Rusi se ne bodo vrnili: najemnine padajo, stanovanja ostajajo prazna, prodaja je obstala

sreda, 05. julij 2023


Agenti pričakujejo, da se bodo najemnine še naprej prilagajale in dosegle raven pred prihodom Rusov. Po astronomsko visokih cenah najema stanovanj v Beogradu, ki so se dvignile zaradi množičnega prihoda ruskih državljanov pred približno enim letom, so se cene končno znižale in bodo še naprej padale.

Stanovanja v Beogradu, ki so se oktobra lani oddajala za 600 evrov, se zdaj lahko najamejo za 300 evrov. Tistih za 1000 evrov ni več mogoče oddati niti v sanjah. Stanovanja v najbolj iskani soseski v centru - Dorćol in Vračar - se zdaj oddajajo za 300 do 500 evrov.

Nepremičninski agenti pričakujejo, da bodo najemnine po turbulentnem obdobju nadaljevale prilagajanje in dosegale ravni cen pred prihodom ruskih državljanov.
 

Popravek cene

"Lani smo doživeli prihod Rusov v treh valovih in vsakič se je cena dvigovala vse višje in dosegla vrhunec novembra lani. Vsak dan je deset ljudi prišlo v agencijo in iskalo katerokoli stanovanje za najem. Lastniki stanovanj so na žalost izkoristili njihovo nesrečo in jim pohlepno oddajali stanovanja po cenah, ki so bile nad tržno vrednostjo. Potem pa je decembra prišlo do popolnega zastoja, popolnoma nerealnega - vse se je ustavilo v trenutku - kot v filmu. Najemodajalci so bili presenečeni, saj so odgnali svoje stalne najemnike, stanovanja pa so ostala prazna. Sedaj imamo situacijo, ko je veliko praznih stanovanj za najem. Tisti, ki so spoznali, da je vse končano in so znižali ceno, lahko stanovanja oddajajo, tisti pa, ki še vedno hrepenijo po visokih cenah, morajo razumeti, da se Rusi ne vračajo. Cena najema stanovanj je bila prilagojena za 50 do 60 odstotkov v primerjavi s ceno, ki je veljala, ko so bili tukaj," pravi nepremičninska agentka Katarina Lazarević.

Zgodilo se je to, kar so napovedovali strokovnjaki - Srbija je bila le tranzitna postaja na poti v Evropo za večino ruskih in ukrajinskih državljanov.

"Najprej so vsi iskali stanovanja, in sicer takšna, v katerih bi lahko tudi delali, a ko se je decembra vse ustavilo, smo spoznali, da se je velik odstotek Rusov izselil iz Srbije, tisti, ki so ostali, pa so začeli menjavati stanovanja. Iskali so dvakrat cenejše možnosti in jim center mesta ni bil več pomemben. Poleg tega so bili izjemno dobro organizirani. Imeli so centre, kjer so bivali, številne skupine na družbenih omrežjih, kjer so izmenjevali informacije," pravi Lazarevićeva.

Beograd na vodi, kompleks znan po visokih cenah stanovanj in najemnin, je bil pred osmimi meseci ena izmed najbolj zaželenih naslovov za življenje v Beogradu, medtem ko je danes situacija precej drugačna. 

"Interes še vedno obstaja, vendar so cene veliko nižje. Na primer, imamo stranko, ki je tam kupila dve stanovanji in ju lepo opremila. Sprva je za vsakih 90 kvadratnih metrov zahtevala 2.500 evrov, vendar smo se dogovorili za znesek 1.800 evrov. To več gre. Tujci ali diplomatski predstavniki najemajo stanovanja s parkiriščem in njihov proračun je do 1.600 evrov. Ni več rožnatega obdobja za najemodajalce in ga nikoli več ne bo. Prav tako je zelo težko oddati v najem hiše. Na Dedinju in Senjaku, kjer jih je večina, gre zelo slabo, skoraj ni nikogar. Običajno se pojavljajo kitajska ali ruska podjetja, vendar imajo omejen proračun, zato tudi če plačajo več, ostanejo največ 6 mesecev," pravi Lazarevićeva.

Ko se je zanimanje za najem stanovanj ustavilo, se je ustavilo tudi zanimanje za njihov nakup. Prodaja stanovanj se je zmanjšala za 50 odstotkov, če ne še več. 

"Ljudje so zaradi nizkih obrestnih mer bank jemali stanovanja na kredit, da bi jih oddajali in od tega živeli. Ker pa sedaj ni najemnikov, dobivamo ta stanovanja za prodajo. Sedaj se prodajajo tudi manjša stanovanja, kar prej ni bilo običajno, pa tudi niso draga, saj se jih ljudje želijo hitro znebiti," je povedala Lazarevićeva.

Poslovni prostori so posebna zgodba. Oddajajo se po kvadratnih metrih, pri čemer so najbolj zaželene pisarne s skupnimi prostori in garažo. Večina podjetij išče luksuzne pisarne, večinoma na Novem Beogradu, saj tam obstaja dovolj parkirišč in so v bližini drugi pomembni objekti, kot so trgovine in prehrambni lokali. Cena najema takšnih pisarn se tako kot pri stanovanjih znižuje.
 

Drama z lokali

V Beogradu so bili lokali od nekdaj iskano premoženje, še posebej na Bulevaru Aleksandra in Knez Mihajlovi ulici, sedaj pa povpraševanja ni.

"Danes je med zgradbo Albanija in Slavijo približno 25 praznih lokalov. Kriza je velika, mnogi so prešli na spletno poslovanje in prodajo. Najboljša mesta za najem so prostori z lekarnami, igralnicami in trgovinami. In to je to. Tukaj so, na žalost, igralnice najboljši najemniki, čeprav obstajajo predpisi, da ne smejo biti blizu šol. In tudi najbolje plačujejo," je dejala Katarina Lazarević.

Zaključila je, da je kriza že prisotna in da je kruta realnost, da cene najema ne bodo več rasle, temveč se bodo le še bolj prilagajale. Kako težke so razmere, potrjuje dejstvo, da so prej ljudje, ki živijo v diaspori, kupovali nepremičnine, zdaj pa jih prodajajo.

Vir: Ekapija

Pripravila:

mag. Danijela Fišakov
Slovenski poslovni klub v Beogradu
e-naslov: danijela.fisakov@spk.rs

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov