Slovensko-francoski dan obrambne industrije nakazal številne možnosti sodelovanja med državama

torek, 26. november 2024


Slovenska obrambna industrija je majhna, nišno specializirana in tehnološko zelo razvita ter proizvaja izjemno kakovostne izdelke, zato lahko predstavlja odličnega poslovnega partnerja, ki lahko dopolnjuje francosko tehnološko znanje, razvija visoko kakovostne rešitve, preizkušene v boju (»combat proven«) ter spodbuja razvoj evropske industrije na področju obrambne opreme, je bilo poudarjeno na današnjem Slovensko-francoskem dnevu obrambne industrije, ki je potekal v Grand Hotelu Plaza v Ljubljani.

Na dogodku so sodelovali predstavniki 10 francoskih in 37 slovenskih podjetij iz obrambnega sektorja. Več kot 100 udeležencev, vključno s predstavniki različnih institucij in sektorjev, je v nabito polni dvorani prisluhnilo dosežkom, primerom dobrih praks ter številnim priložnostim za poglobitev sodelovanja na obrambno-varnostnem področju med Slovenijo in Francijo. Uradnemu delu so sledili B2B pogovori med udeleženci, ki so omogočili neposreden stik in krepitev poslovnih povezav med udeleženci.

Dogodek je pripravila Javna agencija SPIRIT Slovenija v sodelovanju z Obrambnim sektorjem Francoskega veleposlaništva v Sloveniji, Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter Grozdom obrambne industrije Slovenije (GOIS). V delegaciji francoskih podjetij so bila Airbus, Exail, Factem, Kership, KNDS, MBDA, OCEA, Safran, Texelis in Thales.

Uvodoma je udeležence pozdravila Andreja Mulec Bohinc iz Sektorja za spodbujanje internacionalizacije na SPIRIT Slovenija, ki je izpostavila, da »SPIRIT Slovenija že od leta 2012 aktivno podpira podjetja, ki delujejo na področju obrambne dejavnosti in z njo povezanih industrij. Na ta način podjetjem pomagamo pri vzpostavljanju pomembnih partnerstev in pridobivanju ključnih kupcev na tujih trgih ter prispevamo k večji mednarodni prepoznavnosti slovenske obrambne industrije. Za podjetja organiziramo skupinske sejemske nastope na mednarodnih sejmih obrambne industrije v tujini in različne bilateralne gospodarske forume. V zadnjem obdobju smo skupaj s partnerji organizirali tudi vrsto dnevov obrambne industrije, ki slovenskim in tujim podjetjem omogočajo izmenjavo izkušenj, predstavitev dobrih praks in raziskovanje možnosti za skupno poslovno sodelovanje.



Boštjan Skalar, direktor Grozda obrambne industrije Slovenije, ki združuje 72 podjetij, je poudaril pomen tovrstnih dogodkov za povezovanje slovenskih podjetij s tujimi poslovnimi partnerji. »Takšni dogodki slovenskim podjetjem, ki delujejo v obrambni industriji in njej sorodnih dejavnosti, omogočajo vpogled v dogajanje v obrambni industriji ter priložnost, da lahko mogoče svojo proizvodnjo ali pa svoje storitve preusmerijo tudi na to področje, na katerem so zaradi trenutne geopolitične situacije številne priložnosti. Upam, da bomo v prihodnosti lahko priča številnim uspešnim slovensko-francoskim poslovnim zgodbam.«

»Slovenska obrambna industrija je v zadnjih letih izjemno napredovala in beleži velike uspehe ter postaja vse bolj pomemben globalni igralec. Ključni steber naše obrambno-varnostne industrije so inovacije in strokovno znanje,« je pojasnil mag. Željko Kralj, generalni direktor Direktorata za logistiko na Ministrstvu  za obrambo. V nadaljevanju je predstavil slovensko obrambno-varnostno področje in izpostavil pomen sodelovanja med državami ter vlogo obrambne industrije pri zagotavljanju varnosti in stabilnosti. »V letošnjem letu je obrambno ministrstvo podpisalo pismo namere s francoskim ministrstvom za oborožene sile, ki je vezano na skupna javna naročila za nakup artilerijskih sistemov in sistemov zračne obrambe mistral, kar odpira nove poslovne priložnosti za sodelovanje. Zavedamo se, da smo majhna država z majhnimi podjetji, vendar smo zelo dobri na področju raziskav in razvoja, zato nujno potrebujemo povezave z državami kot je Francija,« je povedal in dodal, da bodo priložnosti za nadgradnjo odnosov tudi na sejmu obrambne industrije SIDEC, ki bo jeseni prihodnje leto v Celju.

Francoska veleposlanica v Sloveniji,  nj. eksc. Florence Lévy, je poudarila, da je za Francijo obrambna industrija izjemno pomemben sektor, številna francoska podjetja s tega področja pa sodijo med najboljša na svetu. Izrazila je prepričanje, da je »današnji dan pomemben korak k povečanju sodelovanja med državama tudi na obrambno varnostnem področju, še posebej v luči vojne v Ukrajini in konflikta na bližnjem Vzhodu. Evropska unija se zaradi trenutne geopolitične situacije sooča s pomembnim izzivom, zato mora vlagati v svojo obrambo, tu pa je priložnost tudi za sodelovanje med Slovenijo in Francijo,« je dejala.

V nadaljevanju je mag. Matej Skočir, namestnik generalnega direktorja Direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, poudaril, da »je Slovenija z dobro razvito obrambno industrijo ena od gonilnih sil visoko-tehnološkega razvoja, slovenska podjetja so na številnih nišnih področjih vodilna v svetu in v tem segmentu zagotavljajo vrhunske rešitve.« Med državama že tradicionalno obstaja intenzivno poslovno sodelovanje na različnih področjih, izpostavil je predvsem avtomobilsko in vesoljsko industrijo, zato verjame, da se bo tudi na obrambno varnostnem področju sodelovanje okrepilo. »Naš cilj je spodbujati inovativnost, okrepiti sodelovanje in vzpostaviti nova partnerstva tudi med slovenskimi in francoskimi podjetji iz varnostno-obrambnega področja, saj sem prepričan, da lahko na ta način okrepimo obrambno pokrajino v Evropi in širše.«



Udeležence je pozdravil tudi Emeric Wininger, direktor za srednjo in Vzhodno Evropo, Latinsko Ameriko pri direktoratu DGA, ki je pozdravil povezovanje slovenskih in francoskih podjetij na tem področju. Spomnil je, da se je na francoskem sejmu Eurosatory junija 2024 in na sejmu Euronaval novembra 2024 že srečal s številnimi slovenskimi predstavniki. Pozdravil je podpis pisma o nameri za nakup artilerijskih sistemov caesar, ki so se izkazali na različnih bojiščih, in spomnil na odlično dvostransko sodelovanje med obema mornaricama, kar je potrdil tudi nedavni rutinski postanek patruljne ladje Commandant Bouan v koprskem pristanišču med 17. in 20. novembrom.

Sledila je diskusija o tem, kakšna bo prihodnost obrambne industrije, saj so se varnostne razmere v bližjih regijah in tudi na nekoliko bolj oddaljenih območjih, bistveno spremenile, o čemer je spregovoril Franjo Lipovec, vodja Sektorja za raziskave, razvoj in opremljanje na Ministrstvu za obrambo. »V Evropi največjo varnostno grožnjo predstavlja ruska agresija v Ukrajini, zato je cilj držav članic okrepiti nacionalno varnost in obrambo.« V nadaljevanju je podrobno predstavil strategijo slovenske vlade na za dolgoročno krepitev slovenske obrambne industrije, med katerimi je izpostavil nujnost dolgoročnega načrtovanja in financiranja ter podpore za MSP, strateške investicije in partnerstva, pomen vlaganj v raziskave in razvoj in tehnološki razvoj ter privabljanje vrhunskih kadrov. 

V nadaljevanju je bilo predstavljenih nekaj primerov slovenskih in francoskih dobrih praks, dogodek pa se je zaključil z več kot 165 poslovnimi srečanji med slovenskimi in francoskimi podjetji, na katerih so imeli udeleženci priložnost za poglobljene pogovore in vzpostavljanje morebitnih poslovnih povezav. Sklepna misel dogodka je bila, da bi bilo zaradi spremenjenih varnostnih razmer v Evropi in svetu smiselno okrepiti obrambno sodelovanje med Slovenijo in Francijo, s čimer bomo dodatno okrepili varnost obeh držav in tudi Evrope.



Dogodek sodi v okvir dobre dinamike v francosko-slovenskih odnosih na področju oborožitve, saj je bilo nedavno podpisano slovensko pismo o nameri za skupni nakup topniških oborožitvenih sistemov caesar in sistema zračne obrambe mistral. Francija za Slovenijo predstavlja prednostni trg, s katero si želi sodelovati pri skupnem razvoju evropskih tehnologij v okviru vladnega načrta internacionalizacije.

Velik interes slovenskih kot tudi francoskih podjetij za Slovensko-francoski dan obrambne industrije kaže na željo po okrepitvi gospodarskih vezi med obema državama na področju obrambne industrije. Takšna srečanja poleg seznanitve s trenutnimi trendi, ki vladajo na tem področju, ponujajo tudi vpogled v dobre prakse, priložnost za sodelovanje v razpravah in izmenjavo izkušenj ter odpirajo nove poslovne priložnosti.

Foto: STA/Bor Slana

 

Preberite tudi:

Manjša evropska podjetja v obrambni industriji pesti pomanjkanje financiranja



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: