Slovensko sodobno oblikovanje v lesu se predstavlja v Milanu

sreda, 05. april 2017

Milano, 5. april 2017 – Z včerajšnjo svečano otvoritvijo se je v Milanu uradno pričela druga razstava Slovenia Design Showroom Milano 2017 z nazivom "Oblikovanje kot (z)možnost spremembe: Vrhunci slovenskega oblikovanja v lesu". Tako se bo med 3. in 9. aprilom 2017 italijanski strokovni in splošni javnosti predstavljalo 15 izbranih oblikovalskih in arhitekturnih presežkov slovenske lesarske panoge, med njimi tudi nekaj inovacij v svetovnem merilu. Razstava je namenjena krepitvi prepoznavnosti slovenskega industrijskega oblikovanja in arhitekture v lesu ter inovativnih lesarskih izdelkov na italijanskem trgu ter odpiranju vrat novim poslovnim priložnostim podjetjem obeh držav.

Razstava Slovenia Design Showroom Milano 2017 je postavljena na 220 m2 velikem razstavnem prostoru galerije Il Centro Culturale e la Galleria San Fedele, v strogem centru Milana (Piazza San Fedele 4), v nizu izven sejemskih prireditev »Fuorisalone« in Milan Design Week 2017. V tem času v Milanu poteka svetovno znani 56. pohištveni sejem Salone del Mobile Milan 2017). V okviru razstave bo danes tudi okrogla miza na temo »Design, matter of change« (Dizajn, nosilec sprememb) in B2B srečanja s trgovskimi agenti, arhitekti, oblikovalci, italijanskimi podjetji in trgovinami, saj je včeraj v Milano pripotovala 14 članska delegacija slovenskih podjetij in podjetnikov s področja lesno-predelovalne in pohištvene industrije.

Na včerajšnji večerni otvoritvi, ki se jo je udeležilo več kot 100 povabljenih gostov in italijanskih medijev, je udeležence uvodoma pozdravila Ingrid Sergaš, generalna konzulka na Generalnem konzulatu RS v Trstu: »Slovenija, dežela gozdov, je les opredelila kot strateško surovino z veliko neizkoriščenega potenciala, lesnopredelovalno industrijo pa umestila med perspektivne gospodarske panoge z zadostno količino domače surovine. Promocijska razstava je dokaz, da je Slovenija danes tudi na področju oblikovanja pomemben inovativni del evropskih in svetovnih ustvarjalnih tokov.«

V nadaljevanju je Jože Prikeržnik, generalni direktor Direktorata za lesarstvo na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, poudaril, da sta slovensko oblikovanje in arhitektura ustvarjalni sili prihodnosti slovenske lesne industrije in imata veliko vlogo pri doseganju možnosti za spremembe. »Znanje, kreativnost in inovativnost lesarjev, arhitektov in lesnih podjetij peljejo slovensko lesno industrijo na popolnoma novo pot izdelave lesenih izdelkov in trajnostne gradnje. Slovenija se tako z lastno, kakovostno lesno surovino pridružuje svetovnemu trendu trajnostnega oblikovanja ambientov in lesene gradnje, tudi za najzahtevnejše objekte. Razstava nam daje priložnost, da tuji javnosti pokažemo, da ob ohranjanju bogatih tradicionalnih znanj o obdelavi lesa, pospešeno razvijamo tudi najnovejše tehnologije in inovativne pristope obdelave.«  

»Lesna industrija ima v Sloveniji izjemno dolgo tradicijo, zato je država sprejela odločitev, da medsebojno poveže vrhunsko oblikovanje, les in tehnološki razvoj. Slovenia Design Showroom Milano tako predstavlja platformo, preko katere želimo krepiti prepoznavnost slovenskega industrijskega oblikovanja in arhitekture v lesu ter lesarskih inovativnih izdelkov na mednarodnih trgih in tako slovenskim lesarskim podjetjem odpirati vrata za nove posle,« je poudaril mag. Gorazd Mihelič, direktor SPIRIT Slovenija. »Obenem želimo vzpostaviti dialog z različnimi italijanskimi partnerji, tako z vrst oblikovalcev, arhitektov, trgovskih agentov kot tudi investitorjev v javno in zasebno infrastrukturo in ustvariti dolgoročna uspešna partnerstva.«


Na razstavi so predstavljeni vrhunci slovenskega oblikovanja in arhitekture, ki odražajo visoko stopnjo zavedanja o slovenskih naravnih danostih in sposobnost trajnostnega izkoristka materiala, je povedala kuratorka razstave, dr. Barbara Predan. Poudarila je, da razstava temelji na dveh časovnih prerezih. »V pogledu nazaj so izpostavljeni arheološki, etnološki in pionirski vrhunci profesionalnega slovenskega oblikovanja v lesu iz druge polovice 20. stoletja. V usmerjanju pogleda naprej pa se je – sledeč zadanim strateškim usmeritvam Republike Slovenije – iskalo dobro oblikovane izdelke sodobnega oblikovanja in arhitekture. Prikazano je oblikovanje, ki v svojem bistvu ni le premišljeno načrtovano, temveč na številnih področjih kaže pot razvoju.«

Razstava je zasnovana v osmih tematskih kategorijah, in sicer gradnja, konstrukcija, bivanje, svetloba, priprava, delovanje, igra in alternative. Na njej je med drugim mogoče videti kar nekaj svetovnih inovacij, ki se prvič predstavljajo italijanski javnosti: najkompleksnejši slovenski infrastrukturni projekt s tehnično inovacijo globinske impregnacije lesa za zaščito pred vremenskimi vplivi (Nordijski center Planica), cenovno najučinkovitejše PHI certificirano pasivno okno na svetu (Natura Optimo XLT), prvi računalnik iz lesenega kompozita na svetu (EggBox) ter prvi industrijsko proizveden papir iz japonskega dresnika na svetu.

Kot smo že zapisali, je SPIRIT Slovenija v začetku februarja objavil javno povabilo za izbor izdelkov, ki se bodo predstavljali na razstavi v Milanu. Cilj pri izbiri izdelkov za razstavljanje na promocijski razstavi je bil na dobro oblikovanih lesnih izdelkih, ki jih slovenska podjetja,  slovenski oblikovalci in oblikovalke, arhitektke in arhitekti, inženirji in inženirke že uspešno tržijo ali izkazujejo potencial za trženje. Poleg zadovoljevanja tržnega potenciala dobro oblikovanih lesnih izdelkov je bil cilj pri izboru tudi na pametni uporabi lesa/ uporabi lesa zaradi značilnosti, ki jih les kot material ima. Strokovna komisija je na podlagi kriterijev opravila izbor in oblikovala končni seznam 15 izdelkov, ki se predstavljajo na Slovenia Design Showroom Milano 2017. Ti so podrobneje predstavljeni v priloženem katalogu, ki je bil pripravljen ob tej priložnosti.

Organizator dogodka je Javna agencija SPIRIT Slovenija s finančno podporo Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo Republike Slovenije – Direktorata za lesarstvo, v sodelovanju z Ministrstvom za zunanje zadeve, Gospodarskim uradom Milano, STO Milano ter italijanskimi partnerji. Aktivnosti promocijske razstave in spremljajočih poslovnih dogodkov koordinirata Lesarski grozd in Center za mednarodno poslovanje na GZS. Kuratorka razstave je dr. Barbara Predan, oblikovala sta jo Arne Vehovar in Urša Vrhunc, grafični oblikovalci Tomato Košir in Primož Pislak ter fotograf Aleš Rosa.

SPIRIT Slovenija, javna agencija