V pripravi globalna pogodba o onesnaževanju s plastiko

četrtek, 17. marec 2022
 

Zaveza 175 držav k pripravi globalne pogodbe 

2. marca 2022 se je v Nairobiju, na 5. skupščini ZN za okolje, 175 držav odločilo, da bodo začele mednarodna pogajanja o pripravi pravno zavezujoče globalne pogodbe o plastiki. Ta bo določila pravila za proizvodnjo, uporabo in odstranjevanje plastike.

Gre za enega najbolj ambicioznih okoljskih ukrepov na svetu od Montrealskega protokola iz leta 1989, ki je postopno opustil snovi, ki tanjšajo ozonski plašč.

Svetovni voditelji se morajo do leta 2024 dogovoriti o pogodbi o onesnaževanju s plastiko, vključno s tem, kateri elementi bodo pravno zavezujoči in kako bo posel financiran.

Sporazum, ki ga je sklenilo 175 držav na okoljski skupščini ZN v Nairobiju, predstavlja velik napredek glede okoljskega problema, ki ga nobena vlada ne more rešiti sama.

Za začetek bo pogodba dodala zagon ponovnemu premisleku o embalaži za enkratno uporabo, kar bo dalo še en zagon različnim poslovnim modelom.
 

Onesnaževanje s plastiko je eden največjih globalnih ekoloških problemov 

  • Leta 1950 je svetovna proizvodnja plastike znašala 2 mio ton na leto, leta 2021 pa že 368 mio ton.
  • Po ocenah vsako leto v svetovne oceane preide 8,8 mio ton plastičnih odpadkov, kar pomeni, da se vsako minuto v morje odvrže en tovornjak smeti, napolnjenem s plastiko
  • Vsako leto na svetu proizvedemo 400 mio ton plastike, od tega je 40 % plastike za enkratno uporabo.

Tako kot pri emisijah toplogrednih plinov so tudi pri onesnaževanju s plastiko največje povzročiteljice najbogatejše države.

Lanska raziskava ameriške zvezne vlade je pokazala, da Američani ustvarijo približno 42 mio ton plastičnih odpadkov na leto, kar je več kot vse države članice Evropske unije skupaj. Druga raziskava je pokazala, da je 20 svetovnih podjetij odgovornih za proizvodnjo 55 % plastičnih odpadkov na svetu. Nekatera so ista podjetja, ki so odgovorna za proizvodnjo fosilnih goriv, saj je plastika izdelana iz petrokemičnih izdelkov.



Viri: Factiva, Plastics News, BBC
 

Preberite še: 

Trendi v recikliranju plastike

Globalni trendi na področju zelenih tehnologij