V pričakovanju ponovnega dviga obrestnih mer v boju z inflacijo v Kanadi

sreda, 26. oktober 2022

Pričakuje se, da bo kanadska centralna banka ta teden izvedla naslednje večje zvišanje obrestnih mer z namenom boja proti trenutno še vedno visoki inflaciji, kar pa lahko posledično povzroči recesijo.

Guverner Tiff Macklem je bil v zadnjih tednih nedvoumen, da morajo obrestne mere še naprej naraščati, da bi cene ostale pod nadzorom. Obstaja velika verjetnost, da bo v sredo napovedal novo zvišanje obrestnih mer za 75 bazičnih točk, čeprav nekateri analitiki trdijo, da je bolj verjeten manjši premik za 50 bazičnih točk. 


 

Po osmih mesecih trajanja enega najhitrejših ciklov dvigovanja obrestnih mer doslej je kanadska centralna banka v negotovem položaju

Gospodarstvo se umirja, a inflacija ostaja vztrajno visoka. Analitiki menijo, da se banka bliža koncu svoje kampanje zaostrovanja denarne politike, vendar centralna banka tvega, da bo razburkala trge in povečala inflacijska pričakovanja, če bodo premočno spremenili smer zvišanja obrestnih mer, hkrati pa obstaja prepričanje, da bi bilo potrebno obrestne mere premakniti celo na točko, ko bi te namerno upočasnjevale gospodarsko aktivnost.

Od letošnjega marca je kanadska centralna banka petkrat zvišala obrestne mere, s čimer je svojo referenčno posojilno obrestno mero z 0,25 odstotka povišala na 3,25 odstotka. Kako veliko bo zvišanje ta teden, bo odvisno ocene konkurenčnih tveganj.

Kanadski gospodarski obeti so se poslabšali od zadnje odločitve o obrestnih merah septembra. Višje hipotekarne obrestne mere negativno vplivajo na stanovanjski trg in dve anketi kanadske centralne banke, objavljeni prejšnji teden, kažeta znatno poslabšanje razpoloženja potrošnikov in podjetij. Vse več ekonomistov zasebnega sektorja zdaj napoveduje, da se bo kanadsko gospodarstvo naslednje leto znašlo v recesiji.

Čeprav si je centralna banka Kanade zastavila cilj spraviti inflacijo na 2 odstotka, le-ta trenutno ostaja trikrat višja, kar zmanjšuje vrednost plač in še dodatno povečuje izzive cenovne dostopnosti.

Inflacija po indeksu cen življenjskih potrebščin (CPI) se je v zadnjih mesecih upočasnila in septembra padla na letno stopnjo 6,9 odstotka z najvišjih 8,1 odstotka junija, predvsem zaradi nižjih cen bencina. Toda zadnji podatki indeksa cen življenjskih potrebščin, objavljeni prejšnji teden, so pokazali, da se inflacija veča, pri čemer se prekomerno višajo cene večine blaga in storitev.

K reševanju situacije ne pripomore padec vrednosti kanadskega dolarja v zadnjem času. Vrednost kanadske valute je namreč v zadnjem letu padla za skoraj 10 odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem, pri čemer je bil še posebej močan padec v zadnjih mesecih.

Šibkejši menjalni tečaj draži uvožene ameriške izdelke, kar prispeva k inflaciji. Banka Kanade uradno ne cilja na menjalni tečaj, vendar je guverner Macklem ta mesec dejal, da šibkejši kanadski dolar pomeni, da bo banka morda morala zvišati obrestne mere bolj, kot bi bilo sicer potrebno.



Ključno je, da se z vidika kanadske centralne banke spreminjajo viri inflacije. Medtem ko je bil večji del dviga cen leta 2021 in v prvi polovici leta 2022 posledica globalnih gibanj – vključno z ozkimi grli v dobavni verigi in šokom cen surovin po ruski invaziji na Ukrajino – inflacijo vse bolj poganjajo domači dejavniki. To se pozna v rasti cen storitev in hitrejši rasti plač.

Po besedah predstavnikov kanadske centralne banke ima kanadsko tržišče trenutno "presežno povpraševanje". To pomeni, da si ljudje želijo več blaga in storitev, kot jih lahko ponudi gospodarstvo, podjetja pa želijo več delavcev, kot jih je na voljo, kar vodi do velikega števila prostih delovnih mest in naraščajočih plač, saj podjetja tekmujejo za delovno silo, ki je na trgu primanjkuje.

Povzeto po: The Globe and Mail

Uredila:

Sonya Rosenwirth
Kanadsko slovenska gospodarska zbornica
e-mail: info@canslo.com


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini