Veliko priložnosti za poglobitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in rusko regijo Vladimir

ponedeljek, 10. april 2017

Ljubljana, 10. april 2017 – Slovenija za vladimirska podjetja lahko predstavlja vstopno točko na trg Evropske unije, Vladimir pa za preboj slovenskih podjetij v Rusko federacijo, je bilo slišati na današnjem Slovensko – ruskem poslovnem forumu v Ljubljani, na katerem je bilo več kot 90 udeležencev. V okviru foruma, ki ga je organizirala Javna agencija SPIRIT Slovenija, je bil podpisan tudi skupni krovni sporazum za dolgoročno poslovanje s proizvodnjo in prodajo v regiji Vladimir med slovenskim podjetjem SICO, d. o. o. in vladimirskim podjetjem GARANT PLUS.

SPIRIT Slovenija si skupaj z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) prizadeva, da slovenska podjetja ne bi iskala poslovnih priložnosti zgolj v Moskvi, v kateri je skoncentrirana vsa svetovna konkurenca. Tako agencija izvaja vrsto aktivnosti, ki podjetja usmerjajo tudi v druga ruska mesta in regije, med drugim tudi v regijo Vladimir, ki velja za gospodarsko eno najhitreje razvijajočih se regij osrednje Ruske federacije. Podlago za te aktivnosti predstavlja decembra 2013 podpisan memorandum o gospodarskem sodelovanju med MGRT in Vlado regije Vladimir.

SPIRIT Slovenija je že v preteklih letih krepila partnerske vezi s podjetji v regijah Ruske federacije in na takšen način prispevala k večji blagovni menjavi in obojestranskim investicijam med državama. »Med Slovenijo in Rusko federacijo je prisotna tradicionalna zgodovinska, kulturna in gospodarska povezava, kar nam bistveno olajšuje krepitev skupne blagovne menjave, ki je v letu 2015 znašala milijardo evrov, obseg skupnih investicij pa je v porastu,« je uvodoma poudaril mag. Gorazd Mihelič, direktor SPIRIT Slovenija. »Kljub spremenjenim geopolitičnim svetovnim razmeram ter izdatnemu padcu rublja, slovenska podjetja še vedno izkazujejo trajnostni interes za poslovanje na tem obsežnem trgu. Klasični uvoz in izvoz so nadomestile druge oblike medsebojnega poslovanja, kar naša agencija s svojimi programskimi aktivnostmi dodatno podpira.«

Tudi Mitja Bervar, predsednik Državnega sveta je izpostavil, da je Slovenija v zadnjih dveh desetletjih z Rusko federacijo uspela zgraditi tesne vezi na številnih področjih in v različnih regijah, ki jih bo treba krepiti tudi v prihodnje, tako na političnem, kot gospodarskem področju, pa tudi kulturnem in športnem. Med državama vlada prijateljsko vzdušje in izjemen medsebojni interes za gospodarsko sodelovanje, kar je odličen temelj za poglobitev medregionalnega gospodarskega sodelovanja med državama, je še dejal.

Slovenija je močno vpeta v mednarodne gospodarske tokove, o čemer priča tudi podatek, da se  je slovenski izvoz v zadnjem desetletju povečal za več kot 8,3 milijarde evrov, je dejal mag. Marjan Podgoršek, državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. »Naše ministrstvo je v zadnjih letih vidneje poglobilo sodelovanje predvsem s Kitajsko in Rusijo, obetamo pa si odpiranje tudi drugih pomembnih trgov. Pred dnevi smo skupaj z GZS podpisali Dogovor o sodelovanju na področju spodbujanja in podpore internacionalizaciji kmetijskih, živilsko predelovalnih, gozdarskih in z njimi povezanih dejavnosti, predvsem na tretjih trgih.«

V nadaljevanju je dr. Doku Zavgajev, veleposlanik Ruske federacije v Sloveniji poudaril, da je sodelovanje med obema državama na visoki ravni, tako na področju gospodarstva, kulture, znanosti in športa, kljub vsemu pa je še veliko neizkoriščenega. »Rusko tržišče je zelo obsežno in raznovrstno, zato lahko prav vsako podjetje na njem najde svojo tržno nišo,« je še dodal. Udeležene je povabil tudi na slavnostno odkritje doprsnega kipa astronavta Jurija Gagarina, ki se je rodil v Vladimirski regiji in bo jutri v Vitanju.

»Danes je Rusija zainteresirana za razvoj malih in srednje velikih podjetij, ki so gonilo gospodarske rasti in napredka celotne dežele, česar se zaveda tudi predsednik Vladimir Putin, zato je podpora podjetništvu ena izmed prioritet ruske vlade,« je izpostavil Aleksandr Lobakov, namestnik guvernerke vladimirske regije. »V naši regiji je več kot 60.000 podjetij in še naprej si bomo aktivno prizadevali za ustvarjanje ugodnih pogojev za razvoj podjetništva, izboljšanje poslovne in investicijske klime v regiji ter vzpostavljanje partnerskih povezav z ostalimi ruskimi regijami in predvsem s svetom.«

V okviru foruma so potekala tudi dvostranska srečanja med slovenskimi in 22 predstavniki podjetij in vlade te regije. Slovenska podjetja so bila s srečanji zadovoljna, saj so ruska podjetja in institucije izkazala viden interes za sodelovanje pri uresničevanju predstavljenih in tudi drugih projektov.

Udeležencem pa je bil predstavljen tudi primer dobre prakse, in sicer poslovna povezava med slovenskim podjetjem SICO, d. o. o. in vladimirskim podjetjem GARANT PLUS, ki sta danes na forumu podpisala skupni krovni sporazum za dolgoročno poslovanje s proizvodnjo in prodajo v regiji Vladimir. Podjetje SICO je bilo namreč član uradne delegacije SPIRIT Slovenija maja lani, ki se je udeležila mednarodnega in med-regionalnega gospodarskega foruma v Vladimirju.

Marjan Volpe, direktor podjetja SICO, d. o. o.: »Naša skupna zgodba se je začela lani, ko smo v okviru delegacije pod okriljem SPIRIT Slovenija navezali stik z vladimirskim podjetjem. Izrazili so zanimanje za naše izdelke, povabili smo jih v Slovenijo in jim predstavili našo ponudbo. Sledilo je prvo naročilo naših cepilnikov za drva in uspešna predstavitev na njihovem gospodarskem forumu v Vladimirju marca letos ter podpis dolgoročne pogodbe. S podjetjem se dogovarjamo tudi o dodelavi oziroma lokalizaciji naprave, to pomeni, da bodo sami po naših načrtih izdelali dele stroja. Z našimi izdelki smo že prisotni v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Hrvaškem, pa tudi na Madžarskem, Novi Zelandiji, Danskem, v Srbiji, Bosni, Angliji. Ruski trg je ogromen, ima veliko lesa in potrebuje naše izdelke, tako cepilnike kot tudi drobilnike. Država se po krizi postavlja na noge in kot kaže smo ujeli pravi trenutek in dobili pravega partnerja na ruski strani.«

Božidar Pučnik, Mariborska razvojna agencija: »Današnji dogodek predstavlja veliko priložnost za vzpostavitev konkretnih gospodarskih povezav med obema regijama, vladimirsko in podravsko. Na splošno imamo v Podravju kar nekaj zanimivih investicijskih projektov, sam pa v tem trenutku vidim vsaj dve priložnosti, ki bi lahko obrodili konkretne sadove v prihodnosti, vsaj tako je bilo zaznati iz današnjih pogovorov.«

Eduard Lisenkov, direktor podjetja Membranium: »Smo največje evropsko podjetje za proizvodnjo membranskega vlakna, in eno od osmih tovrstnih podjetij na svetu.  Izvažamo že v 32 držav, v Slovenijo še ne, jo pa vidimo kot okno, skozi katerega bi se razširili po evropskem trgu. Stavimo tudi na novo tehnologijo za predelavo mleka in mlečnih izdelkov, seveda pa si želimo tudi svojega deleža glede na konkurenco. Vsekakor se nam zdi vaša država zelo zanimiva in upamo, da nam jo uspe osvojiti!«

Jure Zupin, generalni direktor podjetja Juteks RU: »Slovenskim podjetjem priporočam, naj investirajo v Vladimir, preprosto zato, ker ima izjemen geografski položaj in odlično investicijsko klimo, saj Vlada regije tujim investitorjem ponuja različne programe in spodbude. Delujejo po načelu odprtega okna, imajo dobro infrastrukturo, razpoložljive cone in zemljišča ter na nazadnje številne primere dobre prakse, med katerimi so tudi slovenska podjetja – Juteks, Trimo in veliko tujih: Beko, Wienerberger, Ferrero, Kraft …«

Med slovenskimi in vladimirskimi podjetji je obilo poslovnih priložnosti na področju kmetijske, gozdarske in gradbene mehanizacije, kemične industrije, tehnologije pridelave in predelave hrane, prehrambnih produktov visoke kakovosti ter znanja za razvoj podeželja, gradbeništva in gradbenih materialov ter izgradnje sodobnih objektov, vzporedno pa je prisoten interes na področju športa in športne industrije.
 
*****
Regija Vladimir je umeščena v osrednji del Ruske federacije in ima izjemno gospodarsko in geografsko lego. Guvernerka si je zastavila ambiciozen načrt, v nekaj letih na gospodarskem področju postati vodilna med regijami osrednje Rusije. V regiji je okoli 60.000 podjetij, pretežno malih in srednje velikih. Po obsegu proizvodnje je med 20 največjimi ruskimi regijami, saj ima osrednjo vlogo v gospodarstvu regije industrija, strojegradnja pa predstavlja vodilno gospodarsko panogo regije s kar 40 % celotne regijske proizvodnje. Pomembne so tudi prehrambna ter lahka industrija, elektroenergetika in steklarstvo, v kmetijstvu, ki se izjemno hitro razvija, pa je vodilna živinoreja. Regija se v zadnjih letih hitro razvija, zato je priložnosti za slovenska podjetja ogromno. V regiji se vzpostavljajo številni industrijski parki in logistični centri Kaneshkovo, Paracels, Oka, Strunino, Aleksandrova Sloboda, Stimvol, Boldino, Tehnopark Dega, Ago-industrijski park Slavrovo … V zadnjih dveh letih so v njej zabeležili za več kot milijardo evrov priliva tujih investicij, vzpostavilo pa se je tudi 43 novih proizvodnih obratov in odprlo več kot 5000 novih delovnih mest. Tuji investitorji so deležni državne podpore in drugih ugodnosti.