Svet EU je sprejel nova pravila za zmanjšanje krčenja gozdov

torek, 23. maj 2023

Svet EU je dal zeleno luč za uredbo, katere cilj je zmanjšati krčenje in degradacijo gozdov, povezano z blagom in izdelki, ki se dajejo na trg EU ali izvažajo z njega.

EU je velika porabnica in trgovka z blagom in izdelki, ki imajo pomembno vlogo pri krčenju gozdov. Namen novih pravil je zagotoviti, da potrošnja in trgovina s tem blagom in izdelki v EU ne prispevata h krčenju gozdov in nadaljnjemu propadanju gozdnih ekosistemov.
 

Skrbni pregledi

  • Uredba določa obvezna pravila skrbnega pregleda za vse gospodarske subjekte in trgovce, ki dajo na trg EU ali izvažajo naslednje blago: palmovo olje, govedo, les, kavo, kakav, gumo in sojo.
  • Pravila veljajo tudi za številne iz teh surovin pridobljene izdelke, kot so čokolada, pohištvo, tiskan papir in izbrani derivati na osnovi palmovega olja, ki se na primer uporabljajo kot komponente v izdelkih za osebno nego. 

Podjetja in trgovci bodo morali izslediti blago, ki ga prodajajo, vse do izvora, kjer je bilo proizvedeno. Hkrati je cilj novih pravil preprečiti podvajanje obveznosti in zmanjšati upravno breme za operaterje in organe.
Obstaja tudi možnost, da se manjši gospodarski subjekti pri pripravi poročil o skrbnem pregledu zanesejo na večje gospodarske subjekte.

Presečni datum za nova pravila je 31. december 2020. To pomeni, da bo prodaja na trgu EU ali izvoz iz EU dovoljen le za tisto blago ali izdelke, ki po tem datumu niso bili pridelani na zemljišču, ki je bilo krčeno ali degradirano. 
 

Inšpekcijski pregledi  

Uredba vzpostavlja sistem primerjalne analize, ki državam znotraj in zunaj EU dodeli stopnjo tveganja, povezanega s krčenjem in degradacijo gozdov, in sicer nizko, standardno ali visoko.

Kategorija tveganja bo določila raven posebnih obveznosti izvajalcev in organov držav članic za izvajanje inšpekcijskih pregledov in kontrol. Države z visokim tveganjem bodo deležne večje kontrole, pri državah z nizkim tveganjem pa se bodo postopki pregleda poenostavili.

Pristojni organi bodo morali opraviti preglede pri 9 % izvajalcev in trgovcev v državah z visokim tveganjem, pri 3 % v državah s standardnim tveganjem in pri 1 % v državah z nizkim tveganjem, da bi preverili, ali učinkovito izpolnjujejo zastavljene obveznosti, navedene v uredbi.

Poleg tega bodo pristojni organi izvedli preglede pri 9 % izdelkov, ki jih države z visokim tveganjem dajo na svoje trge ali jih izvažajo z njih.

EU bo okrepila sodelovanje s partnerskimi državami, zlasti s tistimi, ki so razvrščene kot visoko tvegane.
 

Varstvo človekovih pravic 

Nova pravila upoštevajo tudi varstvo človekovih pravic v zvezi s krčenjem gozdov. Pri tem se sklicujejo na načelo svobodne predhodne in informirane privolitve domorodcev.
 

Odvračilne kazni 

Uredba vključuje določbe o kaznih, za katere bodo morale države članice zagotoviti, da so učinkovite, sorazmerne in odvračilne.

Globe, sorazmerne z okoljsko škodo in vrednostjo zadevnega blaga ali izdelkov, bodo morale biti določene na ravni najmanj 4 % letnega prometa izvajalcev v EU, ter vključevati začasno izključitev iz postopkov javnega naročanja in dostopa do javnega financiranja.
 

Naslednji koraki 

Komisija je svoj predlog uredbe objavila že 17. novembra 2021. Svet EU je svoj splošni pristop sprejel 28. junija 2022. Svet in Evropski parlament sta 6. decembra 2022 dosegla začasni politični dogovor. Parlament je uredbo sprejel 19. aprila 2023. Svet EU je uredbo sprejel 16. maja 2023, veljati pa bo začela 20 dni po objavi v Uradnem listu EU.

Glavno gonilo svetovnega krčenja in degradacije gozdov je širjenje kmetijskih zemljišč za proizvodnjo blaga, ki je vključeno v področje uporabe uredbe. Ker je EU velika porabnica takega blaga, bo z novo uredbo lahko zmanjšala svoj prispevek k svetovnemu krčenju in degradaciji gozdov.
 

 
Viri: Factiva, EU Council

 
Preberite še: 

Globalni trendi na področju lesne in pohištvene industrije




Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: