Slovenski nabavniki in logisti so se uspešno predstavili na 59. BME simpoziju v Berlin

ponedeljek, 18. november 2024


13. in 14. novembra je v Berlinu potekal največji dogodek v DACH regiji za nabavo, logistiko in oskrbovalne verige - 59. Simpozij nabavnikov in logistov BME in na katerem se je pod okriljem javne agencije SPIRIT Slovenija in Slovensko-nemške gospodarske zbornice predstavljalo tudi 14 slovenskih podjetij. Ta so z udeležbo zadovoljna, saj so se imela priložnost seznaniti z najnovejšimi trendi v nabavi in logistiki ter imela izjemno priložnost za vzpostavitev novih poslovnih stikov s potencialnimi nemškimi partnerji (nabavniki) in izmenjavo dobrih praks. 



Dogodek že skoraj šest desetletij pripravlja BME, nemško Zvezno združenje za management dobavnih verig, nabave in logistike. Letošnji dogodek, ki podjetjem omogoča učinkovito širjenje poslovne mreže in vzpostavljanje močnih poslovnih partnerstev, je privabil več kot 1300 udeležencev, ki imeli možnost prisluhniti več kot 160 priznanim govorcem iz sveta gospodarstva in politike ter se seznaniti z najnovejšimi trendi v nabavi, logistiki in spremljajočih dejavnostih ter se srečati s pomembnimi odločevalci nakupnih procesov iz nemških podjetij.

V ospredju letošnjega dvodnevnega dogodka, ki je potekal pod geslom »PRO:CONNECT24 - Rastemo skupaj skozi mrežno razmišljanje« je bilo učinkovito upravljanje nabavnih in dobavnih verig v zapletenih časih, ob upoštevanju trajnostne naravnanosti panoge, na kar je opozorila tudi izvršna direktorica BME Gundula Ullah: »Doživljamo izzive v obliki vojn, pandemije, ekološke in energetske tranzicije, inflacije in recesije. V času nenehne krize je bolj kot kadarkoli prej potrebno prevzeti odgovornost na vseh ravneh. Danes je vloga nabave zahtevnejša kot kdaj koli prej. Naša naloga je usmerjati podjetja skozi zapletene čase in jim omogočiti dolgoročno konkurenčno prednost s poudarkom na inovacijah in trajnosti in temu je namenjen vsakoletni simpozij BME.«

Številna nemška podjetja si zadnja leta zaradi nižanja stroškov in krajšanja dobavnih poti prizadevajo najti dobavitelje v regiji, zato tudi preko simpozija BME iščejo kvalificirane in zanesljive dobavitelje, ki so bližje njihovim proizvodnim obratom ali končnim potrošnikom.

»Pomembnost tega simpozija je prepoznal tudi SPIRIT Slovenija, ki podjetjem na različne načine pomaga pri mednarodnem poslovanju in na simpozij organiziral delegacijo podjetij. Nemčija je kot najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica Slovenije v vladnem programu za internacionalizacijo slovenskega gospodarstva uvrščena med prednostne tuje trge za slovenska podjetja. Dobrih 14 milijard evrov skupne blagovne menjave v letu 2023 priča o visokem medsebojnem zaupanju med slovenskimi in nemškimi podjetji. Veliko slovenskih podjetij je že vrsto let prisotnih na nemškem trgu, v Sloveniji pa imamo tudi vrsto podjetij z nemškim kapitalom. Prepričan sem, da se bo vzajemno koristno sodelovanje še naprej krepilo in tudi s pomočjo takšnih dogodkov odpiralo vedno nove poslovne priložnosti,« je dejal Rok Capl, direktor SPIRIT Slovenija.

Ob tej priložnosti je agencija pripravila tudi brošuro sodelujočih podjetij, ki je na voljo na tej povezavi: https://bit.ly/48N8p1G.



Na skupnem razstavnem prostoru na BME je nemškim nabavnikom svoje vrhunske rešitve predstavljalo 14 slovenskih podjetij, ki so specializirana za vrhunske izdelke v nišnih industrijah: FORI, d. o. o.,  INES, d. o. o., KIG, d. d., Lotrič Meroslovje, d. o. o., KraftPal SI Holding d. o. o.,  Mojstrovina d. o. o., Tiskana vezja Luznar, d. o. o., Precisum, d. o. o., ROBOMATIS d. o. o., Tesnila GK d. o. o. TT OKROGLICA d. o. o. Turnaplast d. o. o. UNIOR d. d. in UR - NA d. o. o. Cilj udeležbe je bil spodbuditi aktivno povezovanje slovenskih podjetij z nemškimi nabavniki ter okrepiti mednarodno sodelovanje in poslovne priložnosti v sektorju upravljanja dobavnih verig in nabave. 

