rusijo, je 37 milijard USD: Kitajska – 14 milijard USD, Indija – 4 milijarde USD, Turčija– 4 milijarde USD, Egipt – 2,3 milijarde USD, Uzbekistan – 1,4 milijarde USD. Napovedana so pogajanja o območju proste trgovine z Indijo; pogajanja z Egiptom že potekajo, Uzbekistan pa v EAEU sodeluje kot opazovalec.
Več novic z Rusije - 25. marec 2022 (pdf v angleškem jeziku)
Prispevek je povzet po ruskih virih in predstavlja ruski komentar sprejetih ukrepov.
Preberite še:
EU sprejela nadaljnje ukrepe v odziv na rusko vojaško agresijo
Kje v času rusko-ukrajinske krize iskati nove poslovne priložnosti