18 ključnih panog, ki bodo leta 2040 oblikovale svetovno gospodarstvo
Svetovno gospodarstvo se zelo hitro spreminja
Po podatkih svetovalnega podjetja McKinsey 12 najhitreje rastočih panog trenutno ustvari približno polovico svetovnega gospodarskega dobička, medtem ko je ta leta 2005 znašal le 10 %.Trenutno so najhitreje rastoče panoge:
- programska oprema
- polprevodniki
- internetne storitve
- e-trgovina
- potrošna elektronika
- biofarmacija
- industrijska elektronika
- plačilne storitve
- video in audio zabava
- storitve v oblaku
- električna vozila
- IT storitve
Od 10 podjetij, ki so imela v letu 2005 najvišjo tržno kapitalizacijo na svetu, je danes na tem seznamu le še Microsoft.
18 ključnih panog bo leta 2040 predstavljalo več kot tretjino gospodarske rasti
McKinsey je v oktobru 2024 izdelal študijo, kjer je predstavljenih 18 ključnih panog, ki bodo leta 2040 oblikovale svetovno gospodarstvo in bodo predstavljale več kot tretjino gospodarske rasti.Gre za panoge, ki jih opredeljujeta visoka rast in dinamičnost in bi lahko do leta 2040 ustvarile 48 trln USD prihodkov, 6 trln USD dobička, njihov skupni delež v svetovnem BDP pa bi se lahko povečal za 4 % na 16 % .
Te panoge so:
- E-trgovina
- programska oprema z AI
- storitve v oblaku
- električna vozila
- digitalno oglaševanje
- polprevodniki
- baterije
- modularna gradnja
- pretakanje v živo preko interneta (streaming video)
- video igre
- robotika
- industrijska in potrošniška biotehnologija
- zračna mobilnost prihodnosti
- zdravila za debelost
- jedrske elektrarne
Današnje panoge, ki bodo še vedno pomembne tudi leta 2040
E-trgovina bo največja ključna panoga, ki bo leta 2040 ustvarila med 14 in 20 trln USD prihodkov, v primerjavi s 4 trln USD v letu 2022. Vse več tradicionalnih trgovcev se bo zanašalo na spletno trgovanje, nove prihodke pa bodo ustvarjale tudi prodajne platforme na družbenih medijih.Storitve v oblaku bodo beležile hitro rast, saj bodo podjetja vedno bolj shranjevala svoje podatke pri teh ponudnikih. Velikost panoge naj bi po napovedih v letu 2040 dosegla 3,4 trln USD.
Z nadaljnjimi preboji v tehnologiji baterij bo močno rast doživel tudi sektor električnih avtomobilov, ki naj bi leta 2040 ustvaril 3,2 trln USD prihodkov.
Industrija polprevodnikov bo z 20 do 25 % maržo verjetno najbolj donosna ključna panoga, ki bo leta 2040 ustvarila 2,4 trln USD prihodkov.
Zametki današnjih panog, ki bodo v prihodnje postali vse bolj pomembni
3 panoge, ki se bodo v prihodnjih letih spremenile zaradi vse večje digitalizacije:
- Proizvajalci programske opreme se bodo verjetno vedno bolj razvijali v ponudnike programske opreme z umetno inteligenco (AI). Tu je od konca leta 2022 prišlo do motenj zaradi klepetalnega orodja ChatGPT podjetja OpenAI. McKinsey napoveduje do 25 % povprečne letne stopnje rasti do leta 2040.
- Spremenilo se bo tudi digitalno oglaševanje. Z oglaševanjem na internetu, v storitvah pretakanja ali digitalnih prikazovalnih tablah v supermarketih, lahko podjetja s podatki dosežejo stranke na veliko bolj ciljno usmerjen način in z nižjimi stroški kot na primer v časopisnih oglasih.
