Z udeležbo na CIIE 2024 do večje blagovne menjave s Kitajsko
Trenutno v Šanghaju poteka največji kitajski uvozni sejem China International Import Expo (CIIE), ki velja za prestižni politično-gospodarski dogodek. Na njem je z nacionalnim paviljonom že tretjič prisotna tudi Slovenija, ki se kitajski in globalni poslovni javnosti predstavlja kot evropsko inovacijsko in visokotehnološko središče. Cilj letošnje udeležbe je predstavitev slovenskega gospodarstva in podjetij kot primernih poslovnih partnerjev, lažji prodor slovenskih podjetij na Kitajsko in še večja blagovna menjava med državama.
China International Import Expo – CIIE, ki med 5. in 10. novembrom 2024 poteka v Šanghaju, se letos odvija že sedmič in velja za prestižni gospodarski dogodek, namenjen tako predstavitvi izdelkov široke potrošnje kot tudi visokih tehnologij. Z dogodkom želi Kitajska podpreti liberalizacijo trgovine in gospodarsko globalizacijo, predvsem pa odpreti kitajski trg. Lani se je na dogodku predstavljalo 3486 podjetij iz 154 držav, obiskalo pa ga je skoraj 400.000 kitajskih kupcev.
Več informacij o sejmu je na voljo na spletni strani: www.shanghaiexpo.org.cn/zbh/en/.
Slovenija na CIIE doslej že dvakrat
Pod okriljem SPIRIT Slovenija so se slovenska podjetja na tem sejmu uspešno predstavila že dvakrat. Prvič leta 2018, ko se je na skupnem razstavnem prostoru pod sloganom »Slovenia – Your High Tech Innovative and Winter Sport Partner« predstavljalo 6 slovenskih podjetij. Vodilna tema predstavitve je bila zastavljena v luči ponudbe visoko tehnoloških rešitev na področju zimskih športov, električne avtomobilske industrije in električne ultralahke letalske industrije. Druga predstavitev je potekala leta 2019, ko je bila Slovenija na sejmu prisotna z nacionalnim in zimskim paviljonom ter s stalno razstavo izdelkov slovenskih podjetij in se je kitajski poslovni javnosti predstavljala kot dežela visokih tehnologij, inovativnih izdelkov in storitev ter kot odlična partnerica pri učinkoviti pripravi na izvedbo zimskih olimpijskih iger 2022 v Pekingu in razvoju zimskega športa na Kitajskem. Na skupnem razstavnem prostoru je tedaj svoje izdelke in storitve predstavljalo 20 slovenskih podjetij.Slovenska podjetja, izjemna v svetovnem merilu
SPIRIT Slovenija je letos spomladi objavil javni poziv podjetjem za udeležbo na CIIE 2024. Tako letos na skupnem razstavnem paviljonu v velikosti 100 m2 v hali 3H 3C3-03 svoje najnovejše dosežke predstavljajo podjetja ATTC-SI, DOMEL, ELAN, ELAPHE PROPULSION TEHCNOLOGIES, MIKROBIJ in RIKO. »CIIE predstavlja pravi center internacionalizacije v Aziji, kjer so dobrodošla podjetja z vsega sveta! V našem paviljonu ponosno razstavljamo rešitve, ki temeljijo na slovenskem znanju, trajnostnem razvoju in kreativnosti. V naslednjih dneh bodo slovenska podjetja predstavila svoje strokovno znanje in prebojne inovacije na področjih, kot so avtomobilska industrija, visoke tehnologije, intelektualne industrije, informacijska tehnologija, logistika in biotehnologija ter druga. Prepričan sem, da bomo z njimi navdušili kitajsko javnost!« je dejal Rok Capl, direktor SPIRIT Slovenija in izrazil zadovoljstvo s tokratnim obiskom Kitajske.Vodilna nit slovenske predstavitve na CIIE 2024 je pospeševanje sodelovanja slovenskih podjetij iz avtomobilske industrije s kitajskimi proizvajalci visoko tehnoloških električnih vozil. Kot je povedala Tanja Drobnič, ki je na SPIRIT Slovenija organizirala skupinsko predstavitev slovenskih podjetij na CIIE 2024, »gre za promocijo sodelovanja med visoko tehnološko prebojnimi podjetji iz obeh držav tudi na drugih področjih z namenom skupnega poslovanja v Sloveniji in na Kitajskem. SPIRIT Slovenija pomaga pri pripravi programov obiskov kitajskih podjetij v slovenskih podjetjih, kjer je izkazan velik interes za medsebojno poslovanje ali v Evropi ali na Kitajskem.« V sklopu CIIE je včeraj potekal tudi poslovni forum na temo priložnosti za gospodarsko in trgovinsko sodelovanje s Slovenijo z B2B srečanji, ki so se ga udeležila slovenska podjetja iz delegacije in razstavljavci.
Slovenski razstavljavci so z udeležbo in predstavitvijo na sejmu zadovoljni, saj je privlačno zasnovan nacionalni paviljon na dobri lokaciji in izjemno dobro obiskan. Prvi dan sejma ga je slovesno odprl gospodarski minister Matjaž Han, obiskala pa ga je tudi gospodarska delegacija več kot 70 predstavnikov slovenskih podjetij in institucij, ki je spremljala ministra na delovnem obisku na Kitajskem. Razstavljavci pravijo, da je sejem dobra priložnost za predstavitev njihovih izdelkov in storitev, navezovanje novih ali poglabljanje obstoječih poslovnih stikov s poslovnimi partnerji, obenem pa ponuja dober pregled trendov na kitajskem trgu.
Predstavniki podjetja ATTC-SI se sejma udeležujejo prvič: »Osredotočeni smo na nova kitajska energetsko pametna vozila in pomagamo pri homologaciji za evropski trg. Načrtujemo homologacijo v Sloveniji in uvoz avtomobilov preko koprskega pristanišča, kar bo povečalo prihodke za Slovenijo. Medtem pa želimo pomagati koprskemu pristanišču, da postane avtonomno vozno in nizkoenergetsko pristanišče s tehnologijo kitajskih AI podjetij in električnimi tovornjaki za nadaljnji transport z baterijskimi menjalnimi postajami. Z udeležbo na CIIE smo zadovoljni, saj smo dobili veliko informacij in idej za sodelovanje tako od slovenskih kot kitajskih podjetij.«
Predstavniki podjetja ELAPHE so že leta 2018 sodelovali v skupnem nastopu slovenskih podjetij na sejmu CIIE. »Takrat smo bili na kitajskem trgu prisotni že dve leti, zato nam je bilo pomembno, da nas prepoznajo kot inovativno in agilno podjetje, ki ponuja tehnologijo za funkcionalnosti vozil, ki jih konvencionalni pogoni ne omogočajo in s tem izboljšuje njihovo vrednost. Naš razstavni prostor je bil del komercialnega paviljona pod okriljem SPIRIT Slovenija, kar je našim partnerjem pokazalo, da imamo podporo vlade, in nam omogočilo srečanje z lokalnimi predstavniki. CIIE kaže odprtost Kitajske za trgovino in poslovanje s tujimi podjetji ter spoštovanje visokokakovostnih izdelkov iz uvoza. Slovenska podjetja šele začenjajo aktivno sodelovati s kitajskimi avtomobilskimi podjetji; nekateri med nami že beležimo napredek skupaj s kitajsko avtomobilsko industrijo. Upamo, da bo še več slovenskih podjetij izkoristilo to priložnost in postalo del zelenega prehoda skupaj s kitajskimi partnerji. Vendar priložnosti za skupne projekte, prenos tehnologij in partnerstva v dobavnih verigah ne bodo trajale večno, saj se moramo vsi prilagoditi 'kitajski hitrosti'." V našem primeru na Kitajsko ne prinašamo le izdelka, temveč ga lokaliziramo, skupaj s tehnologijo in znanjem. Danes kitajski proizvajalci avtomobilov (OEM) sprejemajo našo tehnologijo in jo bodo s svojo tehnološko in gospodarsko močjo uporabljali v vozilih na svetovnih trgih.«
Predstavniki podjetja ELAN so bili del skupnega nastopa slovenskih podjetij na CIIE pod okriljem SPIRIT Slovenija v letu 2018 in 2019: »Kitajska je za nas pomemben trg, saj ima edinstven položaj v svetovni pokrajini zimskih športov. Za razliko od zrelih trgov, kjer število smučarjev stagnira ali upada, na Kitajskem ta številka hitro narašča zaradi vse večjega zanimanja potrošnikov in intenzivnih vlaganj v zimsko športno infrastrukturo. To za Elan predstavlja pomembno priložnost za rast. Kitajske ne vidimo le kot trga za širitev naših izdelkov, temveč tudi kot dolgoročnega partnerja pri razvoju smučarske kulture. Naraščajoče povpraševanje po kakovostni, inovativni smučarski opremi se popolnoma ujema z Elanovo prednostjo pri proizvodnji vrhunskih smuči. Udeležba na CIIE je prispevala k prepoznavnosti znamke Elan na Kitajskem, saj nam je pomagala graditi dragocena partnerstva in raziskati nove priložnosti, kot je dobava opreme za širitev kitajskih smučarskih središč. Letos pričakujemo, da bomo vzpostavili dodatne stike s ključnimi akterji v industriji in zagnali nove projekte za pozicioniranje Elana kot vodilnega v promociji zimskih športov na Kitajskem.«
Prvič se na sejmu predstavlja tudi podjetje Domel: »CIIE je pomemben in ugleden dogodek, ki ga podpira kitajska vlada in prikazuje obsežne priložnosti na kitajskem trgu. Če bomo uspešno predstavili svoje prednosti, se nam lahko odprejo nova vrata. Poleg tega je prisotnih tudi veliko tujih podjetij, ki bi jih lahko zanimala prihodnja partnerstva. Če bomo konkurenčni lokalnim dobaviteljem, nas čaka obetavna prihodnost na tem trgu. Vendar pa lahko sodelovanje s kitajskimi proizvajalci predstavlja nekatere izzive. Naša moč leži v napredni tehnologiji, kjer verjamemo, da imamo še vedno prednost pred nekaterimi konkurenti. Na CIIE želimo predstaviti naše inovativne tehnologije, zlasti na področjih, kot so trg gorivnih celic in e-kolesa, kjer vidimo velik potencial. Verjamemo, da bi ob obvladljivih carinskih dajatvah lahko nastale zanimive priložnosti za sodelovanje. Poleg tega imamo več zanimivih izdelkov za električna vozila, ki lahko povečajo doseg vožnje, in zato se veselimo povezovanja z drugimi v teh sektorjih.«
Prav tako je prvič na CIIE tudi podjetje Microbium: »Udeležba na CIIE je za nas pomembna, saj nam ponuja dragoceno priložnost za predstavitev naših izdelkov in storitev na kitajskem trgu, ki je eno največjih in najbolj dinamičnih svetovnih gospodarstev. Z neposrednim stikom s ključnimi deležniki, vključno s predstavniki vlade, potencialnimi partnerji in potrošniki, lahko pregledamo nove poslovne priložnosti, vzpostavljamo partnerstva in pridobivamo vpogled v lokalne trende. Kot pomembna platforma za krepitev prisotnosti na Kitajskem, nam CIIE omogoča, da pokažemo svojo zavezanost mednarodni trgovini in sodelovanju. Priložnosti na tem trgu vidimo kot zelo obetavne in strateško pomembne za naše podjetje. Pričakujemo, da bomo vzpostavili pomembne povezave s potencialnimi partnerji, raziskali nove poslovne priložnosti in povečali prepoznavnost naše blagovne znamke na Kitajskem. Upamo, da dobimo tudi globlji vpogled v lokalno regulativno okolje in tržne potrebe, kar nam bo omogočilo dolgoročen uspeh na tem dinamičnem trgu.«
Tudi podjetje RIKO je na sejmu prvič: »CIIE predstavlja popoln most med Evropo in Kitajsko. Je priložnost za srečanje s podjetji, predstavitev naših prednosti in s tem iskanje neprecenljivih priložnosti. Kot eden največjih tovrstnih dogodkov je CIIE odskočna deska za nas na azijskih trgih in na vseh naših področjih: zelene tehnologije, proizvodnja energije, varstvo okolja, pametna skladišča in tehnološko inženirstvo. Kitajska je že vrsto let na našem radarju; njena hitra rast in zlasti pospešen napredek v proizvodnji in kakovosti odpirata nova vrata za naš posel, tako v storitvah kot v opremi. RIKO je vodilno EPC podjetje v srednji Evropi in s kitajskimi rešitvami lahko povečamo svojo produktivnost, našim strankam ponudimo boljše rešitve ter se lotimo novih področij, kar nam širi obzorja. Prepričani smo, da bomo s kitajsko opremo, inženiringom in dizajnom svoje projekte izvajali hitreje, učinkoviteje in z višjimi maržami. Verjamemo tudi, da lahko te rešitve uporabimo v celotnem spektru našega poslovanja. Na CIIE zato pričakujemo več informacij o kitajskem poslovnem okolju ter srečanja s potencialnimi dobavitelji in investitorji.«