Slovenska podjetja so z udeležbo zadovoljna, saj so se imela priložnost seznaniti z najnovejšimi trendi v nabavi in logistiki, predstaviti svoje storitve potencialnim poslovnim partnerjem ter spoznati številne inovativne rešitve za optimizacijo organizacije nabave in logistike, dobila pa so tudi podroben vpogled v številne primere dobre prakse na tem področju. Na razstavnem prostoru jih je obiskala tudi slovenska veleposlanica v Berlinu, Ana Petrič Polak, s čimer je njihov nastop dobil še dodatno težo.

Maja Lotrič, Lotrič Meteroslovje d. o. o.: »Glede na to, da je to prvi obisk na BME, bi izpostavila zelo dobro podporo organizatorjev, tako da smo na dogodku lahko usmerjeni zgolj na pridobivanje kontaktov in mreženje. Prednost skupinske udeležbe je zagotovo v tem, da se med seboj še bolje spoznamo ter smo si pripravljeni pomagati z iskanjem pravih oseb.« 

Diana Košar, KIG d. o. o.: »Letošnja udeležba na BME dogodku je bila, kot običajno,  zelo produktivna. Obilo možnosti za mreženje, idealno, če iščete potencialne nove kupce. Odlično tudi, če se kot uspešno podjetje želite predstaviti širšemu krogu potencialnih partnerjev. S skupinsko udeležbo pridobi podjetje veliko prednosti: najbolj očitna je prihranek (govoriti z nekaj deset potencialnimi kupci v dveh dneh za ceno potovalnega aranžmaja je izjemno), druga, malce bolj skrita prednost pa zagotovo to, da po dveh dneh druženja člani skupine že poznamo podjetja drug drugega in tako hkrati z iskanjem svojih, najdemo še koga potencialnega za kolege iz skupine ... Sinergija torej, ki je ne najdeš v nobenem drugem načinu iskanja novih kupcev. Če k temu prištejemo še izjemno zavzetost organizatorjev in vso njihovo pomoč, lahko samo iz srca priporočam udeležbo na prihodnjih tovrstnih dogodkih.«

Leopold Arzenšek, Mojstrovina, d. o. o.  »Letošnja udeležba na simpoziju je za naše podjetje novost. Že od leta 2016 se udeležujemo B2B dogodkov pod okriljem BME, kjer širimo svoj krog kupcev, predvsem na nemškem trgu. Na teh B2B sestankih je vse bolj intenzivno in časovno omejeno, na letošnjem simpoziju pa je na voljo širok spekter potencialnih kupcev, ki se dosti bolj odprti in si vzamejo več časa. Absolutno pa je velika prednost, da smo pod okriljem SPIRIT Slovenija fizično prisotni s stojnico, s katero je poskrbljeno za večjo prepoznavnost slovenskih podjetij. Menim, da je to zelo dobra reklama tudi za v prihodnje.«

Rok Snoj, KraftPal, d. o. o.: »Udeležbo na BME ocenjujemo kot uspešno. Vzpostavili smo res kakovostne kontakte z odločevalci v podjetjih, s katerimi prej nismo imeli stikov. Kot podjetje imamo v Nemčiji velike načrte, zato so tovrstni dogodki za nas neprecenljivi, saj nam omogočajo hitrejši prodor na trg. Prvič smo bili del skupinskega nastopa na dogodku z ostalimi slovenskimi podjetji, kjer bi kot dodano vrednost izpostavil izmenjavo izkušenj in mnenj ter zavezanost k ohranjanju stikov ter medsebojno pomoč v prihodnosti.«

Tadej Jurkovič, Fori d.o.o.: »Letos smo se z našim podjetjem prvič udeležili enega izmed vaših organiziranih dogodkov in lahko rečem samo vse pohvale odlični ekipi za organizacijo in vodenje. Poleg tega da smo pridobili ogromno novih potencialnih kupcev smo se prav tako povezali s podjetji iz Slovenije, ki so se prav tako udeležili tega skupinskega dohodka. Sigurno se vidimo tudi prihodnje leto.«

Foto: SPIRIT Slovenija/TL


 

Preberite tudi: 

Gospodarstvo ter možnost vstopa na nemški trg