- Podjetja v video in avdio industriji se bodo verjetno še hitreje preoblikovala v ponudnike pretakanja. Prihodki se bodo verjetno povečali, ker bo hiter internet na voljo v vse več regijah sveta.
Nove panoge, ki bodo imele leta 2040 vse pomembnejšo vlogo v svetovnem gospodarstvu
McKinsey je v svoji študiji izpostavil nove panoge, ki bodo do leta 2040 postale bistveno pomembnejše.Sem sodijo tudi inovacije, ki spreminjajo nove tehnologije v realni svet, kot so avtonomna vozila, robotika, leteči taksiji in ponudniki, ki omogočajo potovanja v vesolje.
Nekatera podjetja iz Silicijeve doline na primer pri nas že razvijajo takšne inovacije, vendar so ti trgi pogosto še zelo majhni ali pa jih sploh ni. V prihodnosti bo tu verjetno igralo vlogo veliko podjetij, ki še ne obstajajo. Kajti podjetja, ki jih leta 2005 še ni bilo ali so bila nepomembna, zdaj predstavljajo 33 % tržne kapitalizacije ključnih panog. Zunaj teh je le 15 %.
V prihodnosti bo med najhitreje rastoče panoge sodila tudi proizvodnja zdravil za zdravljenje debelosti ali sladkorne bolezni.
Proizvajalec shujševalnih injekcijskih brizg Novo Nordisk je pred letom dni postal najvrednejše podjetje v Evropi.
Glede na vse pogostejše kibernetske napade imajo velik potencial tudi podjetja, ki ponujajo zaščito računalniških sistemov.
Svetla prihodnost se verjetno obeta tudi proizvajalcem videoiger, ponudnikom biotehnologije ali podjetjem, ki se ukvarjajo z modularno gradnjo, torej zavzemajo celotno vrednostno verigo od zasnove do konstrukcije.
McKinsey napoveduje rast tudi na področjih, ki spodbujajo energetski prehod, kamor sodijo proizvajalci baterij za EV in upravljavci jedrskih elektrarn.
Priložnosti za evropska podjetja
Po mnenju McKinsey bodo podjetja v ključnih panogah v prihodnosti še naprej rasla in postajala vse bolj globalna. Približno 50 % prodaje v ključnih panogah prihaja iz podjetij s tržno kapitalizacijo 200 mlrd USD ali več, medtem ko iz drugih panogah le 15 %. To je posledica dejstva, da lahko korporacije lažje izvedejo velike naložbe.Ker so podjetja v ZDA na splošno večja, imajo višje tvegane naložbe in so manj regulirana s strani oblasti, imajo več koristi od ključnih panog.
Ameriška podjetja predstavljajo 65 % tržne kapitalizacije ključnih panog, evropska podjetja pa le 9 %.
Kljub temu McKinsey vidi priložnost tudi za Evropo.
Evropa ima trenutno močan položaj v približno polovici panog prihodnosti.
Pri zdravilih proti debelosti je eno najhitreje rastočih podjetij Novo Nordisk iz Danske, v sektorju pretakanja je to Spotify iz Švedske, medtem ko je Francija vodilna v sektorju jedrskih elektrarn.
Priložnosti pa imajo tudi nemški proizvajalci električnih avtomobilov.
McKinsey vidi priložnosti za Evropo tudi pri nemških proizvajalcih EV ter v proizvodnji robotov, avtonomnih vozil ali letečih taksijev. Na tem področju je trenutno odprto povabilo podjetjem za udeležbo na skupinski predstvitvi na sejmu MWC Barcelona, največjem in najvplivnejšem sejmu povezljivosti v svetu.
Viri:
- Factiva
- Handelsblatt
- McKinsey
Preberite tudi:
Globalni trendi na področju IKT
Globalni trendi na področju zelene tehnologije
Globalni trendi na področju kemije, farmacije in biotehnologije
Globalni trendi na področju avtomobilske industrije
Globalni trendi na področju panoge strojev in naprav
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.