Ekstremno vreme vse bolj vpliva na cene hrane v Kanadi
Ekstremni vremenski pojavi, kot so požari, poplave, vročinski valovi in suše, močno vplivajo na prehransko verigo v Kanadi. V zadnjih letih so ti dogodki postali pogostejši in intenzivnejši, kar občutno vpliva na cene hrane, saj povzročajo motnje v pridelavi, transportu in distribuciji živil. Povečanje stroškov se posledično odraža na trgovskih policah, kjer so cene hrane vse bolj nepredvidljive.
Vpliv vremenskih ekstremov na kmetijsko proizvodnjo
Zadnja leta so kmetje v Kanadi priča številnim težavam, ki so posledica ekstremnih vremenskih pogojev. Na primer, poplave v Britanski Kolumbiji so prizadele številne kmetije, kjer so izgubili velike količine pridelkov in živine. Prav tako so suše v provinci Saskatchewan leta 2023 zmanjšale pridelavo žit za skoraj 11 odstotkov, kar je posledica ekstremnih vremenskih razmer, ki so se pojavljale že v prejšnjih letih.
Težave v dobavnih verigah
Po poročilu zvezne vlade iz leta 2019 se pričakuje, da bodo temperature še naprej naraščale zaradi človekovega vpliva, medtem ko se bo povečala tudi količina padavin.Ekstremno vreme ne vpliva samo na pridelavo hrane, temveč tudi na dobavne verige. Poplave lahko poškodujejo ceste, železnice in mostove, kar otežuje transport pridelkov in proizvodov do predelovalcev in trgovcev. Požari v zahodni Kanadi so na primer povzročili zapore železniških prog, kar je povzročilo zamude in povečanje stroškov transporta. Ko en del dobavne verige odpove, to sproži "domino učinek", ki lahko povzroči motnje v celotni verigi.
Podjetja, ki se ukvarjajo s proizvodnjo in distribucijo hrane, so se v zadnjih letih soočila s številnimi izzivi zaradi teh vremenskih motenj. Pandemija COVID-19 je dodatno izpostavila ranljivost globalnih dobavnih verig. Da bi zmanjšala tveganja, so se številna podjetja začela prilagajati z iskanjem več virov surovin in ustvarjanjem zalog. Vendar pa te spremembe ne morejo preprečiti vseh možnih motenj, ki jih povzročajo vremenski ekstremi, kar pomeni, da bodo pomanjkanje in nihanja cen hrane še naprej prisotna.
Globalni vpliv ekstremnega vremena na kanadski trg
Ekstremni vremenski pojavi v drugih delih sveta lahko prav tako vpliva na cene hrane v Kanadi. Vse večji vremenski ekstremi v ključnih pridelovalnih regijah, kot sta Kitajska in Indija, lahko povzročijo globalno pomanjkanje surovin, kar dviguje cene osnovnih živil. Na primer, pomanjkanje pšenice zaradi vremenskih ekstremov v Aziji lahko povzroči globalno zvišanje cen, kar neposredno vpliva tudi na kanadski trg.Poleg tega višji stroški vhodnih materialov, kot so gnojila, vplivajo na proizvodne stroške kmetov, kar se odraža v končnih cenah hrane. Geopolitične krize, kot je konflikt v Ukrajini, so povzročile povečano odvisnost od kanadske pšenice. V primeru vremenskih motenj v Kanadi bi to lahko povzročilo še večje posledice za globalno prehransko varnost.
Prilagajanje kanadske kmetijske industrije
Kmetijska industrija v Kanadi se prilagaja tem spremembam. Uvajajo nove prakse, kot so tehnike brez oranja, ki omogočajo ohranjanje vlage v zemlji ter zmanjšujejo odvisnost od padavin. Te prilagoditve pomagajo zmanjšati posledice suš in drugih vremenskih ekstremov, vendar ne morejo povsem zaščititi pridelkov pred najhujšimi vremenskimi pojavi.
V prihodnosti bodo morale kanadske kmetije še naprej vlagati v nove tehnologije in prakse, ki povečujejo odpornost na vremenske spremembe. Hkrati bo pomembno tudi sodelovanje s politiko in znanstvenimi ustanovami za razvoj strategij, ki bodo pripomogle k večji stabilnosti prehranske verige.
Povzeto po: Canadian Broadcastin Corporation (CBC)
Pripravil: Simon Pribac
Za svetovanje in pomoč pri poslovanju s Kanado se lahko obrnete na predstavnike Kanadsko slovenske gospodarske zbornice:
Sonya Rosenwirth , izvršna direktorica, e-pošta: sonya@canslo.com, telefon: +1 905 847 8566
Simon Pribac, član upravnega odbora, e-pošta: simon@canslo.com, telefon: +1 613 410 3568
Preberite tudi:
Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini
Kanadsko gospodarstvo ter možnost vstopa na trg
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.